YouTube 720p Seçeneği HD Kategorisinden Çıkarıldı | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

YouTube 720p Seçeneği HD Kategorisinden Çıkarıldı

Dev video platformu YouTube 720p videoları HD kategorisinden çıkardı. Bu durumun neden kaynaklandığı hakkında ise henüz net bir bilgi bulunmuyor.

youtube görüntü kalitesi

Son zamanlarda YouTube 720p HD videolarında ki yaşanan kalite değişikliği oldukça fazla şekilde göze çarpıyordu. Ayrıca daha önce şirketler dünya üzerinde ki ağı meşgul etmemek için video kalitelerini düşürdüklerini belirtmişlerdi. Çünkü bildiğiniz üzere Covid-19 salgını sebebiyle birçok insan evine kapanmış ve internet ortamına dalış yapmış durumda.

Son duruma baktığımızda ise dev video platformunda 720p videoların HD kategorisinde çıkarıldığını görüyoruz. Peki dev video platformu 720p seçeneğini neden HD saymıyor? Bu durum gelecekte değişime yol açacak yeni bir adım olabilir mi? Bu tür soruların cevapları hakkında resmi bir bilgi olmasa da bazı iddialar dahilinde mevcut duruma göz atmaya çalışacağız…

YouTube 720p Seçeneği Artık HD Değil

kalite video

YouTube 720p seçeneği geçmişte HD olarak gözüküyordu ancak bu seçenek çok kısa bir süre önce kaldırıldı. 720p, birçok video platformunda hala HD ibaresiyle yer alıyor. Gelişen teknolojilerle birlikte 4K çözünürlük hayatımıza girmeye başlamış olsa da 720p çözünürlüğü de kullanılmaya devam ediyor. Zira 144p, 240p kalite seçeneklerinin hala videolarda yer aldığını düşünürsek bu durum aslında pek de alışılagelmedik sayılmaz.

Youtube 720 seçeneği HD ibaresini kaldırması birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Şirketin bu durumu neden gerçekleştirdiği hakkında henüz net bir bilgi bulunmasa da bazı iddialar mevcut. Ancak tabi belirttiğimiz gibi bunlar sadece tahminlerden ibaret olabilir. Yani resmi bir açıklama gelene kadar doğruluğu onaylanamaz.

YouTube 720p Video Neden HD Olarak Gözükmüyor?

Bazı iddialara göre Youtube 720p kalite seçeneğinin HD olarak algılanmaması, Covid-19 salgınında yaşanan yoğunluktan kaynaklanıyor. Basitçe açıklamak gerekirse videoların çözünürlükleri yüksek olsa da bit rate değerleri düşük olabiliyor. Bu durumda her ne kadar video çözünürlüğü yüksek gözükse de bit rate değeri düşük olduğu için kalite azalabiliyor. Bu tahminler gerçek çıkarsa gelecekte 720p seçeneği yeniden HD kategorisinde yer alabilir.

İlgili: 8K Nedir? 8K, 4K ve HD Arasındaki Fark Nedir?

Bunun yanı sıra şirketin bu hamlesi aslında geleceğe yönelik bir adımda olabilir. 720p için aslında HD ibaresini kullanmak pek doğru sayılmayabilir. Çünkü Full HD çözünürlük 1920 x 1080’e denk gelirken, 720p yani HD çözünürlük ise 1280×720’ye denk gelir. Kısacası 720p, Full HD çözünürlüğe kıyasla oldukça aşağıda kalan bir çözünürlük diyebiliriz. Ancak bu çözünürlüğün 4K çıkmasına rağmen hatta 8K’nın yavaş yavaş gelişmeye başlamasına rağmen hala hayatımızda sıkça görülmesi pek anlamlı gelmeyebiliyor.

Sonuç olarak video kalite standartları gün geçtikçe gelişmeye devam ederken 720p’yi artık HD kategorisinden çıkarmanın vakti gelmiş olabilir. Kısacası YouTube 720p kalitesini HD kategorisinden çıkartarak artık 1080p’nin HD standartları dahilinde yer almasını sağlamak istiyor olabilir.

Bir yorum bırakınız...

*

windows 10 yerel grup ilkesi düznleyicisi

Windows 10 Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi Ne İşe Yarar? Nasıl Açılır?

Window 10 bilgisayar kullanıcıları, bilgisayarı özelleştirme veya hataları düzeltmek noktasında Yerel Grup ...
ps plus ekim 2020 ücretsiz oyunlar

PlayStation Plus Ekim 2020 Ücretsiz Oyunları Resmi Olarak Açıklandı!

Sony, geçtiğimiz saat dilimi içerisinde sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla birlikte PlayStation ...
Xiaomi Mi 10T Pro

Xiaomi, Yeni Akıllı Telefonunu Duyurdu: Xiaomi Mi 10T Pro

Günümüzün en popüler teknoloji şirketlerinden biri olan Xiaomi, düzenlediği özel bir lansman ...
Modern Warfare call of duty

Call of Duty’nin Sezon 6 Güncellemesi ile Gelen Çökme Hatası

PlayStation 4 ve PC için Call of Duty sezon 6 güncellemesi, Warzone ...
xbox live gold ekim 2020 ücretsiz oyunları

Xbox Live Gold Ücresiz Oyunları Ekim 2020

Microsoft, Xbox Live Gold aboneleri için Ekim 2020 ücretsiz oyunlarını açıkladı. Yapılan ...
dünyanın ilk katlanabilir bilgisayarı

Lenova, Dünyanın İlk Katlanabilir Bilgisayarı ThinkPad X1 Fold’u Duyurdu

Lenovo, daha önce hiç görmediğiniz ThinkPad’e benzemeyen dünyann ilk katlanabilir bilgisayarı  ThinkPad ...
sosyal medya uzmanı

Sosyal Medya Uzmanı Nedir, Nasıl Olunur, Maaşı Ne Kadar?

Sosyal medya uzmanı nedir, nasıl olunur, maaşı ne kadar? Gelişen internet teknolojileri ...
modem arızaları

Sık Görülen Modem Arızaları ve Çözümleri

İnternete bağlanmak için kullanılan modemler teknoloji dünyasının günümüzdeki en önemli unsuru olan ...