Oyun İçin Hangisi Daha İyi? DirectX 11 veya DirectX 12 ∞

Oyun İçin Hangisi Daha İyi? DirectX 11 veya DirectX 12

directx-12-directx-11

Bilgisayarda oyun oynarken kullandığınız  DirectX sürümü, performansta önemli bir fark yaratabilir. DirectX 12’nin yeni bir sürüm olması, her zaman en iyi seçim olduğu anlamına mı geliyor? DirectX 11 ve 12 arasındaki farklara bakalım ve oyun oynamak için hangi versiyonun daha iyi olduğunu anlamaya çalışalım.

DirectX Nedir?

DirectX , Microsoft tarafından oluşturulan ve Windows işletim sisteminin bir parçası olarak dahil edilen bir API (Application Programming Interfaces) koleksiyonudur . API paketi Direct3D, DirectPlay, DirectSound, DirectDraw ve diğerlerini içerir. Oyun geliştiricilerin, yazılımlarının çok sayıda farklı donanım yapılandırmasıyla çalışmasını sağlamalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

İlgili: DirectX Nedir, Nasıl Kurulur ve Güncellenir?

Birden fazla grafik, video ve ses donanım bileşeni için ayrı sürücüler sağlamak yerine, oyun geliştiriciler DirectX uyumlulu programlama yaparak ve oyunlarının çalışmalarını sağlarlar.

DirectX 11 vs. 12 Farkı Nedir?

DX 11 ve DX 12 arasındaki ana ve belki de en önemli fark, donanımınızla etkileşime girme düzeyleridir.

DirectX 12 , donanıma yakın bir yazılım katmanında çalışan düşük seviyeli API’ler kullanır. Bu, GPU üzerinde doğrudan kontrole sahip olduğu ve daha verimli çalışabileceği anlamına gelir. DirectX 11, üst düzey bir API’dir; bu, GPU’ya ve diğer donanımlara hâlâ erişimi olmasına rağmen , optimizasyonlar üzerinde daha genel bir denetime ihtiyaç duyar.

DX 11’e karşı 12’ye bakarken dikkate alınması gereken ikinci fark, CPU çekirdek kullanımıdır. DirectX 12 ile Microsoft, API’de çok çekirdekli işleme desteği oluşturdu.DX 12 kullanarak oyun oynarken, daha fazla çekirdek ile daha iyi performans dalınabilmektedir.

DirectX 12 ayrıca eşzamansız hesaplama da yapar. Bu, işlemlerin bir öncekinin tamamlanmasını beklemeden yürütülmesini sağlaması demektir.

Oyun için DX 11 mi yoksa DX 12 mi Daha İyi?

Genel olarak, DirectX 12’yi kullandığınızda daha iyi oyun performansı alacaksınız. Elbette burada donanım ve yazılım uyumluluğunu da dikkate almak gerekir. Çoklu CPU’ya sahipseniz elbette DirextX 12 ile daha iyi performans alacaksınız demektir.

Her oyunda aynı performans göremeyebilirsiniz, çünkü her oyun DX 12’nin sunduğu düşük seviyeli optimizasyonları desteklemeyebilir.

DirectX 12 ayrıca Ray Tracing ve VRS (Variable Rate Shading) gibi daha geniş kapsamlı gelişmiş GPU özelliklerini de destekler. Oyun ve grafik kartınız bu efektleri kullanabiliyorsa, DX 12’yi seçmek şüphesiz size daha iyi bir görsel deneyim sağlayacaktır.

Hangi DirectX’i Kullanmalıyım?

Tüm oyunlar DirectX 11 ve 12 arasında seçim yapmanıza izin vermez. Burada seçenek yapmayı sunan oyunların sayısı hala oldukça düşüktür. Ve DirectX 12 ile uyumlu oyunlar bile ilk kurulduğunda genellikle varsayılan olarak DirectX 11’i kullanır. DirectX 11, uyumluluk sorunlarını önlemek için eski bilgisayar donanımlarında iyi bir seçim olabilir.

Ancak çoğu PC oyuncusu, mevcut olduğunda DirectX 12’ye geçerek performansta, özellikle kare hızında bir iyileşme görecek. Oyun içi ayarlarda seçim yapma seçeneği varsa, hangisinin en iyi sonucu verdiğini görmek için her iki sürümü de denemeye değer.

Hangi DirectX’e sahibim?

directx12

Windows 10 veya 11 kullanıyorsanız, bilgisayarınızda DirectX 12 olmalıdır. Her iki işletim sistemine de dahildir. DirectX Teşhis Aracını açmak için Çalıştır iletişim kutusunu açıp “dxdiag” yazarak kontrol edebilirsiniz .

DirectX 12’yi Kurmam Gerekiyor mu?

Hayır, Windows ile birlikte geldiği için normalde DirectX 12’yi manuel olarak yüklemeniz gerekmez. Bir oyunun çalışması için belirli bir DirectX 12 sürümü gerekiyorsa , oyunu kurarken sizden onu yüklemeniz istenecektir . Yeni sürümler kullanıma sunulduğunda DirectX’i de güncelleyebilirsiniz .

DirectX 12 Ultimate Nedir?

DirectX 12 Ultimate, DirectX 12’nin 2020’de piyasaya sürülen en son sürümüdür. Windows ve Xbox konsollarında birleşik bir API kitaplığı olacak şekilde tasarlanmıştır ve  birçok yeni özelliği kullanıma sunmuştur. Tüm grafik kartları DirectX 12 Ultimate’ı desteklemez, bu nedenle kullanılabilirlik donanımınıza bağlıdır.

Sonuç Olarak

DirectX 12 size daha iyi bir oyun deneyimi sunar. Bu, daha iyi kare hızları ve gelişmiş görsel efektler içerebilir. Ancak eski donanımlarda oyun oynuyorsanız, DirectX 11 kullanımına devam ederek iyi bir performans alabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

instagram foto

Instagram Fotoğraf Yüklenmiyor Sorununun Sebepleri

Dünya’nın en popüler uygulamaları arasında yer alan Instagram, diğer uygulamalar için bünyesinde çeşitli hataları barındırır. Instagram fotoğraf yüklenmiyor diyen kullanıcılar da bu hatalara sebep ...
X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...
Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Günümüzde cep telefonlarındaki kameralar ile bir profesyonel fotoğraf makinesi gibi kullanılabilmektedir. Bu fotoğrafların çekilirken ve çekildikten sonra yapılacak ufak detaylar, fotoğraf çekerken daha iyi ...
Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...