En Sık Karşılaşılan İPhone X Sorunları ve Çözümleri | Sonsuz Teknoloji

En Sık Karşılaşılan iPhone X Sorunları ve Çözümleri

iphone x

Apple, İPhone X’i akıllı telefon serisine 2017’nin sonlarında piyasaya sürdüğü birkaç yeni özelliği ile tanıttı ve sorunlarla birlikte geldi. Neyse ki çoğu için geçici çözümler ve düzeltmeler var. Bazıları, çalıştırdığınız iOS sürümüne bağlı olurken, bazıları da Apple’dan geçici çözüm veya müdahale edilmesi gerekir.

Bu yüzden, iPhone X kullanıcılarının karşılaşabileceği hayal kırıklıklarından, tasarım kusurlarından bazılarına göz atalım ve bunlarla ilgili öneri sunmaya çalışalım.

1. Face ID Sorunu

Muhtemelen iPhone X ile ilgili en yaygın şikayet, TrueDepth kamera ve Face ID ile ilgilidir. Eski cihazlarda Touch ID gibi, Face ID her zaman düzgün çalışmıyor.

Sorunları önlemek için iPhone X’inizin sensör ve kamera alanlarını düzenli olarak sildiğinizden emin olun. Bu küçük alanda bir dizi sensör, kamera ve projektör var ve bunlar çalışmak için açıkça ve sorunsuzca sizi algılayabilmelidir.

İkincisi, yüzünüzü iyi aydınlatılmış bir alanda tarayın. Düşük ışıkta tarama, gün ışığında tarama kadar doğru olmaz. Görünümünüzü önemli ölçüde değiştirdiyseniz veya kalıcı Yüz Kimliği tanıma sorunlarınız varsa, Ayarlar> Yüz Kimliği ve Şifre Kodu‘na gidin ve Face ID’yi Sıfırla‘yı seçin ve tekrar kurun.

Face ID başarısız olduğunda ve size şifre sormanızı istediğinde, aynı sorunun tekrar oluşmasını önlemek için görünüşünüzü öğrenmeye ve uyarlanmaya çalışır. Ancak, başka bir kişi telefonunuzu şifrenizle açarsa, Face ID profilinizde istenmeyen değişikliklere yol açabilir. Face ID ile sürekli sorunlarınız varsa, satın aldığınız firma ile bağlantıya geçin.

2. Çok Fazla Ekran Görüntüsü

İPhone X’de eski modellerde olduğu gibi Home düğmesi yoktur, yani geleneksel Home + Güç düğmesi kombinasyonunu kullanarak ekran görüntülerini alamazsınız. Bunun yerine, Ses Seviyesi + Yan Düğmesine basmanız gerekir; bu, cebinizde veya cihazınızı tutarken tetiklenmesi kolay bir kısa yoldur.

Kısayolu değiştirmenin bir yolu yoktur, bu da tek düzeltmenin bir geçici çözüm olduğu anlamına gelir. Kısayolun farkında olmadan tetiklemesini engellemek için gömme yan düğmeli bir kılıf almanız gerekir.

3. iPhone X Saç Çekme

Bazı kullanıcı raporlarına göre, iPhone X kasası ve ekran çerçevesi arasındaki boşluk, saçı mıknatıs gibi çekmektedir. Apple, sakallı kişilerde çok fazla sorun teşkil ediyorsa iPhone X’inizi de değiştirmeyi teklif ediyor. Bu sorundan kurtulmanın yolu yine çerçeve boşluğunu kapatan rahat bir kılıf sorunu düzeltir.

4. Ekran Sorunları: Renk Kayması, Ekran Yanması ve Yeşil Çizgiler

İPhone X,  iPhone’da görülen ilk OLED ekranını kullanır. Apple, hem Apple Watch hem de MacBook Pro Touch Bar’da OLED ekranları kullansa da, iPhone X, iPhone ekran teknolojisinde bir sıçrama anlamına geliyor. Ama sorunsuz değil.

