Photoshop ve CorelDraw Arasındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Photoshop ve CorelDraw Arasındaki Fark Nedir?

 photoshop coreldraw

Adobe PhotoShop ve CorelDraw yazılımlarını birçok kez duymuşuzdur. Her ikisi de, görsel öğeler düzenlemede yaygın olarak kullanılan grafik tasarım yazılımı programlarıdır. Peki bu iki yazılım arasında ne gibi farklılıklar vardır. Hangi yazılım hangi amaç için kullanılır.

Adobe Photoshop Nedir?

Photoshop, Adobe firması tarafından Mac ve Windows işletim sistemleri için geliştirilen en zengin özellikli fotoğraf düzenleme yazılımı programlarından biridir. Hatta en popüleri ve en iyisi olduğunu söyleyebiliriz. Fotoğraf düzenleme denince ilk akla gelen yazılımdır. Hatta bir fotoğrafta oynama yapıldığı anlaşılmışsa o fotoğraf için PhotoShoplu denilmektedir. “PhotoShop” kelimesi literatüre girmiş bir kelime olmuştur. Görüntü düzenleme ve hareketli grafik becerilerinizi daha yüksek bir seviyeye çıkarmak için özel olarak tasarlanmış mükemmel bir uygulamadır. Daha çok grafik tasarımcıları ve profesyonel fotoğrafçılar tarafından kullanılır. Ama yinede normal amatör kullanıcılar da basit işleri yapmak da PhotoShop’u tercih etmektedir.

Yazılım, verileri piksel cinsind en yorumlamak için kullanılan raster grafik sistemine dayanmaktadır. Raster, temel olarak piksel olarak adlandırılan yatay çizgiler dizisi olan bir nokta matrisi veri yapısıdır. Bilgisayar grafikleri oluşturmanın yaygın yollarından biridir.

Adobe Photoshop, verileri piksel olarak yorumlamak için kullanılan bir raster programdır ve yüksek kaliteli grafikler, Infographics, rötuşlar, sunumlar oluşturma ve hatta afiş oluşturma gibi hemen hemen her türlü görüntü düzenleme için kullanılır. Photoshop, görüntüleri düzenlemek için hala en iyi yazılım programlarından biridir hatta en iyisi ve profesyonel olanıdır.

Tüm yaratıcı efektler Photoshop’ta yapılır ve resimlerin ayrıntılı efektleri ve manipülasyonu için katmanları ile çalışmanıza izin verir. Ayrıca, kullanıcıların dijital fotoğraflardaki renkleri kesin gereksinimlere göre kırpmasına, yeniden boyutlandırmasına ve düzeltmesine olanak tanır.

CorelDraw Nedir?

CorelDraw Corel Corporation tarafından geliştirilen ve pazarlanan bir pencere tabanlı grafik tasarım yazılımı programıdır. Temelde, bir dizi komut veya matematiksel denklemler aracılığıyla dijital görüntüler oluşturan ve düzenleyen bir vektör grafik editörüdür. Yani bu yazılımda resimler, grafikler ve projeler  grafiksel ve matematiksel hesaplarla tamamen sıfırdan oluşturulur.

Raster ekranda görüntü oluşturmak için 2B nokta olarak tanımlanan bilgisayar tarafından oluşturulan görüntüler oluştururlar. Vektör görüntüler piksel yerine matematiksel formüller kullanılarak oluşturulur. Ayrıca Corel’ın Grafik Paketi’nde, gelişmiş bir fotoğraf düzenleme programı olan Corel Photo-Paint birlikte gelen görüntü düzenleme programlarından biridir.

Daha çok vektör tabanlı görüntüler ve çizimler oluşturmak ve logoları, kartvizitleri, broşürleri, barkodları, vb. Tasarlamak için kullanılır.

CorelDraw, aksine, grafik ve resim oluşturmak için matematiksel denklemleri kullanan vektör tabanlı grafik yazılımıdır. CorelDraw Piksel mantığını anlamaz.

CorelDraw, yaratıcı profesyoneller tarafından logolar tasarlama ve baskı düzenleri düzenleme  gibi vektör tabanlı çizimler ve resimler oluşturmak ve düzenlemek için kullanılır. Logolar, kartvizitler, istifler, pankartlar, broşürler vb. Oluşturmak için yaygın olarak kullanılır.

Özetle;

Basit bir dille söylemek gerekirse Adobe PhotShop  var olan bir resim üzerinde her türlü düzenleme yapabilen bir yazılımdır. CorelDraw ise sıfırdan logo tarzı grafiksel resim oluşturma yazılımıdır.

 

Bir yorum bırakınız...

*

linkedin hesap silme

Linkedln Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Günümüzün en popüler sektörel iletişim araçlarından biri olan Linkedln, 5 Mayıs 2003 ...
oppo a33

OPPO A33, Resmi Olarak Sonunda Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Son dönemin en popüler teknoloji şirketlerinden biri olan OPPO, düzenlediği özel bir ...
lightroom

Adobe Lightroom Nedir Ne İşe Yarar?

Adobe yazılımları çok fazladır ve bir birine benzer programları vardır. Adobe fotoğraf ...
pes 21 lisans yaması

PES 2021 Lisans Yaması Nasıl Kurulur? Adım Adım PlayStation 4 Platformunda Kurulum İşlemi

Günümüzün en popüler futbol oyunlarından biri olan PES 2021, geçtiğimiz günler içerisinde ...
veri tabanı nedir

Veri Tabanı Nedir? En Çok Tercih Edilen Veri Tabanı Programları

Veri tabanı verilerin kaydedilmesine ve bu verilerin güncellenmesine imkan sağlayan ve bu ...
dosya ve klasörler windows 10

Windows 10’da Dokunulmaması Gereken Klasörler ve Dosyalar

Windows 10 işletim sistemi bilgisayarda kişisel ve işletim sistemine ait klasörler ve ...
McAfee

McAfee Nedir Ne İşe Yarar?

Günümüzde internet siteleri ve uygulamalar üzerinden pek çok yeni virüs cihazlarımızı tehdit ...
bilgisayar yedekleme

Bilgisayar Yedekleme Yöntemleri

Bilgisayar, üzerinden işlediğimiz bilgileri saklayan ve istediğimizde geri veren cihazdır. Bilgisayar, tablet, ...