"Notepad" ve "WordPad" Arasındaki Fark | Sonsuz Teknoloji

“Notepad” ve “WordPad” Arasındaki Fark

notepad

Notepad (Not Defteri) ve WordPad her ikisi de Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Notepad ve WordPad, benzer adlarına rağmen farklı amaçlara hizmet eder. Notepad bilgisayarınızda “Not Defteri” olarak yer alır. Bilgisayarda arama kısmına “Notepad” yazsanız dahi “Not Defteri” olarak çıkar. Notebad, basit düz metin girişi için kullanılan bir metin düzenleyicisidir. WordPad ise, belgeleri Microsoft Word gibi biçimlendirmek ve bastırmak için kullanılan bir araçtır. Ancak Microsoft  Word kadar gelişmiş değildir. Notebad’de Microsoft Word’de olduğu gibi yazıcıdan çıktı alabileceğiniz metin düzenlemesi yapamazsınız.

Notepad,

Notepad (1)

Notepad, html gibi kod düzenlemelerini yapmak amacı için kullanılan, Microsoft firması tarafından geliştirilmiş bir yazılımdır. Dosya uzantısı “.txt” dir.  1985’te Windows’un ilk sürümüyle birlikte yer aldı ve O zamandan beri platformdan ayrılmaz bir hal aldı. Notepad dünyadaki en karmaşık ya da en yetenekli metin editörü değil, evrenselliği onu varsayılan olarak en çok kullanılan haline getirdi. Notepad çoğunlukla program yapılandırmasında kullanıldığı için metin biçimlendirme özelliği yoktur. Zaten biçimlendirmeye yardımcı olmak için vardır. Programların biçimlendirmesine yardımcı olması için kullanılır. Bir çok programın veya web sayfasının dosya klasörlerinin altında  yer alır. Asıl dosya uzantısı “.txt” dir. Ancak kodlamaları desteklediği için (php,css,html vs) her türlü dosya uzantısını destekler. Farklı uzantılar ile görürsünüz, bunların içinde programları ve web sayfalarını yapılandıran kodlar vardır. Notepad programlama dosyaları için uygundur, ancak kesinlikle daha güçlü programlama metin editörleri de vardır.

Alternatif metin editörleri;

“Notepad +” ve yeni “Notepad + +”,  bunlarda Genellikle programcılar tarafından tercih edilse de, Notepad ++ sıradan kullanıcılar için oldukça kullanışlıdır. Daha gelişmiş düz metin editörleri, Atom, SublimeText ve saygın Emacs gibi bilgisayar kodunu yazmaya daha da fazla hitap ediyor. Beşinin de kullanımı ücretsizdir. Notları basitçe yazmanın yollarını arayan kullanıcılar, Evernote, Google Keep ve Microsoft’un OneNote gibi platformlar arası senkronizasyon araçları da tercih edilebilir.

 

WordPad,

wordpad

WordPad, Microsoft’u Windows 95 ile birlikte verilen ücretsiz bir program olarak geliştirdi ve aynı şekilde değişen işletim sisteminin standart bir bileşeni olarak kaldı. Ücretsiz ve basit bir metin biçimleyici olan WordPad, Microsoft Word’e benzer ama o kadar detaylı bir kullanımı yoktur.

WordPad, Zengin Metin Biçimi “.rtf” uzantılı dosyalardır. WordPad, daha karmaşık programlar kadar sağlam değildir. Temel biçimlendirme araçları, bir mektup veya basit metinlerin yazılmasına olanak sağlar. Gelişmiş biçimlendirmeler  yapılamaz. Microsoft, daha gelişmiş düzenleyici olarak Microsoft Office içerisinde Word’ü sunmuştur. Wordpad, Microsoft Word’ün deneme sürümü gibi düşünebilirsiniz. Buna rağmen, bazı yazarlar WordPad’in arayüzünün basitliğini tercih eder.Çünkü işleri sadece yazmak. Sadece yazıp basit biçimlendirme için wordpad yeterlidir. Wordpad dosyaları Microsoft Word’de çalışmaktadır. Microsoft Word uzantılı”.”doc ve docx” dosyaları da  Wordpad’de çalışmakta ancak Microsoft Word’de yapılmış geliştirilmiş biçimlendirmeler yapıldıysa bu biçimlendirmeleri wordpad’de göremeyebilirsiniz.

Alternatif metin düzenleyiciler;

Metin düzenlemek için WordPad’in birincil alternatifi açıkçası Microsoft Word’dür. Ancak, Microsoft Office’e lisans ödemeyi tercih ederseniz, aynı özelliklerin birçoğuna sahip olan ve hepsi WordPad’den daha karmaşık ve yetenekli olan çok sayıda ücretsiz progranlarda vardır. LibreOffice, ücretsizdir. Ancak OpenOffice (temel alınan proje) hala mevcut. Google Dokümanlar gibi çevrimiçi metin biçimlemek için kullanışlıdır. Hatta yalnızca bir tarayıcıdan erişilebilen Microsoft Word çevrimiçi olarak kullanıldığında ücretsiz sürümü sunuyor. Diğer popüler masaüstü seçenekleri arasında AbiWord, Jarte, Kingsoft Writer bulunur. Birkaçını deneyin ve en çok sevdiğiniz birini bulun. Pek çok seçenekle, ihtiyaçlarınıza en uygun olanını bulacağınızdan emin olun.

Bir yorum bırakınız...

*