Yazma Becerisi Nasıl Geliştirilir? | Sonsuz Teknoloji

Yazma Becerisi Nasıl Geliştirilir?

yazmak

Her insan motivasyona ihtiyaç duyar, herkes farklı yollara başvurur bazıları yoga bazıları fiziksel aktivite seçerler. Yazmayı tercih etmenin sayısı azaldı. Teknoloji çağına girdiğimizden buyana yazma alışkanlığımızı yitirdik.  Eskiden günlük tutar yıllıklara, arkadaşlarımız bizler hakkındaki düşüncelerini yazardı. Mektupların hayatımızda çok ayrı bir yeri vardı. Hiç biri kalmadığı şuan. Her şeyi bilgisayarda veya sosyal medyada yazıyoruz. Tabi bunlara yazmak denirse birçok duygumuzu emoji denen simgelerle ifade ediyoruz. Duygu ve düşüncelerimizi emojilerle değil daha net kelimeler ve cümlelerle ifade etmek en güzelidir.

Yazmak, en az okumak kadar önemlidir. Yazmak, okumanın ikinci adımı ileri seviyesidir. Daha güçlü bir olgudur.  Bilgi, duygu, düşünce ve tecrübelerinizi yazarak paylaşabilirsiniz. Bu size kendinizi iyi hissettirir.  Yazmayı alışkanlığının tekrar nasıl kazanılacağı üzerine aşağıdaki mini kılavuza bir göz atın.

Günlük Tutma

Dijital cihazların hayatımızı kolaylaştırdığı doğruysa da, mutlaka daha iyi hale getirmeleri anlamına gelmiyor. Bilgisayarda ne kadar yazarsak yazalım, bir kağıt kalemin yerini almaz. Kalem ile yazılanla bir yazı sizi ifade eder. Şimdi yazıları dijital olarak görüyoruz. Önceden kalem ile yazılan bir yazıyı gördüğümüzde bu yaz Ahmet’in yazısı Ayşe’nin yazısı diyebiliyorduk. Yazı şeklimiz bizi temsil ediyordu.

Yazmaya tekrar başlamak için “günlük tutma” iyi bir başlangıçtır. Dikkat çekici bir günlüğün başlaması en zor kısımdır.  Kendinize yalan söyleyeceksiniz ve erteleyeceksiniz. “Mükemmel an” için beklersen, bunu asla yapamazsın çünkü mükemmel olarak böyle bir şey yoktur. Şimdi mükemmel zaman.

Unutma, “şimdi” parmakların arasında kayabilir. Aniden, bir sonraki “şimdi” yaşamını bulacaksınız. Bu yüzden, en iyi anı aramayın. Hedefinize bir adım daha yaklaşmak zorunda olduğunuz her fırsattan yararlanın. Olabildiğince çabuk günlüğe başlayın. Neden şimdi değil?

Mola

Doğru düşünceye sahip olmak ve bir kaleme sahip olmak yazmaya başlatmak için yeterlidir, ancak başarılı olmak için yeterli değildir. Özellikle yazmaya başladığınız ilk zamanlarda bazen kafanızdan o kadar çok şey geçer ki hangi sırayla ve nasıl yazacağınız konusunda zihniniz bulanır. He işte olduğu gibi bu konuda da böyle bir durumda mola verin o an o işi yapmayın araya başka bir şeyler sokun. Kendinize bir çay koyup keyfini çıkartın veya her zaman en iyi olan dışarı çıkıp dolaşın.

Beyin fırtınası

Beyin fırtınası, günlük yaşamda kendinize alışkanlık haline getirin. Arkadaşlarla buluştuğunuzda her ne hakkında konuşuyorsanız beyin fırtınası yapın.  Beyin fırtınası yeni şeyler öğrenmenize vesile olur. Farklı insan görüşleri sizin bakış açınızı da geniş tutar. Bunu yaparken dedikodudan uzak bir ortam sağlayarak yapın. Dedikodu, boşa geçen zamandan başka bir şey değildir.  Sonuç olarak, beyin fırtınası yaparak çevreniz hakkında daha akıllı ve daha bilinçli olursunuz.

Beyin fırtınası yapmak size ilham olur ve yazmak konusunda bir çok bilgiye sahip olmuş olursunuz.

Paylaşmak veya Paylaşmamak

Birçok kez kendinizi yazdıkça şaşırıyor bulacaksınız. Ne hissettiğiniz hakkında dürüst olduğunuzda, düşünceleriniz akar ve zihniniz çok olumlu bir şekilde darbeler oluşur. Gerçek, olduğunuz gibi sizi ortaya çıkarıyor.

Kaybedecek bir şeye sahip olmadığınızda, kendinizi göstermek normal görünür. Kendimize yazdığımızda, kaybedecek bir şeyimiz kalmıyor ve bu da yazmayı değerli kılıyor.

Düşüncelerimizi tüm sosyal ağımızda paylaşmak duruma bağlı olarak iyi veya kötü bir fikir olabilir. Eğer çekingen biri değilsen duygu ve düşüncelerini doğru cümleler ile paylaş. Dürüstlük başarının anahtarıdır, bu nedenle çevreniz sizi daha çok takdir edecektir. Eğer paylaşmadan çekinen biriyseniz ve kesinlikle yazdıklarınızı paylaşmak istemiyorsanız paylaşmayın. Ama asla yazmayı bırakmayın yazın bir yerlerde dursun. Yıllar sonra o yazılanları sizin veya çocuklarınızın okuması size çok büyük bir keyif verecektir.

Başarıya Sahip Olmak

Çalışmalarınızı paylaşmaya karar verdiyseniz ve başarılı olduysanız, ufkunuzu genişletin. Yazdıklarınızı daha fazla kişiyle paylaşın ve popüler kalarak para kazanabilirsiniz. Farklı makaleler yayınlamayı veya bir kitap yazmayı düşünebilirsiniz. Bu harika olmaz mıydı?

Yazma, farklı durumlarda kullanmak için yararlı bir araçtır. Kendinizi stresden kurtarmak istiyorsanız yazmak iyi bir ilaç olabilir. Yazdıklarınızı arkadaşlarınızla ve İnternet’te paylaşmak size kendinizi iyi hissettirebilir.

Yazı sadece kendimizi fark ettirmez, aynı zamanda güvenimizi ve enerjimizi arttırır.

Bu bizi daha dürüst yapar ve dikkati daha da arttırır. Yazım, zihnimizin nasıl çalıştığını ve olumsuz düşüncelerinden vazgeçmeden hayatımızı ne kadar karmaşık hale getirdiğimizi anlamamıza yardımcı olur. Öyleyse, tadını çıkarıyor iseniz, meditasyon yapmak için, yoga veya diğer fiziksel faaliyetlerden vazgeçme bunların yanı sıra yazmayı ciddi olarak düşün.

  1. ersin kaya
    19:26 26 Ağustos 2019 19:26

    selam.Bende günlük yazmaya başladım.

Bir yorum bırakınız...

*