Oyun İçin Hangisi Daha İyi? DirectX 11 veya DirectX 12 ∞

Oyun İçin Hangisi Daha İyi? DirectX 11 veya DirectX 12

directx-12-directx-11

Bilgisayarda oyun oynarken kullandığınız  DirectX sürümü, performansta önemli bir fark yaratabilir. DirectX 12’nin yeni bir sürüm olması, her zaman en iyi seçim olduğu anlamına mı geliyor? DirectX 11 ve 12 arasındaki farklara bakalım ve oyun oynamak için hangi versiyonun daha iyi olduğunu anlamaya çalışalım.

DirectX Nedir?

DirectX , Microsoft tarafından oluşturulan ve Windows işletim sisteminin bir parçası olarak dahil edilen bir API (Application Programming Interfaces) koleksiyonudur . API paketi Direct3D, DirectPlay, DirectSound, DirectDraw ve diğerlerini içerir. Oyun geliştiricilerin, yazılımlarının çok sayıda farklı donanım yapılandırmasıyla çalışmasını sağlamalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

İlgili: DirectX Nedir, Nasıl Kurulur ve Güncellenir?

Birden fazla grafik, video ve ses donanım bileşeni için ayrı sürücüler sağlamak yerine, oyun geliştiriciler DirectX uyumlulu programlama yaparak ve oyunlarının çalışmalarını sağlarlar.

DirectX 11 vs. 12 Farkı Nedir?

DX 11 ve DX 12 arasındaki ana ve belki de en önemli fark, donanımınızla etkileşime girme düzeyleridir.

DirectX 12 , donanıma yakın bir yazılım katmanında çalışan düşük seviyeli API’ler kullanır. Bu, GPU üzerinde doğrudan kontrole sahip olduğu ve daha verimli çalışabileceği anlamına gelir. DirectX 11, üst düzey bir API’dir; bu, GPU’ya ve diğer donanımlara hâlâ erişimi olmasına rağmen , optimizasyonlar üzerinde daha genel bir denetime ihtiyaç duyar.

DX 11’e karşı 12’ye bakarken dikkate alınması gereken ikinci fark, CPU çekirdek kullanımıdır. DirectX 12 ile Microsoft, API’de çok çekirdekli işleme desteği oluşturdu.DX 12 kullanarak oyun oynarken, daha fazla çekirdek ile daha iyi performans dalınabilmektedir.

DirectX 12 ayrıca eşzamansız hesaplama da yapar. Bu, işlemlerin bir öncekinin tamamlanmasını beklemeden yürütülmesini sağlaması demektir.

Oyun için DX 11 mi yoksa DX 12 mi Daha İyi?

Genel olarak, DirectX 12’yi kullandığınızda daha iyi oyun performansı alacaksınız. Elbette burada donanım ve yazılım uyumluluğunu da dikkate almak gerekir. Çoklu CPU’ya sahipseniz elbette DirextX 12 ile daha iyi performans alacaksınız demektir.

Her oyunda aynı performans göremeyebilirsiniz, çünkü her oyun DX 12’nin sunduğu düşük seviyeli optimizasyonları desteklemeyebilir.

DirectX 12 ayrıca Ray Tracing ve VRS (Variable Rate Shading) gibi daha geniş kapsamlı gelişmiş GPU özelliklerini de destekler. Oyun ve grafik kartınız bu efektleri kullanabiliyorsa, DX 12’yi seçmek şüphesiz size daha iyi bir görsel deneyim sağlayacaktır.

Hangi DirectX’i Kullanmalıyım?

Tüm oyunlar DirectX 11 ve 12 arasında seçim yapmanıza izin vermez. Burada seçenek yapmayı sunan oyunların sayısı hala oldukça düşüktür. Ve DirectX 12 ile uyumlu oyunlar bile ilk kurulduğunda genellikle varsayılan olarak DirectX 11’i kullanır. DirectX 11, uyumluluk sorunlarını önlemek için eski bilgisayar donanımlarında iyi bir seçim olabilir.

Ancak çoğu PC oyuncusu, mevcut olduğunda DirectX 12’ye geçerek performansta, özellikle kare hızında bir iyileşme görecek. Oyun içi ayarlarda seçim yapma seçeneği varsa, hangisinin en iyi sonucu verdiğini görmek için her iki sürümü de denemeye değer.

Hangi DirectX’e sahibim?

directx12

Windows 10 veya 11 kullanıyorsanız, bilgisayarınızda DirectX 12 olmalıdır. Her iki işletim sistemine de dahildir. DirectX Teşhis Aracını açmak için Çalıştır iletişim kutusunu açıp “dxdiag” yazarak kontrol edebilirsiniz .

DirectX 12’yi Kurmam Gerekiyor mu?

