Outlook'a Gmail Nasıl Kurulur? | Sonsuz Teknoloji

Outlook’a Gmail Nasıl Kurulur?

outlook gmail1

Bilindiği üzere Microsoft Outlook, Microsoft Office paketlerinden biri olan e-posta yönetim uygulamasıdır. Gmail e-postanıza Outlook ile erişmek ister misiniz? Belki de Gmail’in web arayüzünü sevmez ve bir masaüstü e-posta istemcisini tercih edersiniz veya e-postanızı tek bir yerden yönetmek isteyebilirsiniz. Durum ne olursa olsun, Gmail’inizi Outlook’a eklemek kolaydır.

outlook şifre

Bu talimatlar, Outlook’ta en az bir e-posta hesabınızın olduğunu varsayıyoruz. Eğer hesabınız yoksa Outlook, ilk açtığınızda yeni bir hesap oluşturmanızı ister. Hesap dediysek o kadar uzun uzadıya bir hesap oluşturma işlemi değil. Aslında yapılan işlem Outlook’a şifre atamaktır. Kolay bir işlemdir. Outlook’u açtığınızda oluşturacağınız profil hesabında karşınıza çıkan yukarıdaki ekranda kendinize Outlook’u açmak şifre belirliyorsunuz. Güvenlik için yapılan bir işlemdir

1. Gmail’de IMAP’yi etkinleştirin

Öncelikle, Gmail ayarlarınızda IMAP’yi etkinleştirmeniz gerekir, böylece Outlook postalarınıza erişebilirsiniz. Gmail hesabınızla bir tarayıcıda oturum açın. Gelen kutunuzdan sağ üst köşedeki Dişli çark simgesini tıklayın ve Ayarlar‘ı seçin.

gamail ımap

Yönlendirme ve POP / IMAP” sekmesinde, ihtiyacınız olan ayarları bulacaksınız. Burada e-posta senkronizasyonu için POP ve IMAP protokolleri arasında seçim yapabilirsiniz. Neredeyse her durumda, POP’un modası geçmiş olduğu ve birden fazla cihazla çalışmadığı için IMAP’yi kullanacağız. IMAP kullanıyorsanız, daha sonra e-postaları kopyalamak için üst kısımdaki “POP’u Devre Dışı Bırak“ı seçin.

IMAP Erişimi bölümünde, “IMAP’ı etkinleştirin” seçeneğini işaretleyin. E-posta sayınız çok fazla ise, aşağıya doğru devam ettiğnizde “Klasör Boyutu Sınırları” kontrolünü kullanmak isteyebilirsiniz. Bu, senkronizasyonu belirli bir miktardan daha az mesajla klasörlere sınırlamanıza olanak tanır.

Günde 2,5 GB’den fazla büyük miktarlarda e-posta yüklerseniz Gmail’in geçici olarak hesabınızı kilitleyebileceğini unutmayın. Bu, e-posta kötüye kullanımı önlemektir. Değişiklikleri yaptıktan sonra “Değişiklikleri kaydet” tıklayın.

Gmail’in İki Faktörlü Kimlik Doğrulamasını Kullanıyorsanız

Google hesaplarına başka bir koruma katmanı eklemek için iki faktörlü kimlik doğrulama kullananların devam etmeden önce fazladan bir adım atmaları gerekir. Outlook, iki faktörlü kodları desteklemez. Bu nedenle, Gmail ayarlarınızda özel bir şifre oluşturmazsanız, sonraki adımdaki bağlantı başarısız olur.

gamail uygulama şifre

Bunu yapmak için Gmail’in sağ üst köşesindeki “profil” resminizi tıklayın ve “Hesabım“‘ı seçin. “Oturum Aç ve Güvenlik” kutusunu tıklayın, ardından aşağı kaydırıp “Uygulama şifreleri” girişine bakın.  Devam etmek için şifrenizi onaylamanız gerekebilir. Bu sayfada, iki faktörlü kimlik doğrulamayı desteklemeyen uygulamalarla kullanmak için tek kullanımlık bir şifre oluşturabilirsiniz. Çift faktörlü doğrulama kullanmıyorsanız bu alan görünmez.  O zamam bu adımı yapmanıza zaten gerek yoktur.

gamail ımap şifre

Şifre sadece bir kez girmeniz gerekecek, bu yüzden hatırlamak zorunda değilsiniz şifreyi bir yere not almanız yeterlidir. “Uygulama seç” açılır kutusunun altında “Posta“yı seçin, ardından “Aygıt Seç” için “Windows Bilgisayar“ı seçin. Bu sadece uygulama şifresinin ne olduğunu hatırlamanıza yardımcı olmak için, özel bir ad ayarlamak için Diğer alanını kullanmaktan da çekinmeyin. “Oluştur”

u tıkladıktan sonra bir uygulama şifresi alacaksınız. Bir sonraki adımda kullanacaksınız.

Gmail Hesabını Outlook’a Ekleme

Artık diğer posta istemcileriniz Gmail’inize erişebiliyor, hesabınızı Outlook’a eklemenin zamanı geldi. Outlook‘u açın ve sol üst köşedeki “Dosya“yı tıklayın. Ortaya çıkan panelde, Bilgi sekmesinde olduğunuzdan emin olun. İşlemi başlatmak için en üstteki “Hesap Ekle” düğmesini seçin.

outlook hesap ekle

Bu işlemi ben Microsoft Office 2010’da yaptım. Yeni versiyona sahipseniz görsel olarak farklılıklar gösterebilir. E-posta adresi olarak Gmail adresinizi giriniz. Şifre kısmı ise iki faktörlü kimlik doğrulamanız yok ise normal gmail şifrenizi, iki faktörlü kimlik doğrulamanız var ise yukarıda oluşturduğumuz şifreyi “Parola” alanına gireceksiniz. İki faktörlü kimlik doğrulamanızı kullanmanızı tavsiye ederiz.

outlook hesap ekle1

Başka hiç bir yeri işaretlemeye gerek yoktur. Adınız, e-posta adresi, ve parola girilmesi yeterlidir. Aşağıda bulunan seçenekleri işaretlemeyin. İşlemler bittikten sonra “İleri” diyerek devam edeceksiniz. Bir kaç dakika içerisinde tüm Gmail postalarınız Outlook’unuza gelecektir.

outlook hesap ekle2

 

Bir hata mesajı alırsanız, şifrenizi doğru yazdığınızdan emin olun. Testlerimizde bir kez “Yeniden Dene“yi tıkladıktan sonra kurulum bundan sonra başarılı oldu. Her şeyin doğru olduğundan eminseniz, Google hesabınızda “daha az güvenli” uygulamalara erişiminizi etkinleştirmeniz gerekebilir.

3. Gmail Kişileri, Takvim, Outlook’ta Ayarlar

Gmail hesabınızı çoğu zaman Outlook’ta kullanmayı planlıyorsanız, varsayılan olarak ayarlamak mantıklıdır. Outlook’ta, Dosya> Bilgi> Hesap Ayarları‘na gidin ve açılır kutudan Hesap Ayarları‘nı tıklayın. E-posta sekmesinde, Gmail adresinizi tıklayın ve Varsayılan Olarak Ayarla’yı seçin. Outlook bundan böyle varsayılan olarak açılacaktır.

Yukarıda yapılan işlemler Windows 8.1 ve Microsoft Office 2010’da iki faktörlü kimlik doğrulaması kullanarak yapılmış ve herhangi bir hata alınmamıştır.

 

  1. abdulrezzak
    16:54 24 Ocak 2020 16:54

    lütfen gmaill hesabımı oluşturun lütfennn

Bir yorum bırakınız...

*