Bazı kullanıcılar ekranı hareket ettirirken renk tonunda küçük bir değişiklik fark ettiler. Fazla beyaz olmayan bir arka planda, cihaz hareket ettirildiğinde ekran boyunca görünür bir şekilde “hareket eden” hafif mavi bir ton dikkat çeker

Web sitesinde, Apple şöyle diyor:

Ekran yanması, Apple’ın web sitesinde listelenen başka bir OLED “beklenen davranış” tır. Adından da anlaşılacağı gibi, bu görüntü artık görüntülendikten sonra bile ekranda sabitlenecek kalıcı bir görüntü anlamına gelir. Apple, ekran yanmasını önlemek için birkaç ipucu önerir:

  • Otomatik Parlaklık ayarının yapılması, Ayarlar> Genel> Erişilebilirlik> Görüntülü Reklam Seçeneklerinin altında etkinleştirilir.
  • Ayarlar> Ekran ve Parlaklık> Otomatik Kilit altında 30 veya 60 saniyelik bir Otomatik Kilitleme süresi seçin.

Özellikle maksimum parlaklıkta, uzun süreli statik görüntüler göstermekten kaçının. Gerekirse cihaz parlaklığınızı manuel olarak ayarlamak için Kontrol Merkezi’ni kullanın.

Son görüntülenme sorunu, ekranda zaman içinde görünen dikey yeşil çizgilerle ilgilidir. Bu normal değildir ve Apple, sorun göründüğü için etkilenen birimleri değiştirmiştir. Bu sorun ilk çıkan iPhone X modelleri ile ilgili görünüyor. Buradaki düzeltme, değiştirme için Apple ile iletişime geçmek.

5. Telefon Görüşmesi ve Dokunmatik Ekran Gecikmesi Sorunları

İOS 11’in önceki sürümlerinde iki alakasız ama benzer sorun oluştu. Birincisi, çağrılarla ilgili bir sorundu: ekran yanar ve zil sesi çalınır, ancak cevaplama / reddetme çağrısı istemi hiç görünmez.

Bu arada, diğer konu soğuk iklimlerde kullanıcıları en çok etkileyen İPhone X dokunmatik ekranı, ani bir düşüşle karşılaşıldığında tepkisiz hale gelmesidir.

Apple, bu sorunların her ikisini de bir yazılım güncellemesiyle düzeltti. Bu sorunla karşılaşıyorsanız, Ayarlar> Genel> Yazılım Güncellemesi altında iOS’un en son sürümünü çalıştırdığınızdan emin olun. Güncellemeden sonra bunun gibi başka sorunlarla karşılaşırsanız, Apple ile iletişime geçmenin vakti gelmiştir.

6. Kablosuz Şarj Sorunları

İPhone X, Apple’ın kablosuz şarj teknolojisini kullanan ilk akıllı telefonu değil, girişimden kaynaklanan sorunlara karşı hassastır. Özellikle iPhone X’i  kablosuz olarak şarj ediyorsanız ve temassız teknolojiyi kullanan kredi kartlarına veya başka kartlara sahipseniz, parazitle karşılaşabilirsiniz.

Sorunlar yaşıyorsanız kartları etrafınızdan kaldırmayı deneyin. Kartları zaten kaldırmışsanız, yüksek kaliteli bir kablosuz şarj cihazı kullandığınızdan emin olun.

7. Çatırdama Sesleri

Hem iPhone X hem de iPhone 8, özellikle yüksek ses seviyelerinde çatırtı hoparlörleri hakkında raporlar verdi. İPhone’unuzun maksimum ses düzeyini henüz test etmediyseniz, etkilenip etkilenmediğini görmek için şimdi test etmek iyi bir fikirdir. Bazıları bunu “uğultulu” bir ses olarak tanımlar. Sorunla karşılaşırsanız, yazılımınızı en son sürüme güncellemeyi deneyin.

