WPS WiFi Korumalı Kurulum Nedir ? | Sonsuz Teknoloji

WPS WiFi Korumalı Kurulum Nedir ?

wps

İnternet’e bağlanan cihazlar her geçen gün değişiyor. Yönlendiriciler ilk çıktığında sabit telefon ile bağlanıyordu. Cihazın bir yönlendirici ile iletişim kurmasını sağlayan bir ekran ve uygun bir giriş paneli vardı. Özellikle, bu tür cihazlar bir ağ seçebilir, gerekirse ağ için bir isim girebilir ve bunun için şifre verebilirdi. Cihazlar zamanla değişti. Yeni çıkan cihazlar, bir yönlendiriciye bağlanabilmesi için WPS WiFI Korumalı Kurulum kullanmaktadır.

WPS WiFi Korumalı Kurulum

WPS,(Wi-Fi protected setup – WiFI Korumalı Kurulum) tecrübesiz kullanıcıların modem ile diğer ürünlerini kablosuz olarak kolayca bağlamalarını sağlayan bir sistemdir. Ev yönlendiricinize (modem) uygun bir giriş paneline sahip olmayan aygıtları bağlama yöntemidir. Amaç, bağlantıya izin vermek, ancak yetkisiz cihazların ağa bağlanmamasını sağlamaktır.

Bunu başarmak için WPS, cihaz ve ağ keşfedilebilirliği kullanır. Biri yönlendiricide ve diğeri de cihazın kendisinde bağlantı başlattığınızda, yönlendiricinizde WPS düğmesine basmanız gerekir. Bu, yönlendiriciye aktif olarak yeni cihazlar aramasını söyler. Bağlanmaya çalıştığınız cihazda herhangi bir türde bir giriş paneli / ekranı yoksa, kendisinin bir WPS düğmesine sahip olması gerekir. Yönlendiricide bulunan WPS düğmesine bastıktan hemen sonra iki yönlü kimlik doğrulaması bağlantıyı kuracaktır.

wps bağlantı

WPS, yönlendiricideki bir düğmeyle her zaman başlatılmaz. Bunun nedeni, çoğu olmasa da, yönlendiricilerin WPS’yi destekleyebilmesine rağmen, hepsinin bunun için özel bir düğmesi yoktur. Bu gibi durumlarda, yönlendiricinizin yönetici panelindeki bir PIN aracılığıyla WPS’yi etkinleştirmeniz gerekir.

WPS,  cihazların bir yönlendiriciye bağlanması için kolay bir yoldur. Hemen hemen tüm modern cihazlar WPS’yi destekler ve bunun üzerinden bağlantı kurabilir. WPS temel olarak yönlendiricide etkin durumdadır ve cihazdan kurulan bağlantı, cihazdaki WPS düğmesine basılarak veya cihaz üzerindeki bir giriş panelinden şebeke seçilerek sağlanabilir. Bu, telefonunuzun ve akıllı termostatınızın yönlendiricinize bağlanmak için WPS kullanabileceği anlamına gelir.

WPS Düğmesi

Cihazın en popüler üreticilerinden alınan son yönlendirici modelleri özel bir WPS düğmesine sahip. Normalde bu şekilde işaretlenmiş veya kutuda belirtilmiştir.

Diğer yönlendiriciler, WPS’yi etkinleştirmek de dahil olmak üzere birçok amaç için tek bir düğme kullanabilir. Normalde, WPS ile On / Off işlevini eşleştirebilirler, bu durumda WPS’yi nasıl etkinleştireceğinizi görmek için yönlendiricinizin kılavuzuna veya çevrimiçi yardım sayfasına başvurmanız gerekir. Bazı durumlarda, bir süreliğine düğmeyi basılı tutmanız gerekebilir veya hızlı bir şekilde arka arkaya birkaç kez basmanız gerekebilir.

WPS Güvenlik Sorunları

WPS, etkinleştirmek için yönlendiricinizdeki fiziksel bir düğmeye her zaman basmanızı gerektirmez. 8 basamak uzunluğunda ve kaba kuvvet saldırısıyla kolayca kırılabilen bir PIN ile etkinleştirilebilir. Fiziksel bir düğme sizi bu özel tehditten korur, ancak etkinleştirmek için bir PIN kullanıyorsanız, ağınız güvende değildir.

WPS’yi etkinleştirdiğinizde, menzil içindeki herhangi bir cihaz ona bağlanabilir. Çoğu masaüstü ve telefon WPS’yi kullanabildiğinden, ağınızın kapsama alanında bulunan herkes bunu etkinleştirdiğinizde ona bağlanabilir ve bundan haberiniz olmaz. WPS’yi kullanmıyorsanız, yönlendiricinizde bunu devre dışı bırakmanız iyi bir fikirdir.

Daha İyi Bir Yöntem

WPS gereklidir, çünkü bir ağa bağlanmaya ihtiyaç duyan cihazların doğası değişmiştir, ancak bu cihazlar arasında bir bağlantı sağlamak için daha iyi, daha güvenli bir yol gerektiğinin reddedilmesi yoktur. Önümüzdeki birkaç yıl içinde yönlendiricilerde kullanılacak en yeni güvenlik protokolü olan WPA3’ün bir parçası olacak olan Easy Connect adlı bir yöntem var.

Kolay Bağlantı, ağa zaten bağlı bir cihaz aracılığıyla doğrulanmasıyla bir bağlantı kurulmasını sağlar. Örneğin, WiFi ağınıza bağlanması gereken yeni bir termostatınız varsa, yönlendiricideki ve cihazdaki bir QR kodunu taramak için ağa bağlı olan telefonunuzu kullanacaksınız. Telefon, yetkisiz cihazların ağa bağlanmadığından emin olmak için aracı olarak hizmet edecektir.

Bir yorum bırakınız...

*