Zebraların Neden Çizgileri Vardır? | Sonsuz Teknoloji

Zebraların Neden Çizgileri Vardır?

zebra

Evrim ve adaptasyon ile birçok canlı değişime uğraşmış ve kendini ortama uygun hale getirmiştir. Peki, zebraların çizgileri neden var? Önceleri bu çizgilerin kamufle olabilmesi için bir avantaj olduğu öne sürülmüştür fakat avcıların görüntüden ziyade kokuya göre yaklaşması bu iddiayı zayıflatmıştır.

Zebralar bir arada olduklarında ortaya güzel ama bir o kadarda karmaşık bir görüntü ortaya çıkar. Bu da avcının hareket halindeki avını kestirmesini zorlaştırır. Ayrıca yapılan araştırmalara göre bu çizgiler kan emen sinekler ve sığır sineği de dahil olmak üzere birçok sineğin gelmemesini sağlamakta. Yine bir kanıya göre zebraların siyah çizgileri ışığı emmekte ve hava daha hızlı hareket etmektedir, beyaz çizgilerde ise hava daha yavaş hareket ettiğinden zebranın çevresinde bir konveksiyon akım oluşmaktadır. Yani zebralar kendi çevresini serinletmektedirler. Örnek verecek olursak, daha sıcak bölgelerde yaşayan zebralarda daha çok çizgi vardır.

Bonus: Her zebranın çizgisi aynı bizim parmak izimiz gibi farklıdır ancak bu sayede birbirlerini tanıdıklarına dair bir kanıt mevcut değildir.

Bir yorum bırakınız...

*