Oyun İçin Hangisi Daha İyi? DirectX 11 veya DirectX 12 ∞

Oyun İçin Hangisi Daha İyi? DirectX 11 veya DirectX 12

directx-12-directx-11

Bilgisayarda oyun oynarken kullandığınız  DirectX sürümü, performansta önemli bir fark yaratabilir. DirectX 12’nin yeni bir sürüm olması, her zaman en iyi seçim olduğu anlamına mı geliyor? DirectX 11 ve 12 arasındaki farklara bakalım ve oyun oynamak için hangi versiyonun daha iyi olduğunu anlamaya çalışalım.

DirectX Nedir?

DirectX , Microsoft tarafından oluşturulan ve Windows işletim sisteminin bir parçası olarak dahil edilen bir API (Application Programming Interfaces) koleksiyonudur . API paketi Direct3D, DirectPlay, DirectSound, DirectDraw ve diğerlerini içerir. Oyun geliştiricilerin, yazılımlarının çok sayıda farklı donanım yapılandırmasıyla çalışmasını sağlamalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

İlgili: DirectX Nedir, Nasıl Kurulur ve Güncellenir?

Birden fazla grafik, video ve ses donanım bileşeni için ayrı sürücüler sağlamak yerine, oyun geliştiriciler DirectX uyumlulu programlama yaparak ve oyunlarının çalışmalarını sağlarlar.

DirectX 11 vs. 12 Farkı Nedir?

DX 11 ve DX 12 arasındaki ana ve belki de en önemli fark, donanımınızla etkileşime girme düzeyleridir.

DirectX 12 , donanıma yakın bir yazılım katmanında çalışan düşük seviyeli API’ler kullanır. Bu, GPU üzerinde doğrudan kontrole sahip olduğu ve daha verimli çalışabileceği anlamına gelir. DirectX 11, üst düzey bir API’dir; bu, GPU’ya ve diğer donanımlara hâlâ erişimi olmasına rağmen , optimizasyonlar üzerinde daha genel bir denetime ihtiyaç duyar.

DX 11’e karşı 12’ye bakarken dikkate alınması gereken ikinci fark, CPU çekirdek kullanımıdır. DirectX 12 ile Microsoft, API’de çok çekirdekli işleme desteği oluşturdu.DX 12 kullanarak oyun oynarken, daha fazla çekirdek ile daha iyi performans dalınabilmektedir.

DirectX 12 ayrıca eşzamansız hesaplama da yapar. Bu, işlemlerin bir öncekinin tamamlanmasını beklemeden yürütülmesini sağlaması demektir.

Oyun için DX 11 mi yoksa DX 12 mi Daha İyi?

Genel olarak, DirectX 12’yi kullandığınızda daha iyi oyun performansı alacaksınız. Elbette burada donanım ve yazılım uyumluluğunu da dikkate almak gerekir. Çoklu CPU’ya sahipseniz elbette DirextX 12 ile daha iyi performans alacaksınız demektir.

Her oyunda aynı performans göremeyebilirsiniz, çünkü her oyun DX 12’nin sunduğu düşük seviyeli optimizasyonları desteklemeyebilir.

DirectX 12 ayrıca Ray Tracing ve VRS (Variable Rate Shading) gibi daha geniş kapsamlı gelişmiş GPU özelliklerini de destekler. Oyun ve grafik kartınız bu efektleri kullanabiliyorsa, DX 12’yi seçmek şüphesiz size daha iyi bir görsel deneyim sağlayacaktır.

Hangi DirectX’i Kullanmalıyım?

Tüm oyunlar DirectX 11 ve 12 arasında seçim yapmanıza izin vermez. Burada seçenek yapmayı sunan oyunların sayısı hala oldukça düşüktür. Ve DirectX 12 ile uyumlu oyunlar bile ilk kurulduğunda genellikle varsayılan olarak DirectX 11’i kullanır. DirectX 11, uyumluluk sorunlarını önlemek için eski bilgisayar donanımlarında iyi bir seçim olabilir.

Ancak çoğu PC oyuncusu, mevcut olduğunda DirectX 12’ye geçerek performansta, özellikle kare hızında bir iyileşme görecek. Oyun içi ayarlarda seçim yapma seçeneği varsa, hangisinin en iyi sonucu verdiğini görmek için her iki sürümü de denemeye değer.

Hangi DirectX’e sahibim?

directx12

Windows 10 veya 11 kullanıyorsanız, bilgisayarınızda DirectX 12 olmalıdır. Her iki işletim sistemine de dahildir. DirectX Teşhis Aracını açmak için Çalıştır iletişim kutusunu açıp “dxdiag” yazarak kontrol edebilirsiniz .

