Hazır Kurulu Bilgisayar mı? Toplama Bilgisayar mı? ∞ Sonsuz Teknoloji

Hazır Kurulu Bilgisayar mı? Toplama Bilgisayar mı?

toplama bilgisayar mı hazır bilgisayar mı

Bir bilgisayar satın almak istediğimizde ne tür bilgisayar alacağımız konusunda tereddüt yaşarız. Dizüstü bilgisayar mı, masaüstü bilgisayar mı? Dizüstü bilgisayar alamaya karar verdikten sonra bu sefer Hazır kurulu bilgisayar mı? Toplama bilgisayar mı? almalıyım sorusu kafamıza takılmaktadır. Bu yazımızda hazır kurulu bilgisayar ve toplama bilgisayar satın almanın avantajları ve dezavantajlarından bahsedeceğiz.

Bilgisayar toplamak zor mu?

Bilgisayar toplamak zor mu? sorusundan daha çok, teknik bilgisi olmayan birinin kendine özgü toplama bilgisayar oluşturması mümkün mü? sorusunu sormak daha doğru olur. Bu sorunun cevabı ise kısaca “evet”. Günümüzde her türlü bilgiye ve neyin nasıl yapılacağına ilişkin videolara ulaşmak ordukça kolay. Bilgisayar toplama siteleri de sizlere bilgisayar toplama konusunda oldukça yardımcı olacaktır. Bu siteler uyumluluk konusunda hata yapmanızın da önüne geçer. Ayrıca fiyat karşılaştırmasını kendiniz daha gönül rahatlığı ile görerek yapabilirsiniz. Bilgisayar parçalarını aldıktan sonra montajı oldukça kolaydır. Youtubedan izleyeceğiniz videolarla rahatlıkla yapabilirsiniz. İlk olarak hangi bilgisayar parçasının ne işe yaradığı ve nasıl bir bilgisayara ihtiyacınızın olduğunu bilmelisiniz. Tornavida kullanmasını biliyorsanız bilgisayarı toplarken çok zorluk çekmeyeceksinizdir.

Hazır Kurulu Bilgisayar Nedir?

Hazır kurulu bilgisayar, bilgisayar şirketlerince belirli donanım bileşenleri ile bir araya getirilmiş bilgisayarlardır.  Uygun fiyattan daha pahalı fiyata kadar farklı özelliklerle satışa sunulur. Hazır kurulu bilgisayar ile toplama bilgisayar arasındaki farkları daha yakından inceleyelim.

Hazır Kurulu Bilgisayar ve Toplama Bilgisayar Arasındaki Farklar?

Hazır  bilgisayarın en önemli dezavantajı, hiç bir değişiklik yapamadan bilgisayarı olduğu gibi almak zorunda olmanızdır. Donanımda yükseltme düşürme yapma imkanınız yoktur. Garanti süresi dolana kadar hiç bir müdahale yapamazsınız. Toplama bilgisayarda ise donanımlarda istediğiniz değişikliği istediğiniz zaman yapmanız mümkündür. Bunun için garanti süresini bekleme durumunuz yok istediğiniz zaman istediğiniz donanım parçasında değişiklik yapabilirsiniz.

Toplama bilgisayar, donanım kıyaslaması yapıldığında hazır bilgisayardan daha ucuzdur.

Hazır kurulu bilgisayar satın almanın en büyük avantajlarından biri, tüm bilgisayarı kapsayan tek bir garantiye sahip olmasıdır. Toplama bilgisayarda her parçanın kendi garantisi vardır. Toplama bilgisayarda bir parça bozulduğunda parçanıjn değişimi veya tamiri ile ilgili işlemleri parçanın garantisi üzerinden takip etmelisiniz. Her parçanın ayrı ayrı garantisi vardır.

Hazır kurulu bilgisayarın en önemli avantajlarından biri de, her şeyi ile hazır olmasıdır. Satın aldıktan sonra eve getirip fişi takıp çalıştırmanız yeterlidir. Toplama bilgisayarda parçaları montajlama ve işletim sistemi gibi işlemleri kendiniz veya bir bilene yaptırmanız gereklidir.

toplama bilgisayar

Yüksek bir donanımlı ve performanslı bir bilgisayar istiyorsanız, toplama bilgisayar iyi bir seçimdir. Hazır kurulu bilgisayarlarda size sunulunın üzerinde bir oynama yapamazsınız. Toplama bilgisayarda istediğiniz bir performansta bilgisayar toplayabilirsiniz. Toplama bilgisayarın donanım bileşenlerine göre fiyatı daha uygun olur.

Hazır kurulu bilgisayarın en kötü dezavantajlarından biri Bloatware kabusudur. Bloatware, Kullanmayacağınız şirketin dayattığı firmaya ait programlar yığınıdır. Toplama bilgisayarda sistemi A’dan Z’ye kendiniz kurarsınız. Toplama bilgisayar, hazır bilgisayarda olduğu gibi sistem hazır değildir.

Hazır Kurulu Bilgisayar mı? Toplama Bilgisayar mı? Hangisini Seçmeliyim?

Bilgisayar satın alırken hangi yolu seçmek istediğiniz elbette tercihinize bağlıdır. Herşeyi ile hazır bir bilgisayar istiyorsanız, hazır kurulu bir bilgisayar sizin için uygundur. Aynı paraya daha yüksek performanslı bir bilgisayara sahip olmak ve bilgisayarı toplamak için biraz uğraşmak istitiyorsanız toplama bilgisayar sizin için ideal olacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*

kopyala yapıştır sorunu windows 10

Windows 10’da Kopyala ve Yapıştır Çalışmıyor

Windows 10 bilgisayarda çalışan bir işlemin aniden çalışmaması can sıkıcı olmaktadır. Windows  ...
android ram

Android Telefonda RAM Nasıl Arttırılır?

Android telefonun 64 GB veya daha fazla depolama alanı olsa bilse telefonun ...
internet veri kullanımı

İPhone ve Android’te Twitter İnternet Veri Kullanımı Azaltma

Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformları Android ve İphone telefonlarımızda önemli ...
Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...
Com.google.process.gapps

Com.google.process.gapps İşlemi Durdurdu Hatası Ve Çözüm Yöntemleri

Tüm teknolojik cihazlarda olduğu gibi Android cihazlarda da işletim sistemi ya da ...
udf dosyası

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme

UDF dosyası, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) programında kullanılan belge türüdür ...
2021 için SEO

SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021

SEO, işletmelerin ve reklam geliri olan web sitelerinin göz ardı edemeyeceği bir ...
Android TV Box

Android TV Box Nedir? Android TV Box Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Android TV Box kavramı son zamanlarda sıkça duyulmaya başlanan kavramlardan birisi Peki, ...