2018 AMD ve Intel işlemcileri Karşılaştırma | Sonsuz Teknoloji

2018 AMD ve Intel işlemcileri Karşılaştırma

amd intel 2018

AMD ve Intel  arasındaki rekabet yıllardır sürüyor. Bu iki işlemci arasındaki savaşın galibi kimdir. Bu tamamen bilgisayarınız ile ne yapmayı planladığınıza bağlıdır.

Basit Kullanım

Adil olmak gerekirse, bu iki işlemcide basit bir iş veya ev masaüstü bilgisayarında hemen hemen her şeyi kullanabilir ve iyi çalışır. Modern işlemciler, ortalama bir kullanıcının yapmak istediği çoğu temel şeyin çoğunu kolayca halledebilecek kadar güçlüdür. Böyle bir kullanım için elbette fiyat tercihi ön plana çıkar.

Basit kullanımı, web’de gezinme ve çoğu günlük görev için çalışacak bir PC kurmak istediğinizde, Intel Pentium Gold 5500’i yenmek oldukça zor. Çoğu AMD seçeneğinin eksik olduğu bir şey, yüksek saat hızı ve entegre grafikler ile basit bir çift çekirdekli işlemcidir. Ancak basit kullanımlar için kesinlikle tercih fiyat farkı olmalıdır.

Bütçe sorununuz yoksa masaüstü bilgisayarınızın daha uzun bir süre güncel kalmasını tercih ediyorsanız, Intel i3-8100’ü seçebilirsiniz. Entegre bir GPU ile sağlam bir dört çekirdekli işlemcidir.

Medya Bilgisayar

Tam PC medya PC’leri için AMD uzun zamandır açık kazanan. A Serisi APU’ları medya PC’leri için idealdir. Mümkün olan en güçlü tümleşik GPU’ları dahil ederken en yüksek çözünürlüklü videoları bile işlemek için yeterli işlemci gücüne sahipler.

İş Çalışmaları ve Ev Sunucuları

İş çalışmaları çok farklı şeyler olabilir. Bir geliştiricinin iş çalışması, amatör değil profesyonel çalışmalardır. Hepsi çok iş parçacıklı iş yüklerine ihtiyaç duyar ve bu da birçok CPU çekirdeği anlamına geliyor. Bu nedenle, fiyattan performansa kadar açık bir kazanan var – AMD.

AMD’nin Ryzen CPU’ları, iş çalışmaları için idealdir, çünkü nispeten düşük bir fiyat etiketi için büyük verimlilik performansı sunarlar. Intel’in bazı harika iş çalışmaları seçenekleri var, ancak AMD Ryzen bu savaşı önde bitirir. Bunların hepsi çok yönlü yongalardır, bu yüzden onları sadece işten daha fazlası için kullanabilirsiniz.

Ryzen ev sunucusu dünyasında da kazanıyor. İş çalışmaları gibi, çoğu sunucu tonlarca CPU çekirdeğinden büyük yarar sağlar. Intel’in Xeon işlemcileri mükemmeldir, ancak yüksek bir ücrete sahiptirler ve daha güçlü olanları çoğu insan için ulaşılamaz bir fiyattadır. AMD Ryzen şişirilmiş fiyat etiketi olmadan makul bir alternatif olarak hizmet vermektedir.

Oyun

Oyun için GPU’lar genellikle daha fazla fark yaratır. İşlemciler oyunlarda oyun karesi oranlarını en üst düzeye çıkarmak için anahtar olmasıdır. Bu genellikle Intel’in daha iyi bir konumda olduğu anlamına gelir.

Bir bütçe oluşturmak için farklı yollar vardır, Oyunda grafik kartları çok önemlidir. Burada tercihiniz düşük maliyetli işlemci tercih ederek kalan bütçeyi en iyi grafik kartına aktarmak bir tercih olabilir. Böyle bir durumda, fiyatı ön planda tutarak buradaki tercih AMD olabilir. AMD Athlon X4 950’yi çok makul bir fiyattan alabilirsiniz ve çoğu oyun için fazlasıyla yeterli. Biraz daha güç istiyorsanız, AMD Ryzen 3 2200G benzer bir fiyata iyi bir seçenektir.

Orta Seviyede Oyun için;

Hem AMD hem de Intel mükemmel tekliflere sahiptir ve hem fiyat hem de performans açısından eşittir. İntel için, i5 8600k mükemmel bir seçimdir. AMD hayranları ihtiyaç duydukları şeyi Ryzen 5 2600X’te bulacaklar.

Yüksek seviyede oyun için;

Oyun oynamak için 1000 $ + CPU’ya ihtiyacınız olacak hiçbir koşul yoktur. Intel bu işte öndedir. Oyunlar hala çoklu iş parçacığından tam olarak yararlanamamaktadır, dolayısıyla CPU’nun ilk dört çekirdeği ne kadar güçlü olursa, oyun o kadar iyi çalışır. Intel i7 8700k, muhtemelen en iyi yüksek seviye oyun CPU’dır.