DirectX 12’yi Kurmam Gerekiyor mu?

Hayır, Windows ile birlikte geldiği için normalde DirectX 12’yi manuel olarak yüklemeniz gerekmez. Bir oyunun çalışması için belirli bir DirectX 12 sürümü gerekiyorsa , oyunu kurarken sizden onu yüklemeniz istenecektir . Yeni sürümler kullanıma sunulduğunda DirectX’i de güncelleyebilirsiniz .

DirectX 12 Ultimate Nedir?

DirectX 12 Ultimate, DirectX 12’nin 2020’de piyasaya sürülen en son sürümüdür. Windows ve Xbox konsollarında birleşik bir API kitaplığı olacak şekilde tasarlanmıştır ve  birçok yeni özelliği kullanıma sunmuştur. Tüm grafik kartları DirectX 12 Ultimate’ı desteklemez, bu nedenle kullanılabilirlik donanımınıza bağlıdır.

Sonuç Olarak

DirectX 12 size daha iyi bir oyun deneyimi sunar. Bu, daha iyi kare hızları ve gelişmiş görsel efektler içerebilir. Ancak eski donanımlarda oyun oynuyorsanız, DirectX 11 kullanımına devam ederek iyi bir performans alabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

Microsoft Copilot Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Microsoft Copilot, Microsoft'un Windows, Edge, mobil ve Office 365 için yapay zeka aracıdır. Yapay zekanın gelişmesi ve OpenAI GPT'nin popüler olması ile birlikte teknoloji ...
Gmail akıllı yazma

G-mail Akıllı Yazma Özelliğini Açma Kapatma

Akıllı yazma aracı, e-mailler için otomatik tamamlama gibi çalışır. E-maillerin nasıl yazılacağını öğrenir ve cümlelerin tamamlanmasını sağlar. E-mail metinlerinin hızlıca oluşmasını sağlar. Yazarken öneriler ...
IMAP

İmap Nedir? İmap Kullanımının Faydaları

Birçok insan imap nedir bilmemektedir. Gerek günlük hayatta gerekse iş hayatında e-mail kullanımı çok önemlidir. E-mail protokolü sayesinde kişiler her cihazdan e-mailerini kontrol edebilir, ...
mac windows

Mac vs Windows Bilgisayar Özet Karşılaştırma

Bilgisayar teknolojisi, günümüzde büyük ölçüde Windows ve Mac işletim sistemleri üzerine odaklanmış durumda. Her iki işletim sistemi de benzersiz özelliklere ve kullanıcı deneyimine sahiptir ...
Gmail görev oluşturma

G-mail Görev Oluşturma G-mail Alanlar Düzenleme

G-Mail’den görev oluşumu çok basittir. Öncelikle, G-Mail hesabına giriş yaparak, sağ üstteki alan "Görevler"e tıklanmalıdır. Açılacak pencerede, yeni görevin eklenebilmesi için "Görev Ekle"ye tıklanmalıdır ...
MAPI EWS

MAPI EWS Nedir Ne İşe Yarar Ne Amaçla Kullanılır?

Teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte MAPI EWS nedir ne amaçla kullanılır pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. İnternet önemli iletişim kaynaklarındandır. Gere iş alanlarında ...
Shopify

Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım

Sahip olduğunuz alan adını Shopify’e yönlendirmek istediğinizde hangi işlemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım aktaracağımız bu yazımız sizler ...
Karekod

Karekod Nedir, QR Kod Oluşturma Nasıl Olur

Yıllardır alışveriş ve farklı sektörlerde kullanımı olan barkod sisteminden esinlenerek tasarımı gerçekleştirilen Karekod veya en çok kullanılan ismi ile QR kodlar, iki boyutlu bir ...
veri kurtarma

Veri Kurtarma Sürecinde Yapılması – Yapılmaması Gerekenler

Veri kurtarma süreci, bilgisayar sistemlerinde meydana gelen veri kaybını geri getirme çabalarını içerir. Bu süreç, çeşitli nedenlerle oluşan veri kaybı durumlarında uygulanabilir, donanım arızaları, ...
yapay zeka

Yapay Zekayı anlamak ve İnsanın Yapay Zekayı kullanımı

Zeka kavram olarak, düşünme, akıl yürütme, algı, kavrama, yargılama ve sonuca varma, soyutlama, öğrenme ve yeni durumlara uyma şekliyle insana verilen yetenekler zinciri toplamıdır ...