2018 AMD ve Intel işlemcileri Karşılaştırma | Sonsuz Teknoloji

2018 AMD ve Intel işlemcileri Karşılaştırma

amd intel 2018

AMD ve Intel  arasındaki rekabet yıllardır sürüyor. Bu iki işlemci arasındaki savaşın galibi kimdir. Bu tamamen bilgisayarınız ile ne yapmayı planladığınıza bağlıdır.

Basit Kullanım

Adil olmak gerekirse, bu iki işlemcide basit bir iş veya ev masaüstü bilgisayarında hemen hemen her şeyi kullanabilir ve iyi çalışır. Modern işlemciler, ortalama bir kullanıcının yapmak istediği çoğu temel şeyin çoğunu kolayca halledebilecek kadar güçlüdür. Böyle bir kullanım için elbette fiyat tercihi ön plana çıkar.

Basit kullanımı, web’de gezinme ve çoğu günlük görev için çalışacak bir PC kurmak istediğinizde, Intel Pentium Gold 5500’i yenmek oldukça zor. Çoğu AMD seçeneğinin eksik olduğu bir şey, yüksek saat hızı ve entegre grafikler ile basit bir çift çekirdekli işlemcidir. Ancak basit kullanımlar için kesinlikle tercih fiyat farkı olmalıdır.

Bütçe sorununuz yoksa masaüstü bilgisayarınızın daha uzun bir süre güncel kalmasını tercih ediyorsanız, Intel i3-8100’ü seçebilirsiniz. Entegre bir GPU ile sağlam bir dört çekirdekli işlemcidir.

Medya Bilgisayar

Tam PC medya PC’leri için AMD uzun zamandır açık kazanan. A Serisi APU’ları medya PC’leri için idealdir. Mümkün olan en güçlü tümleşik GPU’ları dahil ederken en yüksek çözünürlüklü videoları bile işlemek için yeterli işlemci gücüne sahipler.

İş Çalışmaları ve Ev Sunucuları

İş çalışmaları çok farklı şeyler olabilir. Bir geliştiricinin iş çalışması, amatör değil profesyonel çalışmalardır. Hepsi çok iş parçacıklı iş yüklerine ihtiyaç duyar ve bu da birçok CPU çekirdeği anlamına geliyor. Bu nedenle, fiyattan performansa kadar açık bir kazanan var – AMD.

AMD’nin Ryzen CPU’ları, iş çalışmaları için idealdir, çünkü nispeten düşük bir fiyat etiketi için büyük verimlilik performansı sunarlar. Intel’in bazı harika iş çalışmaları seçenekleri var, ancak AMD Ryzen bu savaşı önde bitirir. Bunların hepsi çok yönlü yongalardır, bu yüzden onları sadece işten daha fazlası için kullanabilirsiniz.

Ryzen ev sunucusu dünyasında da kazanıyor. İş çalışmaları gibi, çoğu sunucu tonlarca CPU çekirdeğinden büyük yarar sağlar. Intel’in Xeon işlemcileri mükemmeldir, ancak yüksek bir ücrete sahiptirler ve daha güçlü olanları çoğu insan için ulaşılamaz bir fiyattadır. AMD Ryzen şişirilmiş fiyat etiketi olmadan makul bir alternatif olarak hizmet vermektedir.

Oyun

Oyun için GPU’lar genellikle daha fazla fark yaratır. İşlemciler oyunlarda oyun karesi oranlarını en üst düzeye çıkarmak için anahtar olmasıdır. Bu genellikle Intel’in daha iyi bir konumda olduğu anlamına gelir.

Bir bütçe oluşturmak için farklı yollar vardır, Oyunda grafik kartları çok önemlidir. Burada tercihiniz düşük maliyetli işlemci tercih ederek kalan bütçeyi en iyi grafik kartına aktarmak bir tercih olabilir. Böyle bir durumda, fiyatı ön planda tutarak buradaki tercih AMD olabilir. AMD Athlon X4 950’yi çok makul bir fiyattan alabilirsiniz ve çoğu oyun için fazlasıyla yeterli. Biraz daha güç istiyorsanız, AMD Ryzen 3 2200G benzer bir fiyata iyi bir seçenektir.

Orta Seviyede Oyun için;

Hem AMD hem de Intel mükemmel tekliflere sahiptir ve hem fiyat hem de performans açısından eşittir. İntel için, i5 8600k mükemmel bir seçimdir. AMD hayranları ihtiyaç duydukları şeyi Ryzen 5 2600X’te bulacaklar.

Yüksek seviyede oyun için;

Oyun oynamak için 1000 $ + CPU’ya ihtiyacınız olacak hiçbir koşul yoktur. Intel bu işte öndedir. Oyunlar hala çoklu iş parçacığından tam olarak yararlanamamaktadır, dolayısıyla CPU’nun ilk dört çekirdeği ne kadar güçlü olursa, oyun o kadar iyi çalışır. Intel i7 8700k, muhtemelen en iyi yüksek seviye oyun CPU’dır.

Hem iş hemde oyun için;

Çoğu insan PC’lerini sadece oyun oynamak için kullanmaz. Sonuç olarak, bir oyun CPU’yu seçerken başka bir değerlendirme de devreye girer. Oyun oynayabilecek bir bilgisayara ihtiyacınız olabilir, ancak bunu profesyonel iş çalışmalarınız olarak kullanmak da istersiniz.

Bu durumlardan herhangi birinde, AMD’nin Ryzen işlemcileri öne çıkıyor. Daha düşük tek iş parçacıklı performans, kare hızlarınızı biraz azaltır, ancak ek çekimler bu diğer görevlerde büyük bir fark yaratır. Ryzen 7 2700X, mükemmel bir  hepsi bir arada işlemcidir.

CPU pazarındaki mevcut resim ilgi çekicidir ve açık bir kazananı olmayan bir platformdur. AMD ve Intel her ikisi de farklı durumlarda mükemmeldir. Intel, AMD işlemcilere göre daha pahalıdır. Bu nedenle, hangisini seçmeniz gereken şey, ne yapmanız gerektiği ve bütçenizin ne olduğu ile ilgili olmalıdır. Her iki şirketin şu anda piyasada harika CPU’ları var.

Bir yorum bırakınız...

*