Windows'tan Linux'a Geçmek Gerekir mi? | Sonsuz Teknoloji Windows'tan Linux'a Geçmek Gerekir mi? | Sonsuz Teknoloji

Windows’tan Linux’a Geçmek Gerekir mi?

windowstan linuxe geçiş

Windows mu daha iyi Linux mu? Sorusu uzun yıllardır internette sıkça konuşulan konulardan biri olmuştur. Bu sorunun en önemli nedenlerinden biri, Windows’un her yeni versiyonuyla birlikte kullanıcıların bilgisayarlarına yansıyan yavaşlama, donma ve çeşitli performans sorunlarıdır. Büyük umutlarla yüklenilen en yeni Windows versiyonlarının çok sayıda sorunla gelmesi, doğal olarak, birçok bilgisayar kullanıcısının Windows’tan Linux’e geçmeli miyim? Sorusunu sormasına yol açmaktadır.

Çoğu kullanıcı Windows’u tek seçenek gibi düşünse de esasında bu davranış alışkanlıktan ve farklı bir işletim sistemi bilmemekten kaynaklanmaktadır. Durum böyle olsa da maalesef bu Linux’un birçok açıdan Windows’tan çok daha üstün bir işletim sistemi olduğu gerçeğini değiştirmemektedir. Biz de bu yazımızda özellikle aklında Linux ile ilgili soru işaretleri olanlar için Windows’tan Linux’a geçmek için 8 neden üzerine bir liste yaptık. İsterseniz hemen yazımıza geçelim.

Açık Kaynak Ekosistemi

Birçoğumuzun bildiği gibi Linux ticari amacı olmayan ve gönüllü yazılımcı toplulukları tarafından geliştirilen köklü bir işletim sistemidir. Windows ise, Microsoft bünyesinde ticari amaçlarla geliştirildiğinden hem kaynak kodları gizli hem de ücretli bir işletim sistemidir. Bazı kullanıcılar her ne kadar kaynak kodları görmeyi önemsemelerde, aslında bu bir araba satın alıp bu arabanın kaputunu açıp motorunu görememeye benzemektedir. Kimse bu şartlarla araba almak istemezken, neden bir işletim sistemine para ödeyerek satın almak istesin ki!

İlgili: Açık Kaynaklı Yazılım Nedir? Neden Kullanılır?

Güvenlik

Linux’un Windows’a göre daha güvenli olduğu birçok kullanıcı tarafından bilinen bir gerçektir. Peki, Linux Windows’tan daha güvenli olmayı nasıl başarıyor? Bu başarının arkasında Linux’un tasarım aşamasında geliştirilen mimari yapısı bulunmaktadır. Yani, Linux Windows’tan farklı olarak devasa bir ekosistemdir. Bu ekosistemin içerisinde Linux için geliştirilen uygulamalar, programlar ve sunucular vardır. Ancak Windows için durum daha farklıdır. Virüsler ve zararlı yazılımların çoğu Windows’u hedef alarak yazılırlar; çünkü Windows’un çok daha fazla kullanıcısı vardır. Bu nedenle Linux Windows’tan çok daha güvenlidir. Hatta dünya üzerindeki sunucuların büyük çoğunluğu da daha güvenli olduğu için Linux kullanmaktadırlar.

Eski Donanımlarla Kullanım

Windows’un her yeni versiyonunun bir öncekine göre çok daha fazla sistem kaynağı kullandığını neredeyse herkes bilir. Örneğin, Windows 7’yi rahatlıkla çalıştırabilen eski bilgisayarlara Windows 10 yüklendiğinde aşırı yavaşlama ve düşük performans problemleri ortaya çıkmıştır. Bu durum Linux’te çok daha az görülen bir durumdur. Linux, düşük kaynak tüketimi sayesinde oldukça eski bilgisayarlarda bile çalışabilen, hatta bu bilgisayarları yeniden kullanılabilir hale getiren dağıtımlara sahip bir işletim sistemidir.

