Yedek Alma Teknolojisi Nedir? | Sonsuz Teknoloji

Yedek Alma Teknolojisi Nedir?

yedek alma

Yedekleme kavramı, verilerin tarihi kadar eskidir. Disketlerden,  CD’lerden ve DVD’lerden, daha sonra USB’lerden ve şimdi özel yedekleme cihazlarına ve harici ya da uzaktan yedekleme havuzlarına uzanan uzun bir mesafe kat etti.

Geçmişten farklı olarak, yedekleme teknolojisi artık tamamen farklı bir boyutta. Yedek pazar son birkaç yıldır büyümeye sahne oldu ve bir dizi rapor piyasa büyüme oranındaki yükselişin istikrarlı bir devamı olduğunu gösteriyor.

Yedekleme ve kurtarma pazarının kusursuz büyüme oranı sürpriz değil. Son on yılda devler bu sektörde yer aldı ve yenilikçilik ve hizmet sunumu için standartları belirledi.

Yedekleme pazarını güçlendiren teknoloji devlerinin adları aşağıdakileri içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

Amazon Web Servisleri (AWS)
Microsoft şirketi
Oracle Corporation
IBM Corporation
EMC Şirketi
Google Inc.
VMware Inc.
Dropbox A.Ş.
StoneFly Inc.
Barracuda Networks, Inc.
Veeam Yazılımı
Druva Yazılımı
Code42 Yazılım A.Ş.

Bu noktada, yedekleme teknolojisinin teknoloji devleri tarafından kolaylaştırıldığı ve dünya çapındaki işletmelerin güvendiği oldukça açık. Veri yedeklemesi genellikle yedekleme hizmetleriyle karıştırılır; dolayısıyla, veri yedeklemeleri arasında bir çizgi çizmek önemlidir.

Veri yedeklemesi, sadece veri kopyalarının oluşturulmasıdır. Diğer bir deyişle, aynı dosyayı birden çok konumda oluşturmaktır. Bunun bir örneği, yerel sisteminizde bir dosya oluşturmak ve ardından bir USB flash sürücüye kopyalamaktır.

Yedeklemeler, oluşturduğunuz özgün verilerin sıkıştırılmış sürümüdür. Genellikle, üçüncü taraf yazılımlar sizin için bu yedekleri oluşturur ve aynı yazılım bunları geri yüklemek için bu dosyaları kullanabilirsiniz.

Bunu açıklığa kavuşturmak için, size iki dosya varsayalım: birincisi orijinal dosyanızın tam kopyası ve diğeri bu orijinal verilerin bir yedek dosyasıdır. Kopyayı, yerel sisteminizde olduğu gibi kullanabilirsiniz. Yedekleme dosyası için, onu oluşturan yazılıma ihtiyacınız olacak ve ardından, içindeki orijinal verilere erişmek için yedekleme dosyasından geri yüklemeniz gerekecektir. İmage yüklemek gibi düşünebilirsiniz.

Yedekleme teknolojileri üç ana türe ayrılabilir:

  • Şirket içi yedekleme cihazları
  • Bulut yedekleri
  • Karma yedekleme çözümleri

Şirket içi yedekleme cihazları – Bunlar, belirli departmanların veya tüm işletmelerin verilerini yapılandırılmış bir ağ ve doğru kimlik bilgilerini kullanarak yedekleyen özel amaçlı cihazlardır. Bu cihazlar yedek oluşturma amacıyla kullanılır. Verilere geri yüklendiklerinde özenle çalışırlar.

Bu cihazların en büyük yararı, diğer tüm yedekleme teknolojilerinden daha hızlı olmasıdır. BT altyapınız, verileri geri yüklerken gecikmeyi tolere edemezse, bu cihazlar sizin için en iyi seçenektir. Gecikmeyi kontrol altında tutarken ağır Giriş / Çıkış (GİB) gereksinimlerini kolaylaştırabilirler.

Bulut yedeklemeleri – Hızlanan bulut yedeklemeler yeni bir kavram değildir. USB gibi yedekleme cihazında yedekleme yapmakla aynı şeydir, fark, bunu İnternet üzerinden yapıyor ve başka birisinin veri merkezini kullanıyor olmanızdır. Bulut yedeklemelerinin en büyük avantajı maliyet verimliliği ve ölçeklenebilirliğidir.

Fiziksel bir yedekleme cihazını ölçeklendirmekle ilgili bir takım komplikasyonlar var. Bulut teknolojisi tüm bu komplikasyonları ortadan kaldırır ve tüm süreci basitleştirir. Maliyet açısından, cihaz için yapacağınız kadar yatırım yapmak zorunda değilsiniz.

Bulut tabanlı hizmetler, ödeme yaptığınız ödeme modellerini de kolaylaştırır. Önceden depolama kaynaklarını önceden elde etmek zorunda değilsiniz. Bulut depolama hakkında tıklayınız.

Karma yedekleme çözümleri – Bunlar, çeşitli veri gereksinimlerini karşılayabilen ilginç bir çözüm karışımıdır. Karma yedekleme çözümleri hem şirket içi hem de bulut tabanlı yedekleme teknolojilerini birleştirir.

BT altyapıları, bulut bağlantı servisleri veya bulut ağ geçidi araçlarıyla kurum içi cihazları kurabilir ve yedeklemeleri buluta genişletebilir. Bu kombinasyonu kullanarak, sık kullanılan veri yedeklemeleri için bulut kullanılırken, sık kullanılan veya kritik görev verilerini azaltılmış gecikme süresinde yerinde tutabilirler. Bu kombinasyon, ölçeklendirilebilir ve düşük maliyetli bulut teknolojisiyle şirket içi teknolojiyi daha az gizler.

İşlemleri dakikalar içerisinde yürütmek zorunda olan bir finansal hizmetler sağlayıcısı düşünün. Uyumluluk nedenleri ve kayıt bakımı nedeniyle, bu servis sağlayıcının tüm bu verilerini sunucularında tutması gerekir. Bu veriler yedeklenmezse ve donanım hatası veya güç kaybı nedeniyle bir sunucu veya sunucu çökerse, bu verilerin tümü kaybolabilir. Kaybolursa, servis sağlayıcı büyük bir sorunla karşı karşıya olur. Veriler yedeklenirse, müşterilerini haberdar edebilir ve özür dilemek, kurtarmak ve daha sonra hizmet sunumuna devam eder.

Verilerinizi kaybetme korkusu, işinizin bozulmasını ve olumsuz etkilenmesini engellemek, dünyanın dört bir yanındaki işletmelerin bunu önlemek için yedekleme teknolojisine adapte olmasının sebebidir.

  1. Avatar

    son yıllarda cloud yedekleme çok kullanılmaya başladı.güzel bir konuya değinmişsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*