Yenileme Hızı Yüksek Monitör (Ekran) Nedir? | Sonsuz Teknoloji

Yenileme Hızı Yüksek Monitör (Ekran) Nedir?

yenileme hızı yüksek ekran

Yenileme hızı yüksek monitör genelde rekabetçi oyuncuların tecihidir. Daha önce yazımızda  yenileme hızı hakkında bilgi vermiştik. Telefon üreticileri de, cihazlarında yenileme hızı yüksek ekran modelleri üretmeye başladı. Yenileme hızı yüksek monitörler, bilgisayar rekabetçi oyuncular tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Peki yenileme hızı yüksek monitör (ekran) nedir?

Yenileme Hızı Yüksek Monitör (Ekran) Nedir?

Bir monitörün yenileme hızı , ekranın saniyede kaç kez güncellendiği ve hertz (Hz) cinsinden ölçülmesidir. Yaygın olarak kullanılan standart yenileme hızı 60 Hz’dir. Yani ekranlarda algılayabileceğiniz maksimum kare hızı saniyede 60 karedir. Rekabetçi oyunları oynayan oyuncular, kare hızlarını (FPS) en üst düzeye çıkarmak için çözünürlük ve ayrıntı ayarlarını düşürür.

60 Hz monitörde bu işlemleri yapmak giriş gecikmesinde azda olsa bir performans sağlar, ancak 60 Hz oyuncunun istediği gibi performans sağlayamayacaktır. Oyuda FPS hızı alacak ancak, ekran görüntüsü muhtemelen bulanık görüntülü olacaktır. Böyle bir durumda yenileme hızı yüksek monitör’e sahip olmak gerekiyor.

144 Hz’nin üzerindeki değerler yenileme hızı yüksek monitör olarak kabul edilir. VR (Virtual Reality) sanal gerçeklik cihazlarda 90 Hz ekranlar ve iPad Pro’da 120 Hz ekran da dahil olmak üzere 60 Hz’nin ötesine geçen ekranlar yenileme hızı yüksek ekran olarak kabul edilir.

Bilgisayar monitöründe yenileme hızı yüksek monitör  satın almak istiyorsanız, 144 Hz veya daha yüksek bir değere sahip monitörlere göz atmalısınız.  Piyasada satılan 240 Hz monitörler var. Bütçesi yeterli olan oyuncular genelde bu monitörleri tercih ediyorlar.

Bu tür monitörlerde karşılaşabileceğiniz muhtemel sorun ekran yırtılmasıdır. Bu genelde ekran ve yenileme hızları eşleşmediğinde oluşur. Monitör görüntüyü işlemeye çalışırken yatay çizgiler oluşturur.  G-Sync ve FreeSync destekli değişken yenileme hızlı (Variable Refresh Rate – VRR) monitörler, ekran yırtılmasını ortadan kaldırmak için oynadığınız oyunun kare hızına uyacak şekilde yenileme hızını gerçek zamanlı olarak azaltır.

Yenileme hızı yüksek monitör nasıl fark yaratır?

Bilgisayar ekranında nesneler daha duyarlı görünecektir. İmleci hareketi, dosya sürükleme ve  uygulama başlatma gibi bir çok hareket daha güzel ve net görünecektir. Görsel olarak ciddi bir görüntü görülür. Yenileme hızını test ettkiten hemen sonra 60 hz monitöre dönerseniz farkı kesinlikle anlayacaksınız. 60 hz size bulanık ekran görüntüsü ve eskimiş monitör hissi verecektir.

Normal ofis kullanımları ve internet gezinimleri için 60 hz fazlasıyla iş gören monitörlerdir. Telefonlar içinde 60 hz yenileme hızı yeterli bir orandır. Normal kullanıcılar için yenileme hızı yüksek monitör lüks bir harcama olur diyebiliriz.

Yenileme Hızı Yüksek Monitör Pahalı mı?

Elbette yenileme hızı yüksek monitörler, standart 60 HZ monitörlere nazaran oldukca pahalıdır. 240 Hz monitörler piyasada sayısı arttıkca 144 Hz monitörler fiyat olarak düşmeye başlıyor. İlerleyen yakın zamanlarda yenileme hızı yüksek monitörler daha da uygun fiyatlara düşecektir.

Panel tipi de fiyat açısından büyük bir fark yaratıyor. TN paneller piyasadaki en eski LCD tipidir. İlk piyasaya sürüldüklerinden bu yana önemli ölçüde gelişme sağladı. Tüm panel türlerinin en ucuzudur. TN paneller rekabetçi oyuncular için tek seçenek değil. Artık düşük gecikme süresi ve yüksek yenileme hızlarıyla IPS panelinde daha iyi siyahlar, renk doğruluğu ve görüntüleme açıları elde edebilirsiniz.

İlgli: Monitörde TN, IPS ve VA Panel Nedir? En İyi Ekran Panel Hangisidir?

Yenileme hızı yüksek monitörlerde tüm panel tipleri çeşidi mevcuttur. VA panelleri, en iyi görüntü kalitesini sunar. IPS panelleri, duyarlılık ve görüntü kalitesi arasında iyi bir denge sunar. Seçim tamamen biraz da bütçenize bağlıdır.

Bir yorum bırakınız...

*