Hayır, Windows ile birlikte geldiği için normalde DirectX 12’yi manuel olarak yüklemeniz gerekmez. Bir oyunun çalışması için belirli bir DirectX 12 sürümü gerekiyorsa , oyunu kurarken sizden onu yüklemeniz istenecektir . Yeni sürümler kullanıma sunulduğunda DirectX’i de güncelleyebilirsiniz .

DirectX 12 Ultimate Nedir?

DirectX 12 Ultimate, DirectX 12’nin 2020’de piyasaya sürülen en son sürümüdür. Windows ve Xbox konsollarında birleşik bir API kitaplığı olacak şekilde tasarlanmıştır ve  birçok yeni özelliği kullanıma sunmuştur. Tüm grafik kartları DirectX 12 Ultimate’ı desteklemez, bu nedenle kullanılabilirlik donanımınıza bağlıdır.

Sonuç Olarak

DirectX 12 size daha iyi bir oyun deneyimi sunar. Bu, daha iyi kare hızları ve gelişmiş görsel efektler içerebilir. Ancak eski donanımlarda oyun oynuyorsanız, DirectX 11 kullanımına devam ederek iyi bir performans alabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

en iyi zamanlar

İnstagram’da En Uygun Paylaşım Saatleri Nedir?

İnstagram'da en uygun paylaşım saatleri nedir? Sorusu etkileşim almak isteyen insanların sıklıkla araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Özellikle son yıllarda sosyal platformlara olan ilginin ...
Python Kullanarak YouTube Üzerinden Video İndirme

Python Kullanarak YouTube Üzerinden Video İndirme

Günümüzün en ünlü ve en çok kullanılan video yayınlama platformu olan YouTube, her türlü kullanıcıya ve kitleye hitap edecek kadar çok sayıda farklı türden ...
Google Gmail’de okunmamış mailleri görmek

Gmail’de Okunmamış Mailleri Görmenin Basit Yolu

Google Gmail’de okunmamış mailleri görmek oldukça kolay. Ayarlardan bunu kolayca düzenleyebilirsiniz. Tercih edebileceğimiz çok sayıda mail servisi mevcut. Bu mail servislerinden birisi de Google’ın ...
Yandex Disk Nedir

Yandex Disk Nedir ve Özellikleri Nelerdir

Bir bulut depolama servisi olan Yandex Disk nedir birlikte öğrenelim. Bu servisle verilerinizi yedekleyebilirsiniz. Veri kaybını önlemek için zaman zaman yedekleme yapmak önemli. Normal ...
SIM Kart PIN Kodu Nasıl Öğrenilir

SIM Kart PIN ve PUK Kodu Nasıl Öğrenilir? PUK Sorgulama

SIM kart pin kodu öğrenmek için size verilen kartı kullanabilirsiniz. SIM kartın bulunduğu kart üzerinde tüm kodlar yazar. Cep telefonları artık hayatımızın vazgeçilmezi konumuna ...
Python ile Match-Case Kullanımı

Python ile Match-Case Kullanımı

 Programlama dili denince akla gelen ilk şeylerden birisi karar yapılarıdır, bunlar koşul yapıları olarak da bilinirler. Bu yapılar aracılığıyla programın işleyişi, yapabileceği işlemler değişkenlerin ...
SSD alırken dikkat edilmesi gerekenleri

SSD Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bilgisayarınıza SSD alırken dikkat edilmesi gerekenleri açıklayacağız. Bunlar arasında DRAM ve kapasite gibi detaylar var. Sabit diskler bilgisayarın performansını önemli ölçüde etkiliyor. Geçmişte kullandığımız ...
Powershell ve CMD Komut İstemi Arasındaki Farklar

Powershell ve CMD (Komut İstemi) Arasındaki Farklar

Windows işletim sistemi bulunan bilgisayarların oldukça aşina olduğu Komut İstemi, bilgisayar kullanıcılarının arayüzle yapamadığı işlemleri hızlıca yapmasına olanak tanır. Bu sayede bilgisayar üzerinde performans ...
WPS Nedir WPS Nasıl Açılır ve Kapatılır

WPS Nedir? WPS Nasıl Açılır ve Kapatılır?

Kablosuz ağa kolayca bağlanmamızı sağlayan WPS nedir sorusunu sizler için cevaplamak istiyoruz. İnternete bağlanmak için birçok farklı yöntem kullanabiliyoruz. Kablolu veya kablosuz bağlantı yaparak ...
VoLTE nedir

VoLTE Nedir, Nasıl Kapatılır?

Voice Over LTE yani VoLTE nedir sorusunu yazımızda cevaplayacağız. Bu teknoloji, 4.5G şebekesi üzerinden görüşme yapmanızı sağlıyor. Kablosuz ağ altyapıları dünya çapında gelişmeye devam ...