Apple Artık Mac, iPhone ve iPad Birim Satışlarını Raporlamayacak | Sonsuz Teknoloji

Apple Artık Mac, iPhone ve iPad Birim Satışlarını Raporlamayacak

apple

Apple, mali dördüncü çeyrek kazançlarını ve ilerleyeceği rakamlarda büyük bir değişiklik olduğunu açıkladı. Şirketin Aralık çeyreğinden başlayarak, Apple artık iPhone, Mac ve iPad için birim satış rakamlarını bildirmeyecek. Rakamlar, şirkete göre şimdiye kadar hiç olmadığı kadar “daha az alakalı”

Bildiri, Apple’ın Finans Direktörü Luca Maestri’nin yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Birçok kez belirttiğimiz gibi, amacımız insanların hayatlarını zenginleştiren ve benzersiz bir müşteri deneyimi sunacak, kullanıcılarımıza son derece memnun, sadık ve meşgul olacak mükemmel ürünler ve hizmetler sunmaktır. Bu hedefleri gerçekleştirirken, güçlü finansal sonuçlar takip ediyor. Son yıllarda finansal performansımızın gösterdiği gibi, 90 günlük dönemde satılan ünite sayısı, işimizin altında yatan gücü temsil etmemektedir. Dahası, bir birim satış, bugün bizim portföyümüzün genişliği ve verilen herhangi bir ürün hattı içindeki daha geniş satış fiyatı dağılımı nedeniyle geçmişte olduğundan daha az alakalı.

Apple, “Diğer ürünler” kategorisine giren Apple Watch gibi daha düşük cihazları ile de benzer bir politikaya sahipti. Şirket, bunun da Aralık çeyreğinden itibaren başlayacağını açıkladı. “Diğer ürünler” kategorisi “Giyilebilir, Ev ve Aksesuarlar” olarak yeniden adlandırılacaktır. Yeniden adlandırmak, kategoriye giren “öğelerin daha doğru bir tanımını” sağlamaktır.

Apple CEO’su Tim Cook, satışları bildirmemeye karar verebilecek geri bildirimler ve endişeler konusunda bir açıklama yapıldıktan sonra konuya ağırlık verdi. Bunu ele alırken Cook şunları söyledi:

Kurulu tabanımız çift hanelerde büyüyor. Ve bu, bizim için bir ekosistem bakış açısından ve müşteri sadakati vb. İçin çok daha önemli bir metrik. Bu ikinci şey, eğer pazara giderseniz ve sepetinizi kasiyere itiyorsanız diyor ya da “Orada kaç tane var?” diyor. Bu, sepetin içinde ne olduğuyla ilgili olarak kaç tane  bulunduğunun önemi yok.”

Bir yorum bırakınız...

*