WPA3 Nedir ve Zaman Kullanılacak? | Sonsuz Teknoloji

WPA3 Nedir ve Ne Zaman Kullanılacak?

wi-fi

Wi-Fi Alliance, tüketicilere ve servis sağlayıcılara WPA3’ü sunmaya neredeyse hazır. Yeni Wi-Fi güvenlik standardı, Wi-Fi güvenliğinin yeni bir döneminde ilerleyerek yaşlanan WPA2 standardını temel alıyor.

WPA Nedir?

WPA, Wi-Fi Protected Access’in Türkçe karşılığı olan Wi-Fi Korumalı Erişim’in kısaltmasıdır. Şuan mevcut olan ev veya iş yeri ağınızda her yerde büyük olasılıkla WPA2’yi kullanılmaktadır. WPA2 uzun zamandır kullanıldığı için geçmiş dönemlerde WPA2 korumalı Wi-Fi ağları hackendi. Bu nedenle yeni bir güvenlik korumasına ihtiyaç olduğundan WPA3 yolda.

Temel olarak, WPA2, şifrenizi korumak için güçlü şifreleme kullanır.  Mart 2006’dan itibaren, Wi-Fi cihazların neredeyse tümü WPA2 uyumludur.

WPA3’ün Özellikleri?

WPA3 en yeni standarttır. WPA2’de bulunmayan dört ana bileşeni tanıtmaktadır.

1. Kaba Kuvvet Saldırısına (Brute Force) Karşı Koruma

Handshakes (Tokalaşma), her istemci arasında doğru şifrelerin kullanılmasını ve bağlantının güvenliğini sağlamak için kullanılan şifreleme türünü tanımlamasını sağlar. WPA2’deki güvenlik açıkları ortadan kalkacak.

WPA3, kullanıcılar tipik karmaşıklık önerilerinin altında kalan parolaları seçtiğinde bile sağlam korumaları sunacak yeni bir Handshakes (Tokalaşma) tanımlıyor. Zayıf parolaları olanlar için bu özellikle yararlıdır. WPA3 standardı kaba kuvvetli sözlük saldırılarına, şifreleri tahmin etmeye çalışan saldırılara karşı koruyacaktır.

2. Genel Ağ Gizlilik

Yeni WPA3 standartları, kişiselleştirilmiş veri şifrelemesi yoluyla açık şebekelerde kullanıcı gizliliğini güçlendirilecek. Teorik olarak, bu, herkese açık bir kablosuz erişim noktasına her bağlanışınızda, şifre girip girmese de trafiğinizin şifreleneceği anlamına geliyor. Bu, genel Wi-Fi güvenliği için önemli bir adımdır.

3. İnternetin Güvenliğini Sağlama

Yeni WPA3 standardı, cihazlarının internet için bazı ihtiyaç duyulan ek güvenlik ürünlerini tanıtacak. Doğal olarak, çevrimiçi olarak binlerce cihazın hepsinin tek bir şifreyle kullanılması, soruna neden oluyor. Örneğin, bir ağa bağlanan cihazın güvenliği zayıf ise wi-fi şifresinin zayıf güvenlikli cihaz aracılığı ile ele geçirilmesi anlamına gelmektedir. Saldırgan ağa katıldıktan sonra istediğini yapar. Burada amaç her katılan cihaza göre extra bir güvenlik önleminin geleceği

4. Daha Güçlü Şifreleme

WPA3, Ulusal Güvenlik Sistemleri Komitesinden Commercial National Security Algorithm Suite ile 192-bit şifreleme ve hizalama getiriyor. Bu, “süper” bir özellik olmasa da kesinlikle kullanıcı  güvenliğinde önemli bir artış sağlayacak.

WPA3 Ne Zaman Kullanılacak?

2018 yılının sonuna doğru WPA3 modemleri piyasada göreceğiz. Ancak daha önce de belirtildiği gibi, yeni cihazlar yeni özellikleri desteklemelidir.

Uyumluluk

WPA3 büyük olasılıkla 2018’in sonuna görünecek, ancak cihazların büyük çoğunluğunun zaman içinde güncellemeleri alamayacağı ihtimali var. Cihazların WPA3’ü kullanabildiğinden emin olmak için akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve daha pek çoğu için güvenlik yamaları veya güncellemeleri gerekiyor. Standart gerçekte dolduktan sonra cihazlarınızla birlikte bir süre WPA3 yönlendirici kullanmayabilirsiniz.

Şuana kadar Wi-Fi Alliance, eski cihaz desteği hakkında hiçbir bilgi açıklamadı. Cihaz üreticileri, eski cihazlara WPA3 desteği ekleyen yeni bir şeyler oluşturabilir. Bu, üreticilerin eski cihazlar için güncellenmiş sertifika başvurusunda bulunmalarını ve bu sertifikaları almalarını ve çok büyük bir zaman dilimini kapsaması gerekir.

WPA3’ün uygulanması, Wi-Fi bağlantılarımızı en azından önümüzdeki on yıl boyunca güvenli hale getirecektir. Şeffaf, sürekli gözden geçirilen bir proje, mevcut yeni durumdan daha sağlam bir seçenek haline gelmiş olabilir. WPA2 eskimişti daha güvenlisine ihtiyaç vardı. Yenisinin gelmesi gecikti bile.

 

Bir yorum bırakınız...

*