Yeni Bilgisayarda Yapılması Gerekenler | Sonsuz Teknoloji

Yeni Bilgisayarda Yapılması Gerekenler

Yeni Bilgisayar

Yeni bir bilgisayar veya format atılmış bir bilgisayarı hemen çalıştırıp kullanabilirsiniz ama yapılmamalı. Birkaç basit ayarın gerçekleştirilmesi, bilgisayarınızın daha güvenli, daha hızlı ve daha iyi olmasına yardımcı olabilir. Bilgisayarın sadece yeni olması değil format işleminden sonra da aynı işlemler geçerlidir. Format atmak da bir yeniliktir. Yeni bir dizüstü bilgisayar veya masaüstü bilgisayarı nasıl hazırlanacağına adım adım bakalım.

Windows Update

En sıkıcı ve en uzun sürendir. Yüklenen Windows muhtemelen güncellemeleri eksik olacaktır.  Bu işlem saatler sürebilir. Her  şekilde de, yapılması gerekiyor.

Öncelikle, PC’nizin internete bağlı olduğundan emin olun.Yeni bir bilgisayar satın aldıysanız muhtemelen Windows 10 işletim sistemi kurulu olacaktır.  Windows 10‘da, Başlat menüsünü açın ve Ayarlar> Güncelle ve güvenlik> Güncellemeleri Denetle‘ye gidin. Windows 10’dan önceki versiyonlarda ise Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik > Windows Update‘i tıklayın.  Sisteminiz güncellemeleri arayacak ve eksik güncellemeleri bulacaktır. Bu işlem bira uzun sürecektir. Bilgisayar yenden başlatırken bile çok zaman alacaktır. Bu işlem saatler alabilir. Bu işlemi dizüstü bilgisayarda yapıyorsanız bataryanın tam dolu olduğundan emin olun. Ancak kesinlikle güncelleme işini ihmal etmeyin.

Web Tarayıcınızı Yükleyin

Bilgisayar sahibi olmamızın kuşkusuz en büyük sebebi İnternet’tir. İnternette gezinmek için herkesin kendine göre bir popüler olan Web tarayıcısı vardır. Windows kurulu iken Windows 10’da Edge eski versiyonlarında İnternet Explorer tarayıcısı mevcut olarak vardır. Bu web tarayıcısını kullanarak devam edebilir veya kendinize Chrome, Firefox gibi popüler web tarayıcılardan birini de yükleyebilirsiniz. Bu web tarayıcıların dışında alternatif Web tarayıcıların olduğunu da unutmayın. Web tarayıcılarında ilk yapılması gereken işlerden biri de tarayıcının Ana Sayfasının ayarlanması olacaktır.

Güvenlik Ayarları

Dizüstü bilgisayarınız veya masaüstünüz Windows varsayılan olarak Windows Defender ile etkinleştirilir. Defender, kullanımı kolay ve çoğu insan için yeterince iyi ancak aşırı derecede ayrıntılı değildir.  Tam özellikli anti-malware çözümü sunmaz. Daha detaylı bir çözüm istiyorsanız ücretli antivirüs yazılımlarından faydalanmak iyi olacaktır.

Bloatware’i Temizleyin

Bloatware‘ler her yeni bilgisayarda olmaz.  Bilgisayarın işletim sistemini kendiniz yüklediyseniz Bloatware ile karşılaşmazsınız. Bloatware programlar bilgisayar alırken işletim sisteminin yanı sıra bilgisayar  firması tarafından extra yüklenen donanım yönetim programlarıdır. Bu programlar bilgisayarınızın gereksiz yere performansını düşürür. Bu programları program ekle kaldır‘dan kaldırabilirsiniz. Program ekle kaldır’dan bu işlemi yapamazsanız  “Uninstall” tarzı programlar ile kaldırmayı zorlayabilirsiniz.

İhtiyacınız Olan Yazılımları Yükleyin

Başlıkta da olduğu gibi ihtiyacınız olanı yükleyin ihtiyacınız olmayan yazılımları yüklemeyin. İlk başta yüklenmesi gereken muhtemelen  Office programı olacaktır. Bu konuda en iyisi ve popüleri elbette Microsoft Office’dir. Windows içerisinde pdf görüntüleyici vardır. Ancak daha performanslı bir şeyler için bu konuda en iyisi olan bir çok profesyonel alternatifi ile Adobe Acrobat Reader olacaktır. Bu tarz programların yanı sıra sıkıştırma programı, şifre yönetimi, VPN

, video düzenleme gibi programları ihtiyaçlarınız doğrultusunda bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

Sürücü Güncelleme

Bu adım tamamen isteğe bağlıdır. Yapsanız da olur yapmasanız da tamamen tercih meselesidir. Sürücü yüklüyse ve hata yoksa sorun yoktur. Sürücü güncellemeyi genellikle oyun tutkunları yapar. Normal bir kullanıcının böyle bir şeye ihtiyacı yoktur. Oyuncular en yeni oyunlarda en iyi performansı sağlamak için grafik kartı sürücülerini oldukça sık güncellemeye ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle eğer oyun tutkunu değilseniz ve oyun oynasanız dahi oynadığınız oyunlarda her hangi bir performans kaybı yoksa bu işleme gerek yoktur.

Görüntü (İmage) Alma ve Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma

Bilgisayarınız istediğini en iyi hale geldiğine bilgisayarınızın görüntüsünü (İmage) alabilir veya Sistem Geri Yükleme Noktası oluşturabilirsiniz. Bunlar ne işe yarar?

İmage alma, tekrar format işlemine ihtiyaç olduğunda bütün bu işlemleri tekrar etmeden tek seferde tüm yaptığınız bu ayarlarla birlikte sistemi yüklemenizi sağlar. Bilgisayar İmage alma işlemleri için profesyonel çok seçenekli programlar vardır. İnternet’ten araştırıp birini seçip image alma işlemini yapabilirsiniz. Bu konuda “Acronis True İmage” oldukça başarılıdır. Sonradan İmage işlemini yapsanız dahi Windows Updates yapmak zorundasınız. Aradaki süre içerisinde yeni güncellemeler gelmiş olma ihtimali yüksektir.

Sistem geri yükleme ise bilgisayarı kullanımınız esnasında olabilecek sorunlarla karşılaştığınızda geri yükleme noktası oluşturduğunuz noktaya gelerek format işlemine gerek kalmadan işlerinize devam etmenizi sağlar. Periyodik aralıklarla sitem geri yükleme noktası oluşturabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*