Bozuk RAR Arşivlerinin Onarımı ve Çıkartılması | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Bozuk RAR Arşivlerinin Onarımı ve Çıkartılması

bozuk winrar

 

Bilgisayarınızda kendiniz sıkıştırdığınız veya İnternet’ten indirdiğiniz sıkıştırılmış arşivlenmiş RAR dosyalar kırık, hasarlı veya bozuk arşiv dosyaları olabilir.  Bu durum, her zaman verilerin tamir edilemeyeceği veya çıkartılamayacağı anlamına gelmez. Koşullara bağlı olarak, arşivi tamamen veya en azından kısmen kurtarabilirsin. İnternet’ten indirilen dosyalar sizin oluşturmadığınız dosyalar olduğu için kurtarılma olasılığı daha zor olmaktadır. İnternet’ten indirdiğiniz dosya bozuk ise tekrar indirin.

Bozuk bir RAR arşivinden dosya çıkarmaya çalıştığınızda,  bilgisayarınızdan manuel olarak seçmenizi ya da sonunda “CRC failed in file name (Dosya adında CRC başarısız oldu)” hatasını alabilirsiniz. Bu, bir birimin eksik veya hasarlı olduğu ve çıkarılan dosyaların bazılarının bozuk veya sonuç olarak bulunmayabileceği şeklinde ölü bir dosya olduğunu belirtir. Bu mesajı aldığınızda, devam etmek için birkaç seçeneğiniz var.

Kurtarma Kayıtları

WinRAR kullanarak yeni bir arşiv oluşturduğunuzda, “kurtarma kaydı ekle” seçeneğini işaretleyebilirsiniz.Bunu yapmak için, arşiv adı ve parametreleri iletişim kutusu göründüğünde “Kurtarma Kaydı Ekle” kutusunu işaretlemeniz yeterlidir.

Kurtarma kaydı

Kurtarma bilgileri, arşiv boyutunu varsayılan olarak % 3 artırır. Bu, temel olarak, varsayılan olarak eksik veya hasarlı verilerin % 3’ünü geri yükleyebileceğiniz anlamına gelir. Kurtarma kaydı oranını “Gelişmiş” sekmesinde “kurtarma kaydı” seçeneğindeki varsayılan “3” ü arttırabilirsiniz.

Kurtarma kaydı, arşivin oluşturulduğu dizine eklenir. Her dosya yeniden oluşturmaya başlar, böylece orijinal arşivin bir parçası değil, daima bir kurtarma dosyası olduğunu bilirsiniz. Bir çeşit yedekleme yöntemidir.

onar

RAR dosyasını kurtarmak için, programlardan WinRAR’ı açın, ve onarmak istediğiniz arşivi seçerek “Onar” seçeneğini işaretleyerek onarma işlemine devam edin.

Arşivi kısmen çıkarın

Kurtarma kaydı oluşturulmamış ise arşivi kısmen sisteminize açabilirsiniz. Kısmen çıkartma işleminde sona kalan dosyalarda bozukluk varsa arşivin çoğunluğunu kurtarmış olursunuz.

bozuk dosyalar

Arşiv dosyasına sağ tık yapın ve “Dosyayı çıkart…” seçerek dosyaları çıkarma işlemine başlayın. Karşınız çıkacak ekranda en alt kısımda “Bozuk dosyaları koru” seçeneğini etkinleştirerek dosyaları çıkarın. Bozuk dosya haricindeki veriler dışarı aktarılmış olacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*

adobe

Adobe Programları ve Özellikleri Nelerdir?

Adobe programları birbirlerinden farklı özelliklere sahiptir ve özellikle profesyoneller tarafından tercih edilirler ...
Axon 11 SE 5G

ZTE Axon 11 SE 5G Özellikleri ve Fiyatı

ZTE, düzenlediği etkinlik kapsamında 5G bağlantı teknolojisine sahip yeni akıllı telefonunu duyurdu ...
ram nedir

RAM (Random Access Memory) Nedir? RAM Ne İşe Yarar?

RAM, her ne kadar bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza girmiş olsa da ...
oyun hataları

Bilgisayarda Oyun Neden Hata Veriyor?

Bilgisayara yeni oyun yüklediğinizde sorunsuz bir şekilde çalışmasını beklersiniz. Bigisayarda oyun, açılmıyor, ...
rar nedir ne işe yarar

RAR Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde bilgisayar kullanıcılarının büyük bir kısmı, yüksek boyutlu dosyalar ile çalışmaktadır. Kimi ...
projektör

Projektör Nedir? Nasıl Çalışır?

Projektör, basitçe düşünecek olursak görüntüyü yansıtan bir cihazdır. Bu cihaz genellikle toplantı, ...
vram

VRAM (Video RAM) Nedir? Ne İşe Yarar?

VRAM tüm harici ekran kartlarında bulunan bir RAM türüdür. Bu bellek grafik ...
play station haziran oyunları

PlayStation Plus Haziran 2020 Ücretsiz Oyunları

PlayStation Plus abonelerine Haziran ayı içerisinde verilecek ücretsiz oyunlar belli oldu. Sosyal ...