Windows'da PDF Dosyası Nasıl Oluşturulur? | Sonsuz Teknoloji

Windows’da PDF Dosyası Nasıl Oluşturulur?

windows pdf

Dosya paylaşımlarında en sık kullandığımız dosya türlerinden biri olan PDF’ler mükemmeldir. Windows, macOS, Linux, iOS ve Android için ücretsiz PDF okuyucular bulunmaktadır. Windows’taki hali hazırda olan PDF yazıcısı ile hızlı bir şekilde PDF’ler oluşturabilirsiniz.

Windows 10’un Yerleşik PDF Yazıcısını Kullanarak PDF Oluşturma

Windows 10, belgeleri PDF’ye dönüştüren yerleşik bir yazdırma sürücüsüne sahiptir. Kullanması da çok kolay. Yapmanız gereken tek şey belgeyi genellikle yaptığınız şekilde yazdırmak ve ardından yazıcınız olarak “Microsoft Print to PDF” seçeneğini seçmektir. Belge diyelim, ama aslında, bir PDF’ye yazdıracağınız her şeyi (metin dosyaları, resimler, web sayfaları, Office belgeleri, her neyse) dönüştürebilirsiniz.

printt

Örnek olarak Windows’un yerleşik metin düzenleme aracı “Metin Belgesi” dosyasından bir PDF oluşturabilirsiniz. Masaüstünde sağ tık yapın “Yeni > Metin Belgesi  veya Zengin Metin Belgesi” ile dosya oluşturarak istediğiniz metni PDF dosyası olarak kayıt edebilirsiniz. PDF dosyası oluşturmak için sol üst menüden Dosya > Yazdır  komutunu seçin ve açılan pencerenin yazıcıların olduğu alandan “Microsoft Print to PDF”  seçeneği ile  PDF dosyasını oluşturabilirsiniz.

Yazdırdığınızda, Windows yeni PDF’nizi adlandırıp kaydetmek için standart bir Farklı Kaydet penceresi açacaktır. Bu yüzden devam edin ve bir isim verin, kaydetme konumunuzu seçin ve ardından “Kaydet” düğmesine basın.

Resimleri PDF’ye Çevirin

İşte sizin için başka bir ipucu. Tek bir PDF belgesinde birleştirmek istediğiniz bir dizi resim veya başka bir belge var ise  bunu doğrudan bir klasör içerisinde Dosya Gezgini’nden yapabilirsiniz.

Birleştirmek istediğiniz tüm dosyaları seçin, herhangi birini sağ tıklatın ve ardından içerik menüsünden “Yazdır” komutunu seçin.

Resimlerinizin Dosya Gezgini’nde görünme sırası, PDF’nizde görünecekleri sıradır. Bunları farklı bir sırayla istiyorsanız, görüntüleri birleştirmeden önce yeniden adlandırın.

Ardından, mevcut yazıcı listesinden “Microsoft Print to PDF” seçeneğinin seçili olduğundan emin olun ve ardından PDF’yi sabit sürücünüze kaydetmek için “Yazdır” a tıklayın.

Word belgesinden PDF oluşturma

Elinizde ister metin belgesi ister resim dosyası olsun Windows yazdır aracı yerleşik PDF yazıcısı ile dosyalarınızı PDF’ye dönüştürebilmektedir. Microsoft Word metin düzenleyici de bir belgeyi PDF’ye dönüştürmek istiyorsanız, Word’den Windows ‘yerleşik PDF yazıcısına alternatif olarak başka bir seçenek de vardır.

  • Word belgeniz açıkken,üst menü şeridindeki  “Dosya” menüsünü tıklayın.
  • Açılan kenar çubuğunda, “Farklı Kaydet” komutunu tıklayın.
  • Şimdi, tek yapmanız gereken dosyanıza bir isim vermek, açılır menüden “PDF” yi seçip “Kaydet” düğmesine basmaktır.

Dosyalarınızı ve resimlerinizi, ayrıca bir üçüncü taraf uygulamaya ihtiyaç olmadan PDF’ye dönüştürebilirsiniz.

 

Bir yorum bırakınız...

*