Yeni Telefonda İlk Yapılması Gerekenler | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Yeni Telefonda İlk Yapılması Gerekenler

telefon

 

Telefonu ilk yeni aldığınızda telefonu kendiniz için özelleştirmeniz gerekir. Telefonu fabrika çıkışlı haliyle kullanmanız çok zor. Telefonu kullanmak için bazı ayarlar yapmak gerekir işte onlardan başlıcaları;

1) Rehberinizi yükleyin

Eski telefonunuzdan rehber yedeklemeyi inşallah unutmamışsınızdır. Android ve İos’ta da rehber yedekleme imkanı mevcuttur. Gelen aramaların kimden olduğunu telefonu açmadan anlamak için rehberinizi biran önce yükleyin. Sizi arayanlara karşı zor durumda kalmayın.

2) Hesap ekle

Android veya İOS telefonu aldıysanız telefonunuza uygulama mağazalarından uygulama yükleyebilmek için hesap eklemelisiniz. Android telefonlarda Google Playstore’dan uygulama yüklenmektedir. Bu mağazadan uygulama yükleyebilmeniz için bir gmail hesabına sahip olmanız gerekir. Gmail hesabınızı android telefonunuza ekleyin. Nasıl ekleneceğine buradan bakabilirsiniz.

İOS içinde App store’dan uygulama yüklemeniz gerekir. Bunun içinde telefonunuza App kimliği oluşturup bu hesabı telefona eklemeniz gerekir. Bu linkten “https://appleid.apple.com/” hesap işlemlerini yapabilirsinz.

3) Güvenlik ayarları

Telefonunuzun her türlü kilit ekran korumalarının (yüz Kimliği, parmak izi, ekran deseni vb.)  doğru şekilde kurulduğundan ve çalıştığından emin olun. Geleneksel bir PIN kodu ekleyin.

 Android‘de, “Ayarlar” ve oradan “Ekran“a gidin buradan “Kilit Ekran“ından kilit ekranını ayatlayabilirsniz. iOS’ta, Ayarlar’ı açıp  en üstü telefonun adı olan İOS kimliğine tıklayın Burada  “Parola ve Güvenlik“ten ayarlayabilirsiniz.

4) Multimedya depolama

Fotoğraflar ve Videolar kişisel olarak herkes için değerlidir. Artıl bulu depolama alanları da bir seçenekti. Telefonunuz kaybolsa dahi bulut depodan internet olan her yerden ulaşabilirsiniz. Google Fotoğraflar hem Android hem de iOS’da kullanılabilir. Bulut depolama kapasiteleri ücretli olarak artırılabilmektedir.

Apple Photos, yalnızca iOS’da(ve macOS’un) kullanılabilir. Android’de kullanılmamaktadır. Apple depolama 5GB kadar ücretsiz daha fazla depolama alanı için ücret ödemek gerekir.

Eski telefonunuzda bulut depolama kullanmadıysanız. Yeni telefonunuzda kullanmanızı tavsiye ederiz. Telefonunuza ne olursa olsun bulut depoda bulunan fotoğraf ve videolarınız güvende olacaktır.

5) Telefonu bul

Telefonunuz’da IOS ayarların’da “iPhone’um Bul”‘u isterseniz etkinleştirin. Gerekli ayarlara buradan bakabilirsiniz. Kaybolma durumunda yerini bulabilirsiniz. Hem Google hem de Apple tarafından hazırlanan araçlar benzer şekilde çalışır. Android için yapılacak ayarlara buradan bakabilirsiniz.

 

Bir yorum bırakınız...

*

windows

Windows 10’da Görev Çubuğunu Otomatik Gizleme

Windows 10 görev çubuğu, bilgisayarda sık kullanılan programlara ulaşmak için kullanışlı bir ...
cymera kamera

Cymera Camera Uygulaması Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Mobil uygulama sektöründe yaşanan olumlu gelişmeler sayesinde günümüzde birçok akıllı telefon ve ...
Sosyal medya para kazanma

Sosyal Medya Platformlarından Nasıl Kazanç Elde Edilebilir?

Günümüzde sosyal medya platformları, iletişim aracından ziyade kazanç kapısı haline gelmiştir. Özellikle ...
cool cleaner

Cool Cleaner Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren mobil cihazlar zamanla yavaşlayabilmekte ve eski ...
Atmaca füzesi

Milli Teknoloji Hamlesi: Atmaca Gemisavar Füzesi

Türkiye son yıllarda savunma sanayisine oldukça başarılı hamleler yapmaktadır. Gerek sınır içerisinde ...
windows 10 ağ

Windows 10’da Varsayılan İndirme Konumu Nasıl Değiştirilir?

Windows 10 bilgisayarda internet’ten indirilen dosyalar, bilgisayarda varsayılan olarak “İndirilenler”  klasörüne indirilir ...
microsoft-excel

Excel’de Başka Bir Sayfadan Veri Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Excel’de başka bir sayfadan veri çekme işlemi oldukça hızlı ve basit bir ...
yazıcı

Hangi Yazıcı Tercih Edilmeli Tanklı Yazıcı mı Lazer Yazıcı mı?

Günümüz de yazıcılar çeşitli alanlarda farklı şekillerde kullanılmaktadır. Bu kullanımlar doğrultusunda ihtiyaçlara ...