Yeni Telefonda İlk Yapılması Gerekenler | Sonsuz Teknoloji

Yeni Telefonda İlk Yapılması Gerekenler

telefon

 

Telefonu ilk yeni aldığınızda telefonu kendiniz için özelleştirmeniz gerekir. Telefonu fabrika çıkışlı haliyle kullanmanız çok zor. Telefonu kullanmak için bazı ayarlar yapmak gerekir işte onlardan başlıcaları;

1) Rehberinizi yükleyin

Eski telefonunuzdan rehber yedeklemeyi inşallah unutmamışsınızdır. Android ve İos’ta da rehber yedekleme imkanı mevcuttur. Gelen aramaların kimden olduğunu telefonu açmadan anlamak için rehberinizi biran önce yükleyin. Sizi arayanlara karşı zor durumda kalmayın.

2) Hesap ekle

Android veya İOS telefonu aldıysanız telefonunuza uygulama mağazalarından uygulama yükleyebilmek için hesap eklemelisiniz. Android telefonlarda Google Playstore’dan uygulama yüklenmektedir. Bu mağazadan uygulama yükleyebilmeniz için bir gmail hesabına sahip olmanız gerekir. Gmail hesabınızı android telefonunuza ekleyin. Nasıl ekleneceğine buradan bakabilirsiniz.

İOS içinde App store’dan uygulama yüklemeniz gerekir. Bunun içinde telefonunuza App kimliği oluşturup bu hesabı telefona eklemeniz gerekir. Bu linkten “https://appleid.apple.com/” hesap işlemlerini yapabilirsinz.

3) Güvenlik ayarları

Telefonunuzun her türlü kilit ekran korumalarının (yüz Kimliği, parmak izi, ekran deseni vb.)  doğru şekilde kurulduğundan ve çalıştığından emin olun. Geleneksel bir PIN kodu ekleyin.

 Android‘de, “Ayarlar” ve oradan “Ekran“a gidin buradan “Kilit Ekran“ından kilit ekranını ayatlayabilirsniz. iOS’ta, Ayarlar’ı açıp  en üstü telefonun adı olan İOS kimliğine

tıklayın Burada  “Parola ve Güvenlik“ten ayarlayabilirsiniz.

4) Multimedya depolama

Fotoğraflar ve Videolar kişisel olarak herkes için değerlidir. Artıl bulu depolama alanları da bir seçenekti. Telefonunuz kaybolsa dahi bulut depodan internet olan her yerden ulaşabilirsiniz. Google Fotoğraflar hem Android hem de iOS’da kullanılabilir. Bulut depolama kapasiteleri ücretli olarak artırılabilmektedir.

Apple Photos, yalnızca iOS’da(ve macOS’un) kullanılabilir. Android’de kullanılmamaktadır. Apple depolama 5GB kadar ücretsiz daha fazla depolama alanı için ücret ödemek gerekir.

Eski telefonunuzda bulut depolama kullanmadıysanız. Yeni telefonunuzda kullanmanızı tavsiye ederiz. Telefonunuza ne olursa olsun bulut depoda bulunan fotoğraf ve videolarınız güvende olacaktır.

5) Telefonu bul

Telefonunuz’da IOS ayarların’da “iPhone’um Bul”‘u isterseniz etkinleştirin. Gerekli ayarlara buradan bakabilirsiniz. Kaybolma durumunda yerini bulabilirsiniz. Hem Google hem de Apple tarafından hazırlanan araçlar benzer şekilde çalışır. Android için yapılacak ayarlara buradan bakabilirsiniz.

 

Bir yorum bırakınız...

*