Windows'da Görev Zamanlayıcısı Nasıl Kullanılır? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Windows’da Görev Zamanlayıcısı Nasıl Kullanılır?

zamanlama

Görev zamanlayıcısı ne işe yarar? Görev zamanlayıcısı her gün, haftalık veya aylık gibi zamanlarda bilgisayarda yapılması gereken bir işlevin bir tetikleyici zamanlaması ayarlayarak  sizin istediğiniz zamanlarda otomatik olarak çalışmasını sağlar. Örnek olarak her gün saat 13:00’da istediğiniz bir programın PhotoShop gibi bir programın otomatik olarak açılmasını sağlamak. Görev yöneticisi, Windows toplu iş dosyası komutları oluşturmayı biliyorsanız çok sık kullanılacak bir özelliktir.zamanlayıcı

Windows bilgisayarda günlük, aylık, haftalık, bilgisayar açıldığında otomatik bir tetikleyici oluşturmak için “Görev Zamanlayıcısı”ından faydalanacağız. Bu menüye ulaşmak için Denetim masası > Yönetimsel Araçların içerisinden  “Görev Zamanlayıcısı“nı seçin.

görev zamanlama

Açılan pencerenin sağ tarafında “Temel Görev Oluştur” tıklayarak devam edin.

görev zamanlama1

Karşınıza çıkacak olan kısımda “Ad” kısmına bir isim girin “Açıklama” kısmına ise bu komutun içeriğini açıklayıcı bir şeyler yazabilirsiniz.

görev zamanlama2

Bu alanda karşınıza bazı tercihler çıkacaktır. Günlük, Haftalık, Aylık, Bir kez, Bilgisayar Başlatıldığında, Oturum Açtığımda, Belirli bir olay günlüğe kayıt edildiğinde başlıkları tetikleyicinin zamanlaması ayarlamak için tercih seçenekleridir.

görev zamanlama3

Yukarıdaki alan günlük tercihinin seçenekleridir. “Başlangıç tarihi” tetikleyicinin ne zaman başlayacağını belirler. Saat diliminin olduğu yer ise tetikleyici başladıktan sonra her gün belirlenen saatte tetikleyicinin çalışmasını sağlayacaktır. Saat dilimlerine eşitle seçeneği saat ayarını otomatik olarak güncellemesini sağlar. İşlem yaparken bu alanı işaretlemeye gerek yoktur. “Her”

alanın olduğu yer tetiklemenin kaç günde bir çalışacağını ayarlamak içindir. 1 her gün 2 olursa iki günde bir şeklinde devam eder.

görev zamanlama4

Haftalık seçeneğinde ise, günlük seçeneğine alternatif olarak tetikleyicinin hangi günler çalışması gerektiğini belirliyorsunuz. Diğer Aylık, Bir kez, Bilgisayar Başlatıldığında, Oturum Açtığımda, Belirli bir olay günlüğe kayıt edildiğinde seçenekleri de kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

görev zamanlama5

Zamanlama bittikten sonra şimdi istediğimiz işlevin çalıştırılmasına geldi. Burada 3 seçenek vardır. Biz “Program Başlat”ı kullanacağız. E-posta gönder ve ileti görüntüle seçenekleri görüldüğü gibi devre dışıdır. Bunları kullanılabilmesi için bilgisayarda bunlarla ilgili ayarların yapılması gerekir. Biz “Program Başlat” ile devam edelim.

görev zamanlama6

Bu alanda “Gözat” kısmından çalışmasını istediğiniz  programın linkini seçin. Be bu alanda bir Windows Toplu iş komutu ayarladım onu seçtim. Seçim işlemi bittikten sonra ileri diyerek işlemi bitirebilirsiniz.

görev zamanlama7

Yukarıda görüldüğü gibi zamanlayıcı tetiklememiz “Görev Zamanlayıcısı Kitaplığı” altında “Deneme” olarak yer almıştır. Burada siz zamanlayıcıya kendi verdiğiniz adı bulacaksınız. Zamanlayıcıyı silmek için zamanlayıcısınızı seçerek sağ menün alt kısmında “Sil“i tıklayarak silebilirsiniz.

  1. Avatar

    Açıklayıcı ve güzel anlatımınız için teşekkürler

Bir yorum bırakınız...

*

dpı butonu

Mouseda DPI değeri Nedir? Ne işe yarar?

Bazı zamanlar özellikle mobil oyunlarda sıkça rakipten önce ateş etme tuşuna bastığımızı ...
tp link modem

TP- Link Modem Wi-Fi Şifre Değiştirme

Wifi şifre değiştirme işlemini internet ve bilgisayar güvenliğimiz için belirli aralıklarla yapmalıyız ...
pubg experimantal server ve test server

PUBG Experimental Server Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl İndirilir?

Oyun piyasasına sunulduğu günden bu yana ortalığı kasıp kavuran PUBG’nin iki farklı ...
ekran klavyesi

Windows Açılırken Ekran Klavyesini Otomatik Başlatma

Bilgisayarlarımızın giriş birimi olan donanımsal klavyelerde herhangi bir sorun yaşamamız durumunda Windows’un ...
Vivo X51 5G

Yüksek Fiyatlı Vivo X51 5G Duyuruldu! İşte Fiyatı ve Özellikleri

Yeni Vivo X51 5G, resmen tanıtılarak amiral gemisi cihazların arasına katıldı. Oldukça ...
flutter nedir

Flutter Nedir? Ne İşe Yarar?

Flutter aynı kod tabanından Android ve iOS uygulamaları oluşturmak için kullanılabilen ücretsiz, ...
instagram-biyografi-sozleri

Instagram Biyografi Sözleri – Kısa, Havalı, İngilizce, Türkçe

En güzel instagram biyografi sözleri ni sizler için araştırdık ve teloji.com‘un özenle ...
vectörel çizim

Vektörel Çizim Nedir, Nasıl Yapılır?

Vektörel çizim, son dönemlerde oldukça sık araştırılan konulardan biri olarak kabul edilmektedir ...