Mobil Ödeme Nedir? Nasıl Kapatılır? | Sonsuz Teknoloji

Mobil Ödeme Nedir? Nasıl Kapatılır?

mobil ödeme

Gelişen teknoloji imkanları sayesinde ödeme yöntemlerinde de değişiklikler olmaya başladı. Söz konusu ödeme yöntemleri cebimizdeki telefonlara kadar gelmiş durumda.

Mobil ödeme nedir? Mobil ödeme yöntemi güvenli mi? Mobil ödeme hattınız üzerinden yapabileceğiniz bir ödeme yöntemidir. Kartınızda para bulunmaması durumlarında ya da kolayınıza geldiği durumlarda mobil ödeme yöntemini kullanabilirsiniz.

Mobil ödeme nedir?

Mobil ödeme, şirketlerce talebiniz doğrultusunda GSM hatlarında aktif edilerek belli bir komisyon karşılığında GSM firmasının anlaşmalı olduğu mağaza alışverişlerinde kullanabileceğiniz ödeme yöntemdir.

Mobil ödeme aracılığı ile yapacağınız alışverişlerinizi bir sonraki ay telefon faturanız içerisinde ödeyebilirsiniz. Bu yöntemi kullanmak tamamen güvenlidir ancak kullanım sonrasında sizden ufak bir komisyon alacaktır. Söz konusu sistemi kullanabilmek için daha önceden hattınıza talimat vererek bu özelliği açmanız gerekir.

Mobil Ödeme Nasıl Kullanılır?

Mobil ödeme nasıl kullanılır? Söz konusu yöntemin ne olduğunu öğrendik. Peki, hayatımızı kritik anlamda kolaylaştırma imkânı bulunan mobil ödeme yöntemi nasıl kullanılır? Kullanabilmek için hangi şartlara uymak gereklidir.

Öncelikle belirtmekte fayda var, söz konusu ödeme yöntemini sadece hattınızın anlaşmalı olduğu alanlarda kullanabilirsiniz. Her ne kadar anlaşma alanı geniş olsa da bazı noktalarda operatörünüzün desteği olmayabilir.

Örnek vermek gerekişe Türk Telekom operatörü Google Play Store ile anlaşmalı. Bu sayede sorunsuz ödeme yapılabilmekte. Bazı güncellemeler ve eklenen özellikler ile anlaşmalı olmayan anlardan da alışveriş yapma imkânınız bulunuyor ancak bu konuda biraz şanslı olmanız gerekmekte.

Mobil Ödeme Nasıl Kullanılır?

 • Müşteri temsilciniz ile iletişime geçerek mobil ödeme yöntemini açtırmalısınız
 • Açtırma işlemi sonrasında anlaşmalı alanlardan alışveriş yapabilirsiniz, anlaşmalı alanlara örnek vermek gerekirse. Spotify, Netflix, Play Store ve AppStore bazı operatörler ile anlaşmalı firmalardır
 • Satın alım sırasında ödeme ekranında ödeme yöntemini mobil ödeme olarak seçmeniz gerekmekte
 • Mobil ödeme yöntemini seçtikten sonra bir sonraki aşamaya geçiş sağlayabilirsiniz
 • Bir sonraki adımda telefonunuza gelecek olan SMS doğrulama mesajını girmeniz istenecektir
 • Doğrulama işleminden sonra alışverişiniz başarılı bir şekilde tamamlanacak ve ödemeniz faturanıza yansıtılacaktır

Faturanıza yansıtılan ödemeleri hattınızın son ödeme tarihine kadar bekletebilme şansına sahipsiniz. Son ödeme zamanı gelmeden önce ödeme yaparak alışverişe devam edebilirsiniz. Bu konuda ödeme yapmazsanız hattınız normal bir şekilde kısıtlanacaktır. Hat açma ücreti ortalama olarak 40TL tutmaktadır.

Mobil Ödeme Tehlikeli Midir?

Mobil ödeme tehlikeli midir? Son zamanlarda artan ödeme yöntemleri ile birlikte tehlikeli siteler de ortaya çıkmaya başlamıştır.

Mobil ödeme kullanmak duruma göre tehlikeli anlar yaşatabilir. Söz konusu özellik doğru sitelerde doğru sistem üzerinden yapıldığı zaman güvenlidir. Ancak kullandığınız sistemde virüs varsa ya da kullandığınız siteler güvenilir siteler değilse ay sonunda beklemediğiniz sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

Bunun dışında ödeme yaptıktan sonra ödeme yöntemini kaydetmemenizde fayda bulunuyor. Örnek vermek gerekirse Play Store veya App Store üzerinden yağacağınız harcamaları kaydetme durumunda bir sonraki adımda yanlışlıkla hızlı ödeme yapma şansınız bulunuyor. Kaydedilen ödeme yöntemlerinde tekrar onay SMS’i ile karşılaşmayacaksınız.

Mobil Ödeme Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Mobil ödeme kapatma işlemi nasıl yapılır? Mobil ödeme yönteminden şüpheleniyor ve bilginiz dışında harcama olmasından endişe ediyorsanız mobil ödeme kapatma yöntemi ile söz konusu ödeme durumunu devre dışı bırakmanızda fayda bulunuyor.

Mobil ödeme kapatma yöntemi her operatör için aynıdır ancak bazı zamanlarda değişiklik gösterebilmektedir. Değişiklik gösterdiği zamanlarda müşteri temsilciniz ile iletişime geçerek durumu düzeltebilir ve kısa sürede mobil ödeme yöntemini kapatabilirsiniz.

Mobil ödeme nasıl kapatılır?

 • Yeni SMS oluştur alanına girin ve yeni bir SMS oluşturun
 • Yeni oluşturduğunuz SMS’in gönderim alanına Türk Telekom için 5555, Vodafone için 7878, Turkcell için 2222 yazmanız gerekmekte.
 • Gönderilecek numarayı da ayarladıktan sonra mobil ödeme talimatı için gerekli olan mesajı girmeniz gerekmekte
 • Turk Telekom için MOBİLÖDEME İPTAL
 • Vodafone için MOBİLÖDEME KAPAT
 • Turkcell için MOBİLÖDEME İPTAL

Bu yöntemlerin çalışmadığı durumlarda müşteri temsilciniz ile iletişime geçerek kısa sürede mobil ödeme işlemini kapatabilirsiniz. Ortalama olarak 5 dakika içerisinde bitebilecek olan işlem öncesinde güvenlik soruları ile karşılaşma durumunuz bulunuyor. Bu ve benzeri durumlara hazır olarak arama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Ahmmed
  14:46 19 Ekim 2020 14:46

  Bende denedim bu mobil ötekiye çok kolay ve çok yorucu deyil herkese tavsiye ederim

 2. Emre Altın
  23:52 19 Ekim 2020 23:52

  Sürekli Faturam Artıyordu Bu Durumdan Çok Şikayetçiydim Konunuz Sayesinde Sorunu Çözdüm Nekadar Teşekkür Etsem Az Kalır

 3. Abdullah
  01:24 23 Ekim 2020 01:24

  Mobil ödeme konusunda biraz beceriksizdim ve bilgisizdim makalede baya iyi anlatılmış çok iyi yerlere değinilmiş artık sorum yaşicam

 4. ahmettavsan
  11:23 25 Ekim 2020 11:23

  Yukarıdaki yazıda mobil ödeme hakkında baya iyi anlatılmış bu konu hakkında pek bilgim yoktu yazılan makalede bilgilendim sonsuzteknoloji.com sitesine teşekkürler.

Bir yorum bırakınız...

*