Winrar Nedir ? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Winrar Nedir ve Winrar’a Şifre Nasıl Koyulur?

winrar şifre

Winrar nedir ve Ne işe yarar?

WinRar, dijital dosyalarınızı sıkıştırarak boyutunu küçültme ve arşivleme yapan programın adıdır. Winrar birden fazla dosyayı sıkıştırıp boyutunu küçültüp tek dosya haline getirilmesini sağlar. Winrar ile hazırlanmış dosyaların e-mail ile rahatlıkla transfer yapılmasını ve İnternet ortamına dosya yüklenmesine kolaylık sağlar.

WinRAR programı popüler sıkıştırma formatları olan RAR ve ZIP dışında CAB, ARJ, LZH, TAR, GZ, ACE, UUE, BZ2, JAR, ISO, 7Z, Z gibi formatları okuyabilen, çözümleyebilen ancak bu formatlarda sıkıştırma yapmayı tercih etmeyen bir programdır.

Başlangıç

Sıkıştırmak istediğiniz dosya veya dosyaları bir klasör içinde veya masaüstünde toparlayın. Yani sıkıştırılacak dosyaların aynı url içerisinde olması gereklidir.  Şifrelemek istediğiniz dosyaları “Ctrl” tuşuna basarak tek tek seçin ve sağ tık yapın.

winrar

Size, Winrar ile ilgili 4 seçenek sunulacaktır. “Arşive Ekle”; Bu seçenekle yapacağınız işlemde winrar seçenekleri açılır. Burada bir çok seçeneği kullanarak sıkıştırma yaparsınız. Genel olarak kullanılan menü budur. Bu seçeneği seçtiğinizde aşağıdaki menü karşınıza çıkacaktır. Burada kullanılabilecek bir çok seçenek vardır.

winrar2

 

Arşive Ekle [Dosya adı.rar]“; Dosya adı.rar alanı dosyalarınızın bulunduğu klasörün adıdır. Winrar, sıkıştıracağı dosyaları varsayılan olarak dosyaların bulunduğu klasöre aynı isimde winrar dosyasını oluşturur. Benim yaptığım örnekte dosyalar masa üstünde olduğu için dosya adı otomatik “Desktop.rar” gözükmektedir. Peki bu seçeneği seçerek ne olur? Sıkıştıracağınız dosyalar “dosya adı”nın olduğu yere yukarıdaki winrar menüsü açılmadan ve başka hiç bir işlem yapmadan direk olarak “rar” olarak sıkıştırarak kayıt eder. Winrar’ın hiç bir seçeneğini değerlendirmeden sıkıştırırsınız. Sıkıştırılacak dosyalar winrarda şifre koyma, bölme gibi işlemler yapılmayacaksa bunu hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz.

“Sıkıştır ve eposta gönder”; Bu seçenek ile yapacağınız işlemde winrar sıkıştırma menüsü açılır istediğiniz ayarlamalrı yaptıktan sonra oluşturulan winrar dosyası bilgisayarınızda ayarlı olan e-posta hesabına yönlendirerek oluşturulan dosyayı  yeni posta oluşturarak postanın ekine ekler. Eposta seçeneği dosya boyutu büyük dosyaları inanılmaz derecede düşürür. Bilgisayarınızda eposta ayaları yapılmamışsa hata alırsınız. Bu seçenek bilgisayarınıza kayıt yapmadan oluşturulan postaya kayıt yapar.

“Sıkıştır  [Dosya adı.rar] ve  eposta gönder”; Bu işlem yapılan winrar işlemini hem dosya adı klasörüne winrar olarak kayıt eder hemde e posta oluşturur.

Winrar’a Nasıl Şifre Koyulur?

Şifreleyerek sıkıştırmak istediğiniz dosyaları seçin sağ tık yapın “Arşive Ekle” seçeneğini seçin. Karşınıza aşağıdaki ekran çıkacaktır.

winrar3

Bu menüne Arşiv adı otomatik olarak dosyaların olduğu klasör adı olur buradan arşiv adını değiştirebilirsiniz. Arşiv adı değiştirilirken sonundaki “rar” uzantısı değiştirilmez. “Arşiv Biçim”in altındaki “rar4” ve “zıp” de sıkıştırma formatlama biçimleridir.

Dosyaları şifrelemek için sağ alta “Parola Seç“i tıklayın. Bu menüyü seçtiğinizde karşınıza aşağıdaki alan açılacaktır.

winrar4

“Parolayı girin” alanına oluşturmak istediğiniz şifreyi girin ikinci alana aynı parolayı doğrulamak için tekrar girin. “Dosya isimlerini Şifrele”yi olduğu gibi bırakırsanız oluşturulan winrar dosyasına girildiğinde dosyalar gözükür dosya dışa aktarılırken şifre ister. “Dosya isimlerini Şifrele”ye çeltik atarsanız, şifre girmeden dosyaları da göremezsiniz. “tamam” diyerek şifreyi oluşturmuş olursunuz. Ana ekranda “tamam”ı tıkladıktan sonra dosyalarınızın olduğu yere şifreli winrar dosyanız oluşturulmuş olacaktır.

Winrarda şifre oluştururken güçlü şifre oluşturmaya özen gösterin. Çünkü internet ortamında winrar dosyalarını kırmak için çok şifre çözücü program vardır. Bu tür programlar her türlü alternatif şifreleri deneyerek şifre çözmeye çalışırlar. Şifreniz ne kadar karmaşık ve ne kadar güçlü olursa çözülmesi de o kadar zor ve imkansızlaşır. Hatırlaması kolay güçlü şifre nasıl oluşturulur makalesine buradan bakabilirsiniz.

Videolu Anlatım

Bir yorum bırakınız...

*

word

Microsoft Word’de “Korumayı Durdur”u Kaldırma

Microsoft Word ile belge oluşturduğunda bazen düzenlemesini engellemek için kilit koyulur. Belge ...
firetube

YouTube, Arka Planda Nasıl Çalıştırılır?

YouTube, dünyanın en popüler video izleme uygulamasıdır. En popüler olmasına rağmen halen ...

Windows’da “GodMode” Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Windows işletim sistemi gizli özellikler ve püf noktaları ile doludur. Bu gizli ...
photoshop alternatif

Adobe Photoshop’a Alternatif Programlar

Adobe Photoshop, grafik ve fotoğraf düzenleme konusunda endüstri standartlarındadır. PhotoShop lisansı,  piyasada tanınmayan ...
kisayolvirusu1

Kısayol Virüsü Nasıl Temizlenir?

Kısayol virüsü, tüm dosyalarınızı ve klasörlerinizi gizleyen bir tür Truva / solucan ...
google detaylı arama

Google’da Arama Teknikleri

Google’da arama yaparken hatalı ifadeler kullansanız da Google size düzeltme konusunda alternatif ...
samsung-cloud

Samsung Cloud, Gelecek Ay Üçüncü parti uygulama yedeklerini kaldıracak

Samsung, Samsung Cloud servisinin yedekleme politikasını değiştiriyor; şirket, kullanıcılara gönderilen bir e-postayla, ...
eraser

Harddiskte Boş Alanı Temizlemek

Muhtemelen zaten bildiğiniz gibi, geri dönüşüm kutusu boşaltıldıktan sonra dosyalar gerçekten silinmez ...