Kulaklık Seçerken Nelere Dikkat Etmeli? | Sonsuz Teknoloji

Kulaklık Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

kulaklık

Müzik zevkinizi yüksek kalitede yaşamak istiyorsanız kulaklık seçimini şansa bırakmamanız tavsiye ediliyor. Kulaklık nasıl seçilmeli, hangi kriterlere göre seçim yapılmalı gibi sorular yazıda cevaplandı.

Kulak İçi Kulaklık mı? Kulaklık mı?

Her şeyden önce sorulması gereken ilk soru budur. Kulak içi kulaklıkların taşınması kolay olmasına rağmen DJ tipi kulaklıklar kadar tatmin etmeyebilir. Ya da spor yaparken, koşarken hiçbir yerinize dolanmayan bluetooth kulaklıklar harika bir seçenek olabilir. Bu karar sadece nerede kullanılacağı düşünerek değil, hangi tür müzik dinlenileceği göz önüne alarak verilmeli. Bu seçimi kişilerin kendi istekleri doğrultusunda yapması gerekiyor.

Fiyat

Pazardan 10 liraya bulunabilecek kulaklıkların yanı sıra teknoloji mağazalarında 70,80,100 lira ve daha yüksek fiyatlı kulaklıklar da mevcut. Bu pahalı olanın iyi olacağı anlamına gelmiyor. Pahalı olan kulaklıkla ucuz olan kulaklık arasındaki en büyük fark birine daha fazla para ödeniyorolunması değil, daha fazla malzeme kalitesi, daha fazla mühendislik ve daha fazla dayanıklılık. Bahsedildiği üzere markaya değil, kaliteye para ödeniyor.

Ses Yalıtımı

Otobüste yolculuk yaparken yandaki kişinin müzik sesi rahatlıkla duyulabiliyorsa, kulaklığın ses yalıtımının iyi olmadığı anlamına geliyor. Bunlardan yola çıkarak kulak içi kulaklığın ve DJ tipi kulaklığın içindeki conta sebebiyle sesi daha iyi yalıttığı söyleniyor.

Frekans Aralığı

Daha geniş frekans aralığı müzikten daha fazlası anlamına gelir. 10-25.000 Hertz aralığı tavsiye edilebilecek düzeyde uygundur.

Deneyin

Deneyerek kişiye uygun olan kulaklık deneme-yanılma yoluyla bulunabilir. Bunun için etraftaki kişilerin kulaklıkları harika bir fırsat olacaktır, tabi ki onların da izniyle.

Nereden Alınır?

Çevrimiçi olarak özelliklerinin kıyaslanıp değişim/iade imkanı varsa online olarak bile alınabilir. “Elimle bakmadan olmaz” diyenler için en yakınlarındaki teknolojik mağazanın ya da ses konusunda uzmanlaşmış bir mağazanın yolunu tutmak en iyisi olacaktır.

Garanti

Kulaklıklar sanıldığı kadar uzun süre dayanamayabilirler. Garantinin nasıl olduğu kontrol edilmeli. Bir veya iki yıl uzun bir süre gibi gelse de garanti servisiyle rahatlıkla iletişim kurulamayacaksa bu garanti süresi bir şey ifade etmiyor. Kulaklıkları kıyaslarken garanti şartlarınıda araştırılması gereken bir nokta.

Bir yorum bırakınız...

*