Hem iş hemde oyun için;

Çoğu insan PC’lerini sadece oyun oynamak için kullanmaz. Sonuç olarak, bir oyun CPU’yu seçerken başka bir değerlendirme de devreye girer. Oyun oynayabilecek bir bilgisayara ihtiyacınız olabilir, ancak bunu profesyonel iş çalışmalarınız olarak kullanmak da istersiniz.

Bu durumlardan herhangi birinde, AMD’nin Ryzen işlemcileri öne çıkıyor. Daha düşük tek iş parçacıklı performans, kare hızlarınızı biraz azaltır, ancak ek çekimler bu diğer görevlerde büyük bir fark yaratır. Ryzen 7 2700X, mükemmel bir  hepsi bir arada işlemcidir.

CPU pazarındaki mevcut resim ilgi çekicidir ve açık bir kazananı olmayan bir platformdur. AMD ve Intel her ikisi de farklı durumlarda mükemmeldir. Intel, AMD işlemcilere göre daha pahalıdır. Bu nedenle, hangisini seçmeniz gereken şey, ne yapmanız gerektiği ve bütçenizin ne olduğu ile ilgili olmalıdır. Her iki şirketin şu anda piyasada harika CPU’ları var.

Bir yorum bırakınız...

*

Whatsapp Web Özellikleri

Whatsapp Web’te Güvenli Oturum Kapatma Nasıl Yapılır?

Whatsapp uygulaması 5 milyardan fazla mobil cihazda kullanılmaya devam ediyor.  Her yeni güncellemede kendini geliştiren ve bünyesine yeni bir özelliği katan Whatsapp, 2016 yılında ...

Windows 10’da PDF’yi JPG’e Dönüştürme

Windows 10'da PDF dosyalarını JPG dosyasına dönüştürmek için İnternet ortamında bir çok online platform bulabilirsiniz. Güvenilir bir kaynak arıyorsanız,  Adobe'nin çevrim içi dönüştürme aracını ...
facebook sabit gönderi

Facebook Profilde Bir Paylaşım Nasıl Sabitlenir?

Facebook profilde bir paylaşımınızın en üstte sürekli görünmesini istiyorsanız, paylaşımınızı sabitlemeniz gerekir. Profilinizi ziyaret eden ziyaretçiler ilk olarak sabitlediğiniz paylaşımı görecektir. Twitter'da kullanılan bu ...
En İyi Android Klavye Uygulamaları

En İyi Android Klavye Uygulamaları | 2021

Android cihazlar için tasarlanmış ve oldukça gelişmiş özelliklere sahip olan klavye uygulamaları bulunmaktadır. Kullanıcılar, teknik olarak gelişmiş özelliklere sahip olan mobil klavye uygulamalarını kullanarak ...
windows 10 başlangıç

Windows 7 ve Windows 10 Başlangıç Programları Kapatma

Windows 10 başlangıç programları kapatma işlemi Windows 8’den önce ki sürümlerinde farklı şekilde yapılıyordu. Ancak Windows 8 işletim sistemiyle birlikte başlangıç uygulamalarını kapatmanın yöntemi ...
Windows 10 Nihai Performans

Windows 10 Nihai Performans Modu Nasıl Etkinleştirilir?

Windows 10 Güç Seçenekleri arasında bulunan Windows 10 Nihai Performans modu kullanıcılara daha yüksek performans sunmayı amaçlıyor. Yüksek performans ve diğer seçeneklerden daha fazla ...
Oppo Telefonlar

Oppo Telefonlarda Açma Kapatma Zamanlaması

Oppo telefonlarda açma kapatma zamanı programlama işlemi, son derece kolay ve pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Bilindiği üzere birçok farklı telefonda otomatik açma ve kapatma ...
facebook e-mail

Facebook’ta E-mail Adresi Nasıl Değiştirilir?

Facebook hesabında, e-mail adresini ister tarayıcı üzerinden isterse mobil uygulama üzerinden istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Bu yazımızda Facebook'ta E-mail adresi nasıl değiştirilir? konusunu ele alacağız ...
dns windows 10

Windows 10 DNS Değiştirme Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok kullanıcı Windows 10 DNS değiştirme işlemlerinin nasıl yapılacağını merak edebiliyor. Biz de bu yüzden yazımızda bu konudan bahsetmeye çalışacağız. Son zamanlarda internet ...
Google Chrome Yer İşaretleri

Google Chrome Yer İşaretleri Dışa Aktarma ve İçe Aktarma

Google Chrome yer işaretleri dışa aktarma ve içe aktarma işlemleri Chrome üzerinden birkaç adımda gerçekleştirilebiliyor. Böylece kullanıcılar yer işaretlerini hızlıca yedekleyerek daha sonra yedekten ...