Ampul Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler | Sonsuz Teknoloji

Ampul Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ampül

Birçok kişi ampul alırken detaylara pek önem vermez. Genellikle işini görecek cinsten ampul seçen kullanıcılar çok geçmeden sıkıntılar yaşamaya başlar. Yanlış seçilen ampullerin birçoğu kullanıcılara maddi olarak yük getirmekte hem de istenilen aydınlatmayı sağlayamamaktadır.  Piyasada genellikle klasik, LED, Halojen ve tasarruflu ampuller vardır. Piyasada en çok bulunan bu dört ampul içerisinde en çok LED ve tasarruflu ampuller satılmaktadır. Fakat kullanıcıların büyük bir bölümü de bu dört ampullün özelliklerini doğru olarak bilmemektedir. Ampul alırken nelere dikkat etmeliyiz listemizi gelin birlikte inceleyelim.

Ampullerin Ömrünü Bilmek Son Derece Önemli

Aydınlatma sistemi seçerken ampul ömrü son derece önemlidir. Kullanıcılar genellikle bu detaya bakmazlar. Fakat bu detay oldukça önemlidir. Klasik olarak piyasada satılan ampuller kullanıcılara 1 yıl gibi bir ömür sunarken, LED ampuller kullanıcılara 10 yıldan fazla ömür sunabilmektedir. Tasarruf sağlaması için satılan ampuller ise kullanıcılara en fazla 7 ile 10 yıl ömür sunabilmektedir. Uzun süre dayanacak ampul seçmek isteyen kullanıcılar için LED ampullerin seçimi oldukça doğru olacaktır.

Tasarruf için Hangi Ampullerin Seçimi Gerekir

Son dönemde yaşanan elektrik zamlarından dolayı kullanıcılar tasarruflu ampullere yönelmektedir. Fakat piyasada satılan tasarruflu ampuller, LED ampullere göre daha az tasarruf sağladığı ortaya çıkmıştır. Klasik ampuller tasarruf sağlamaz iken, tasarruflu olarak satılan ampuller kullanıcılara %75 oranına kadar tasarruf sağlamaktadır. Piyasanın en gözde ampullerinden biri olan LED ampuller hem daha uzun ömürlü hem de %80 oranına kadar tasarruf sağlayabilmektedir. Tasarruflu ampul seçmek isteyen kullanıcıların ilk tercihinin mutlaka LED ampul olması son derece önemlidir.

Ampullerde Bulunan Kelvin Değeri

Ampul seçiminde birçok kişinin dikkat etmediği veya önemsemediği olaylardan biride Kelvin değeridir. Kelvin değeri, ortamın rengini belirlemektedir. Dairelerde genellikle 2700 ile 3000 arasında Kelvin değerli ampuller kullanılırken, ofis ortamlarında 5000 ile 6500 arasında Kelvin değerli ampuller kullanılmaktadır. Dairenizde kullanacağınız en uygun ampuller 2700 ile 3000 Kelvin arasında olanlardır.

Ampul Kutularından Bulunan Harfler Çok Önemli

Kullanıcılar ampul seçerken genellikle kutu üzerinde yazanları pek fazla okumazlar. Fakat kutu içerisinde yazan harfler son derece önemlidir. Ampullerin kutularından bulunan A harfi, ampullerin oldukça verimli olduğunu göstermektedir. Bu harfler genellikle LED ampullerde olur. A Harfinin dışında bulunan diğer harfler ampul veriminin düşük olduğunu gösterir. Kullanıcılar bir ampulden tam verim almak istiyor ise mutlaka A simgesi bulunan ampulleri tercih etmesi gerekir.

Parlaklığı Kendiniz Seçin

Kullanıcılar ampulleri seçerken üzerinde yazan yazılara ne yazık’ ki dikkat etmezler. Hal böyle olunca seçtikleri ampullerin parlak olmadığından yakınırlar. Fakat ufak bir bilgi ile oldukça parlak ampul seçmeniz kaçınılmazdır. Ampul kutularında yazan lümen değeri parlaklık için son derece önemlidir. Lümen değeri eğer çok yüksekse o ampul oldukça fazla parlak ışık verir. Fakat fazla parlak ampuller pek tasarruflu olmaz.

Doğru Ampul Seçimiyle Tasarruf Yapmak Mümkün Olabilmektedir

Birçok kullanıcı ampullerin gerçekten tasarruf sağladığını düşünmemektedir. Bu düşünce ile hareket eden kullanıcılar genellikle ucuz ampulleri seçmekte ve sonunda hüsran yaşamaktadır. Öncellikle elektrik tasarrufu yapmak isteyen kullanıcılar ya tasarruflu ampulleri seçmesi gerekmekte ya da LED ampulleri seçmesi gerekmektedir. Yapacakları bu seçimle de iş bitmiyor. Zira devreye lümen değeri giriyor. Düşük lümen değerli LED veya tasarruflu ampullerin kullanılması birlikte ciddi anlamda tasarruf sağlanıyor. Kısacası evinizde veya iş yerinizde düşük lümen değerine sahip LED ve tasarruflu ampul kullanmak tasarruf yapılması acısından son derece önemlidir.

Bir yorum bırakınız...

*