Yandex DNS Ayarları Nasıl Değiştirlir? | Sonsuz Teknoloji

Yandex DNS Ayarları Nasıl Değiştirlir?

yandex dns ayarları

Ülkemizde en çok kullanılan arama motorlarından olan Yandex’ten daha kaliteli hizmet alabilmek adına Yandex DNS ayarları mutlaka kontrol edilmelidir. Özellikle hızlı ve güvenilir internet bağlantısını sağlayan bu ayarları yapmak ise sadece birkaç dakikanızı alacaktır. Yandex DNS 2019 yılı içerisinde Google DNS ile beraber kullanıcıların güvenli internet kullanabilmeleri için en çok kullanılan özelliklerden birisi olmuştur.

Yandex DNS kullanıcılarına yüksek hızlı internet, virüs koruması ve çocuklar için güvenilir internet hizmeti sunmaktadır. DNS adresleri, her sitenin dijital konumunu içeren bir nevi rehberdir. Bir site DNS rehberine ne kadar yakınsa o kadar hızlı bağlantı sağlamaktadır.

İlgili: Dinamik DNS Nedir ve En İyi Ücretsiz DNS Sağlayıcılar

Yandex DNS Ayarları Hangi Avantajları Sağlar?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Yandex DNS ayarları hız, koruma ve güvenli internet hizmetini beraber sunmaktadır. Yandex firması farklı lokasyonlara konumlandırılmış 80’den fazla DNS sunucuya sahiptir. Bu sunucular sayesinde ulaşılmak istenilen internet adresine çok hızlı bir şekilde erişim sağlanmaktadır.

Bazı internet siteleri kullanılan bilgisayarlara virüs denilen zararlı yazılımlar bulaştırabilecek kodlar barındırabilmektedir. Bu zararlı yazılımlar sayesinde internet korsanları kullanıcının banka hesapları da dâhil olmak üzere pek çok kişisel verisine ulaşabilmektedir. Bu son derece tehlikeli erişimi engelleyebilmek amacıyla DNS adresleri mutlaka kullanılmalıdır. Yandex DNS, kullanıcılarına standart ve ya çocuklar için alternatifleri sunarak bilgisayarınızdan veri yüklenmesini engeller. Ayrıca kendi algoritmasını oluşturan Yandex kendisine ait anti virüs uygulaması kullanmaktadır.

Yandex DNS ayarları sayesinde kullanıcıların hizmetine sunulan çocuklar için güvenli internet hizmeti de oldukça kullanışlıdır. Kendisine ait Yandex algoritmaları sayesinde yetişkin içerikleri ayırt ederek çocukların erişimini engeller. Böylece çocuklar kendileri için zararlı olabilme ihtimali olan sitelere ulaşamazlar.

İlgili: İphone DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Windows 10’da Yandex DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Yandex DNS, Android ya da İOS işletim sistemli mobil cihazlar ve bilgisayarda ayarlanabilmektedir. Windows 10 DNS değiştirme işlemini sizler için inceledik.

ağ ve internet ayarları

  • Windows 10 bilgisayarda sağ alttan ağ bağlantı simgesine sağ tık yaparak “Ağ ve internet ayarları öğesini açın” seçeneğini tıklayın.

ağ ve paylaşım merkezi

  • Açılan ağ ve internet sayfasında aşağı doğru giderek “Ağ ve paylaşım merkezi” linkini tıklayın.
  • “Bağlantılar” kısmında İnternet’e bağlantılı olduğunuz ağı tıklayın.

Yandex dns ayarları

  • Açılan ağ durum sekmesinden “Özellikler”i tıklayın.
  • Ağ özellikleri penceresinde yer alan sıralı listeden “İnternet Protokolü Sürüm4(TCP/IP4)” seçeneği tıklayın.
  • Açılan pencerenin alt kısımlarında yer alan “Aşağıdaki DNS Sunucu Adreslerini Kullan” işaretlenir.
  • Boşluk kısmına aşağıdaki Yandex DNS adresleri listesinden birini kullanarak “Tamam” butonunu tıklayarak Yandex DNS ayarları işlemini başarı ile tamamlayabilirsiniz.

Standart Yandex DNS adresi,  ilk kutucuk: 77.88.8.1 ikinci kutucuk: 77.88.8.8

Güvenli Yandex DNS adresi, ilk kutucuk:  77.88.8.2 ikinci kutucuk: 77.88.8.88

Aile Yandex DNS adresi, ilk kutucuk: 77.88.8.3 ikinci kutucuk: 77.88.8.7

Bir yorum bırakınız...

*