Diğer Çökmeler, Donma ve Genel Yanıt Verme

Performans sorunları iPhone X’e özgü değil, ancak bunları çözmeniz iPhone X’e özel bir yaklaşım gerektiriyor. Bir kilitlenme nedeniyle yanıt vermediği için cihazınızı yumuşak bir şekilde sıfırlamak isterseniz: sesi açma ve bırakma, sesi kısma ve bırakma, ardından Apple logosunu görene kadar yandaki düğmeyi basılı tutun. Bu, iPhone X’te yeniyseniz, alışması gereken yeni kısa yollardan sadece biridir. Telefonunuzu tanıdıkça araştırdıkça daha fazla şey öğreneceksiniz.

 

  1. Ahmet
    17:38 10 Mart 2020 17:38

    Merhaba dün akşam iphone x imi şarja taktım bugün sabah baktım ses var ama görüntü yok açılırken ki logoda dahil hiç bir şekilde ekranda belirti yok en ufak kırık düşme filan yaşamadı

Bir yorum bırakınız...

*

Microsoft Copilot Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Microsoft Copilot, Microsoft'un Windows, Edge, mobil ve Office 365 için yapay zeka aracıdır. Yapay zekanın gelişmesi ve OpenAI GPT'nin popüler olması ile birlikte teknoloji ...
Gmail akıllı yazma

G-mail Akıllı Yazma Özelliğini Açma Kapatma

Akıllı yazma aracı, e-mailler için otomatik tamamlama gibi çalışır. E-maillerin nasıl yazılacağını öğrenir ve cümlelerin tamamlanmasını sağlar. E-mail metinlerinin hızlıca oluşmasını sağlar. Yazarken öneriler ...
IMAP

İmap Nedir? İmap Kullanımının Faydaları

Birçok insan imap nedir bilmemektedir. Gerek günlük hayatta gerekse iş hayatında e-mail kullanımı çok önemlidir. E-mail protokolü sayesinde kişiler her cihazdan e-mailerini kontrol edebilir, ...
mac windows

Mac vs Windows Bilgisayar Özet Karşılaştırma

Bilgisayar teknolojisi, günümüzde büyük ölçüde Windows ve Mac işletim sistemleri üzerine odaklanmış durumda. Her iki işletim sistemi de benzersiz özelliklere ve kullanıcı deneyimine sahiptir ...
Gmail görev oluşturma

G-mail Görev Oluşturma G-mail Alanlar Düzenleme

G-Mail’den görev oluşumu çok basittir. Öncelikle, G-Mail hesabına giriş yaparak, sağ üstteki alan "Görevler"e tıklanmalıdır. Açılacak pencerede, yeni görevin eklenebilmesi için "Görev Ekle"ye tıklanmalıdır ...
MAPI EWS

MAPI EWS Nedir Ne İşe Yarar Ne Amaçla Kullanılır?

Teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte MAPI EWS nedir ne amaçla kullanılır pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. İnternet önemli iletişim kaynaklarındandır. Gere iş alanlarında ...
Shopify

Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım

Sahip olduğunuz alan adını Shopify’e yönlendirmek istediğinizde hangi işlemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım aktaracağımız bu yazımız sizler ...
Karekod

Karekod Nedir, QR Kod Oluşturma Nasıl Olur

Yıllardır alışveriş ve farklı sektörlerde kullanımı olan barkod sisteminden esinlenerek tasarımı gerçekleştirilen Karekod veya en çok kullanılan ismi ile QR kodlar, iki boyutlu bir ...
veri kurtarma

Veri Kurtarma Sürecinde Yapılması – Yapılmaması Gerekenler

Veri kurtarma süreci, bilgisayar sistemlerinde meydana gelen veri kaybını geri getirme çabalarını içerir. Bu süreç, çeşitli nedenlerle oluşan veri kaybı durumlarında uygulanabilir, donanım arızaları, ...
yapay zeka

Yapay Zekayı anlamak ve İnsanın Yapay Zekayı kullanımı

Zeka kavram olarak, düşünme, akıl yürütme, algı, kavrama, yargılama ve sonuca varma, soyutlama, öğrenme ve yeni durumlara uyma şekliyle insana verilen yetenekler zinciri toplamıdır ...