Load Balancing Nedir, Nasıl Çalışır? ∞ Sonsuz Teknoloji

Load Balancing Nedir, Nasıl Çalışır?

load balancing nedir

Yük dengeleyici olarak da bilinen load balancing nedir? İçeriğimizde açıklayacağız. Bu yöntem, trafik yükünü birden fazla sunucu arasında paylaştırır.

Uygulamaların ve sitelerin çalışabilmesi için sunuculara ihtiyaç var. Bu sunucular sayesinde, bağlantı sağlanabiliyor. Gelişmiş uygulamalar ve yüksek trafiğe sahip sitelerin, yüksek donanıma sahip sunuculara ihtiyacı var. Çünkü, trafik arttıkça doğal olarak sunucunun yükü de artıyor.

Sunucuların daha verimli yani yüksek performanslı çalışabilmesi için geliştirilen bazı yöntemler mevcut. Load balancer, aslında bu yöntemlerden birisi olarak tanımlanabilir. Yük dengeleyici olarak da tanımlanan bu sistem, birçok farklı şekilde gerçekleştirilebiliyor. Bu sayede, sunucuların yükleri kendi aralarında paylaştırılabiliyor. Bunun sonucunda da ortaya önemli bir performans farkı çıkıyor.

Load Balancing Nedir, Ne İşe Yarar?

Günümüzde internet kullanımı fazlasıyla artmış durumda. Bu yüzden, uygulamalar ve sitelerin trafiği de beklenenden çok daha yüksek sayılara ulaşabiliyor. Sunuculara ulaşan ani trafik, çökmelere veya farklı sorunlara yol açabiliyor. Sunucuların yüklü trafiği kaldırması için donanımı yükseltmek gerekebiliyor. Ancak, bazı noktalarda farklı çözümler aranabiliyor.

İşte bu noktada load balancing nedir sorusunun cevabı daha da önem kazanıyor. Load balancing, genel olarak bir ağ veya sistemdeki trafik yükünü birden fazla sunucuya dağıtan yönteme deniyor. Bu yöntem sayesinde, bir sunucudaki yük birden fazla sunucu arasında paylaştırılabiliyor. Yani load balancer cihazları kullanılarak sunucular arasında trafik paylaşımı yapılabiliyor.

Yük dengeleyiciler, özellikle yüksek trafikli web sitelerinde ve uygulamalarda oldukça kullanışlı. Load balancer kullanmak trafik yükünü paylaştırdığı için performansı önemli ölçüde arttırabiliyor. Bu yöntem kullanılarak sunucunun çökme ve performansının düşme riski azaltılabiliyor.

Load Balancer Nasıl Çalışır?

Yük dengeleyicilerin bir sunucudaki trafik yükünü birden fazla sunucuya paylaştırdığını tekrar hatırlatalım. Load balancing nedir kısmının ardından bu sistemin nasıl çalıştığına biraz değinmek istiyoruz. Aslında bu yöntemin çalışma prensibi oldukça basit. Yük dengeleyiciler, bir sunucudaki trafiği alıyor ve bir veya birden fazla sunucuya yönlendiriyor.

Bu işlem, yük dengeleyici tarafından yapılan bir dizi karar verme süreci ile gerçekleştiriliyor. İşlem öncesinde, yük dengeleyici gelen trafiği ve sunucuları analiz ediyor. Analiz sonrasında trafiği hangi sunuculara yönlendireceğine karar veriyor. Bu sayede, gelen trafik sunucular arasında dengeli bir şekilde paylaştırılmış oluyor. Bunun sonucunda da sunucunun performansı önemli ölçüde artıyor.

Load Balancer Türleri Nelerdir?

Load balancing nedir yazımızda son olarak load balancing algoritmalarından bazılarını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Yani yük dengeleyici aslında tek bir çeşit değil. Çeşitli yöntemler kullanılarak, sunucular arasında yük dengeleme sağlanabiliyor.

Round Robin

Bu yöntemde, her bir sunucu dönüşümlü olarak trafiği kabul eder. Yani istekler bir sıraya konulur ve sırayla sunuculara gönderilir.

Least Connections

Bu yöntemde, trafiği kabul edebilecek en az bağlantısı olan sunucu seçilir. Böylece, gelen trafik yükü en az olan sunuculara yönlendirilir.

IP Hash

IP hashing yönteminde, istekleri gönderen kullanıcının IP adresi kullanılarak bir hash oluşturulur ve bu hash, sunucular arasında dağıtılır. Böylece, aynı IP adresinden gelen istekler aynı sunucuya yönlendirilir.

Layer 4

Bu yöntemde, yüksek düzeyde TCP/IP protokolü kullanılır. Layer 4, load balancer, IP adresi ve port numarasına göre trafiği yönlendirir.

Layer 7

Layer 7’de HTTP protokolü kullanılır. Bu yöntemde, load balancer, isteklerin içeriğine göre trafiği yönlendirir ve böylece daha sofistike yük dengeleme yöntemleri uygulanabilir.

Load balancing nedir kısaca sunucular arasında trafiği paylaştıran bir yöntemdir. Load balancer kurulumu, özellikle yüksek trafik alan sunuculara büyük fayda sağlar.

Bir yorum bırakınız...

*

NFC Nedir Ne işe yarar

NFC Teknolojisi Nedir? Kullanım Alanları ve Özellikleri

NFC, cihazlar arasında hızlı ve güvenilir veri transferi yapma yeteneği ile bilinir. NFC'nin öne çıkan özelliklerinden biri, cihazların birbirine dokunarak veya çok yakın mesafeden ...
React Nedir

React Nedir? React ile Web Uygulaması Yapımı

Web dünyasının geliştirme alanında geliştirme işini kolaylaştıracak ve daha komplike Web sayfaları yapmaya olanak tanıyacak pek çok teknoloji bulunmakta. Bunlar arasında en çok kullanılanları ...
instagram foto

Instagram Fotoğraf Yüklenmiyor Sorununun Sebepleri

Dünya’nın en popüler uygulamaları arasında yer alan Instagram, diğer uygulamalar için bünyesinde çeşitli hataları barındırır. Instagram fotoğraf yüklenmiyor diyen kullanıcılar da bu hatalara sebep ...
X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...