Yazma Korumalı USB'yi Biçimlendirme | Sonsuz Teknoloji

Yazma Korumalı USB’yi Biçimlendirme

usb format

USB flash bellek artık anahtarlıklarda takılı her zaman ihtiyaç duyulan bir araç olmaya başladı. USB ile zaman zaman sorunlarla karşılaşmış olmanız muhtemeldir. Bu sorunlardan biri de  verileri kaydetmeye çalışıyorsunuz ancak “yazmaya karşı korumalı” olduğunu gösterir bir hata alıyorsunuz.

USB flash bellek, yeniden biçimlendirmenize izin vermiyor ve yazma korumasını etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için kolay bir yol yok. Bu makalede yazma korumasının kaldırılarak nasıl formatlanacağından bahsedeceğiz.

USB Yazma Koruması Nasıl Kaldırılır

USB Flash belleğinizi portunuza yerleştirin. Windows tuşu + R tuşlarına basarak “Çalıştır” ekranını açın ve CMD yazıarak enter’a basın.Komut istemi sayfasını açtıntan sonra ekrana “diskpart” yazın ve enter’layın. Karşınıza bilgisayarınızda yer alan sürücülerin bir listesi çıkacaktır. Diskpart> devamına  “list disk” yazarak enter’a basın

remove disk

Bilgisayarınıza takılı USB’yi depolama boyutuna göre tespit edin. Disk 1, Disk 2 şeklinde sürücüler liste halinde gelecektir. Doğru diski bulduktan sonra select disk [DISK NUMBER] yazın. Diski seçtinten sonra yazma korumasını silmek için “attributes diskkomutu kullanın:

Çeşitli bilgiler gösterilecektir. Daha sonra  Disk özellikleri başarılı bir şekilde silindi anlamına gelen “attributes disk clear readonly” yazısını göreceksiniz.

USB flash sürücüyü okunabilir hale getirin

Diskpart’ın  komutunu kullanarak sürücüyü biçimlendirebilirsiniz. Yine aynı şekil İlk önce, diskin seçildiğinden emin olun:

select disk [DISK NUMBER]


clean

Daha sonra bir bölüm oluşturabilir ve biçimlendirebilirsiniz:

create partition primary
format fs=ntfs

Formalatlama işleminin tamamlanmasını bekleyin. İşlem bittikten sonra USB üzerinde küçük bir dosyayı kopyalayarak sürücünün salt okunur durumunu kontrol edin.

USB Biçimlendirme Programları

Yazmaya karşı koruma hatası durumunda USB sürücünüzü biçimlendirmek için iki ücretsiz araç tanıtacağız.

SD Formatter

İlk tanıtacağımız araç, SD Association’dan SD Formatter aracıdır. SD kartlara yönelik olmasına rağmen, araç USB flash disk ilede uyumludur. Aygıtı bağlayın, sürücüyü ve biçimlendirme seçeneğini seçin ve Format’ı tıklayın .

İndir : SD Formatter (Ücretsiz)

Kingston Format Utility

Windows XP – Windows 7 gibi daha eski Windows sistemleri için tasarlanmıştır. Kingston Format Utility Programı, Kingston’un USB flash aygıtları için idealdir.

İndirKingston Format Utility (Ücretsiz)

Bir yorum bırakınız...

*