Facebook Yapay Zeka Nasıl Çalışıyor? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Facebook Yapay Zeka Nasıl Çalışıyor?

AI facebook

Facebook sitesinin, her hareketini izlerken yüksek güçlü, kendi kendini eğiten bilgisayarlara sahip olan Facebook kendi özel yapay zeka teknolojisi mevcuttur. Facebook’un fotoğraf etiketleme, arkadaş önerileri, sahte haber filtreleri, zaman çizelgesi sıralaması ve diğer birçok özellik tüm AI-Yapay Zeka sürümlerine bağlıdır. Çalışan insan grubu ile 2,19 milyar aylık aktif kullanıcıların aktivitesini takip etmek imkansızdır. Bu nedenle tüm bu takip işlerini yapay zeka yapmaktadır.

Görüntü tanıma

Yüz tanıma ve otomatik etiketleme sadece Facebook’un makine öğrenme yeteneklerinin yüzeyini çiziyor. Aslında bir fotoğrafta ne olduğunu tanımlamak, bir ağaç veya bir kedi olup olmadığını belirlemek için yazılımlarını eğitmek üzere 3.5 milyar etiketli Instagram fotoğraflarından oluşan bir veri kümesi kullanıyorlar.

Bu sadece etiketler için geçerli değildir, aynı zamanda görüntüleri görme engeli koyacak bir şekilde tanımlamaya yardımcı olacak ve uygunsuz / rahatsız edici içerik olup olmadığını kontrol edebilecek anahtar kelimeler sağlayabilir.

Öneriler ve sıralama

Facebook arkadaşlar önerileri, zaman çizelgesi gönderileri, haberler, etkinlikler, gruplar, sayfalar, ürünler ve daha fazlasını da önerir. Sayfanızda gördüğünüz içeriğin bir kısmı ortaya çıkıyor çünkü bir makine öğrenimi algoritması sizin hoşunuza gidip sizin için öncelik vermeniz gerektiğine karar verir. Bu, sahte haberler, filtre baloncukları ve belli başlı seçimlerin etrafında toplanan genel ön yargılardan kaynaklanan bir takım üzüntülerle kanıtlandığı gibi politik de olabilir.

İçerik denetleme

Son olaylar Facebook’u sahte haberleri ve nefret söylemlerini tanımlayabilen güçlü içerik filtreleme sistemleri için daha fazla zorlamaya itti. Yanlış veya radikal bilgi yayıyor olabilecek ve bunları kaldıracak bağlantılar veya metinler için göze çarpabilir. Görünüşe göre, bu algoritmalar terörist propaganda / işe alım içeriği bulma ve silme konusunda başarılı olmuş ve % 99’u yakalamıştır.

Modern AI, insanların söylediklerinin anlaşılmasında oldukça başarılı oluyor. Bir sonraki adım, bunu nasıl söylediklerini anlamaktır. Londra’dan doğal dil işleme girişimi olan Wit.ai’yi yeni satın almayı başaran Facebook, sahte haber ve nefret söylemi gibi şeylerle mücadele etmelerine yardımcı olmak için içeriği daha iyi ve daha doğru anlamlandırma yeteneklerini yükseltmek istiyor. Ayrıca, farklı dillerde kullanıcılar ile etkileşim kurma ve çevirileri geliştirme becerilerini geliştirmeye çalışıyorlar.

Diğer uygulamalar arasında, Facebook’un aslında birisinin Facebook’ta intihar düşünceleri yayınladığını, gerektiğinde arkadaşlarıyla ve ilk müdahale edenlerle iletişim kurduğunu belirlemek için AI kullanıyor. Raporlar ile, bu zaten hayat kurtarmaya başladı ve insan psikolojik verilerine erişimi olan bir ortamda ne kadar güçlü bir AI olabileceğini gösteriyor.

Oyun oynamak

Oyunlar, AI’leri test etmenin harika bir yoludur. Onları yapay bir duruma düşürün ve diğer bilgisayarlara veya insanlara karşı nasıl davrandıklarını ve gerçekte ne kadar iyi öğrendiklerini görün. Facebook, Google’ın Alpha Go Zero’suna benzeyen ELF OpenGo ve AI oyun araştırması için bir platform sağlayan daha geniş ELF projesine sahip. StarCraft oynayan AI’lar üzerinde araştırma yapmak için bir AI platformu geliştirdiler.

Araştırma ve Geliştirme

Facebook, genel olarak AI araştırmasına açık kaynaklı katkılar olan PyTorch ve (Microsoft ile) ONNX gibi araçlar geliştirdiler. Ayrıca, AI’yı, topluma fayda sağlamak ve sorumlu bir şekilde geliştirmek için kullanma amacı ile AI’daki Ortaklıktaki diğer büyük AI şirketlerinin çoğuna katıldılar.

Bir yorum bırakınız...

*

apple kamera

Apple Kameralarını Kapatanlara Önemli Uyarılarda Bulundu!

Apple kameralarını kapatan kullanıcılarına uyarılarda bulundu. Kameraların kapatılıyor olmasının cihazlara zarar verebilecek ...
wordpress galeri

En İyi 5 WordPress Galeri Eklentisi

WordPress kullanımında galeri eklentisi  mutlaka olması gereken eklentiler arasında yerini alır. Zaten ...
microsoft onenote

Microsoft OneNote Nedir Ne İşe Yarar?

Microsoft OneNote, Office 365 ile birlikte not düzenlemek için kullanılabilen bir uygulamadır ...
kvk

KVK Garanti Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

KVK Garanti sorgulama işlemi son derece basit ve bir o kadar da ...
excel hızlı

Excel’de Hızlı Doldurma Özelliği Nasıl Kullanılır?

Excel’ de hızlı doldurma özelliği son derece basit ve pratik bir şekilde ...
fotoğraf küçültme

3 Farklı Resim Küçültme Yöntemi ile Site Hızınızı Artırın!

Hemen her web tasarım uzmanı fotoğraf ve görselleri kullanmadan önce küçültme ihtiyacı ...
zararlı virüsler

En Zararlı Yazılım Türleri Nelerdir?

En zararlı yazılım türleri, güvenli olmadan siteler yolu ile ya da pek ...
IQOO Z1 x 5G

2020 Yılının Beklenen Akıllı Telefonu IQOO Z1 x 5G Tanıtıldı! İşte, IQOO Z1 Fiyatı ve Özellikleri!

Son yılların fiyat performans telefonlarını üreten Vivo, 2020 yılına damgasını vuracak IQOO ...