Özelleştirilebilirlik

Her Windows kullanıcısının bildiği üzere Windows’u özelleştirmek bir hayli zahmetlidir. Her ne kadar Windows 10 ile koyu tema gibi özellikler sunulsa da bu pekte yeterli olmamıştır. Çünkü masaüstü görünümünü tamamen yeni bir görünüme sokmak için birçok üçüncü taraf yazılımı indirmek gerekmektedir. Halbuki Linux’te varsayılan olarak birçok tema olduğu gibi, çeşitli ikon kütüphanelerini de indirerek masaüstü görünümünü çok daha kolay şekilde özelleştirmek mümkündür.

Ücret

Windows ücretli bir sistemdir ve fiyatları da değişkenlik gösterebilir. Zaman zaman indirimler olabildiği gibi bazen de orijinal windows sürüm fiyatları 100-250 dolar arasında dahi olabilmektedir. Ancak Linux ve dağıtımlarının hepsi hem tamamen ücretsiz hem de açık kaynak kodludur. Bu da Linux’u Windows’un bir adım önüne geçirmektedir.

Yazılımcılar İçin İdeal

Linux birçok programlama dilini desteklediği için yazılımla uğraşanların büyük kısmı Linux kullanırlar. Windows’a göre çok sayıda programlama aracının Linux ile kurulu gelmesi de Linux’u yazılımcılar için oldukça cazip bir işletim sistemi haline getirmektedir. Tabi, Windows’un da Windows 10 ile Powershell, yeni terminal ve WSL gibi sistemlerle dual boot yapılmasına gerek kalmadan birçok Linux hizmetine erişim imkânı sunduğunu eklememiz gerekir.

 Gizlilik

Windows kullanıcılarının başını en çok ağrıtan konulardan biri de gizliliktir. Windows’un kullanıcıların verilerini topladığı artık bilinen bir gerçek. Bu nedenle de Microsoft, Windows 10’da veri gönderimini kapatma butonlarını kullanıcılara sundu. Ancak birçok kullanıcı Windows’un hâlâ veri toplamaya devam ettiğini düşünmekte. Buna karşılık Linux ve Linux dağıtımları gizliliğe önem veren kullanıcılar için kesinlikle mükemmeldir. Çünkü Linux ve dağıtımları neredeyse hiç kullanıcı verisi toplamamaktadır. Bu da gizlilikte Linux’u, Windows’a karşı açık ara öne geçirmektedir.

Çeşitlilik

Windows’ta Home ve Pro şeklinde ayrılan versiyonlar birbirlerine çok benzemelerinden dolayı oldukça yetersizdir. Ancak Linux’un farklı kullanıcı tiplerine hitap eden farklı dağıtımları bulunmaktadır. Örneğin yazılımla uğraşanlar veya geliştiriciler için SemiCode OS, siber güvenlikle uğraşanlar için BackBox, Kali Linux, Parrot Security OS, BlackArch, CAINE, Pentoo Linux vb. Linux dağıtımları mevcuttur. Hatta eski donanıma sahip bilgisayar kullanıcıları için bile Zorin OS Lite, Ubuntu Mate, Linux Mint ve Linux Lite gibi son derece hafif ve en eski bilgisayar donanımlarının bile kolaylıkla çalıştırabileceği Linux dağıtımları vardır. Kısaca çeşitlilikte Windows’un Linux’u yakalaması neredeyse imkânsızdır denebilir.

Windows’tan Linux’a geçmek için nedeler arasından sizler için en önemli 8 tanesini derlediğimiz yazımızı burada bitiyoruz. Umarız bu yazımızla aklınızdaki Windows’tan Linux’e geçmeli miyim? Sorusuna da bir cevap verebilmişizdir.

Bir yorum bırakınız...

*

mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...
kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...
E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...