Dizüstü Bilgisayar Touchpad Çalışmıyorsa | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Dizüstü Bilgisayarda Touchpad Çalışmıyorsa

dokunmatik yüzey

Touchpad, uzun zamandır dizüstü bilgisayarda fare kontrolüne standart alternatif olarak kullanılan eski bir özelliktir. Ancak, touchpadinizi kullanırken birden çalışmayı bırakabilir. Yanınızda mouse yok ise gerçekten zor durumdur. Mouse kullanmayı sevmeseniz de bilgisayar çantanızda bir mouse olması aşağıdaki yapacağımız ve benzeri işlemler için gereklidir. Dizüstü bilgisayarınızın Touchpad’i devre dışı olduğunda hemen servise götürmeyin ilk önce kendiniz yapacağınız işlemleri gözden geçirin.

1. “Fn” Tuşu ile Touchpad’i Yeniden Etkinleştirin

Bu en sık olan durumdur. Klavyede bulunan “Fn” tuşu ile başka bir işlem yaparken Touchpad’i devre dışı bırakmış olabilirsiniz.  Touchpad’in devre dışı olmasının böyle bir sebepten olacağı ilk olarak aklımıza gelen şey değildir. Ancak ilk kontrol etmemiz gereken, klavyeden “Fn” tuşu ile Touchpad’i tekrar aktif hale getirmek olmalıdır.

“Fn” tuşu, basılı tutularak başka tuşa basıldığında işlevsellik gösteren bir tuştur. Touchpad’i tekrar aktifleştirmek için “Fn” tuşuna basılı tutun ve Touchpad’i aktifleştireceğiniz tuşa basacaksınız. “Fn” ile birlikte basacağınız tuş marka modele göre değişkenlik gösterebilir. Genellikle F7, F8 veya F6 gibi tuşlardır. “Fn” ile birlikte bu tuşlara basarak deneme yanılmayla yapabilir veya marka modele göre İnternet’ten araştırma yaparak da aktif tuşu öğrenip yapabilirsiniz.

2. Eski Mouse Sürücüleri Kaldırma

Aygıt yöneticisi

Bilgisayarınızda geçmişte başka mouse kullanmış iseniz bunun sürücüleri halen bilgisayarınızda durur. Bu sürücüler çakışmalara sebep olabilir. Masaüstündeki Bilgisayar simgesine sağ tık yapın Özellikler‘i tıklayın ardından Aygıt Yöneticisi‘ne gidin, “Fare ve diğer işaretleme aygıtları” nın yanındaki oku tıklayın, birden fazla mouse simgesi var ise  touchpadiniz yeniden çalışmaya başlayana kadar her mouse simgesini tek tek sağ tıklayın ve kaldır‘ı tıklayarak driver’ı kaldırın.

3. Güncelleme veya Eski sürücüye Geri Dönme

Yine aynı metodla Aygıt Yöneticisi‘ne gidiyoruz. Fare ve diğer işaretleme aygıtları altında TouchPad’inizi bulun  sağ tıklayın. (Dell TouchPad, Lenovo TouchPad, Synaptics veya PC’nizin markasına bağlı olarak buna benzer bir şey olacaktır.)  Kesinlikle etkin olduğundan emin olun. Güncellemelerin tam olup olmadığını görmek için “Sürücü yazılımını güncelleştir

”i tıklayın. Güncel Sürücü Yazılımını Otomatik olarak tara‘yı tıklayın driver’ın sisteminiz ile güncel olup olmadığını öğreneceksiniz.

Sürücü Güncelleme

Genel olarak  birçok kişi  Windows 10’a geçtikten sonra touchpad’lerinin düzgün çalışmayı durdurduğunu, yani touchpadinizdeki  sürücünün yanlış davrandığını bildirir veya yaptığınız son güncellemeden dolayı bir hata alırsanız  Aygıt yöneticisinde, touchpad’inizi sağ tıklayın, ardından sürücünün önceki bir sürümünün sorunu çözüp çözmediğini görmek için “Özellikler > Sürücü ve “Sürücüyü Geri Al” ı tıklayın.

4. “Mouse Özellikleri”nde Touchpadinizi Etkinleştirin

Birçok durumda, Cihaz Yöneticisi, dokunmatik alanınızın etkin ve devre dışı bırakılmasını görmez. Dokunmatik alanınız bir şekilde devre dışı bırakıldıysa, tekrar açmak için yeniden etkinleştirmek üzere Windows fare özelliklerine gitmeniz gerekir.

Windows Arama çubuğuna fare yazın ve Fare Ayarları‘na gidin. Burada “Ek fare seçenekleri” üzerine tıklayın, ardından yeni pencerede “Aygıt Ayarları”, “Dokunmatik Yüzey” veya pencerenin en sağındaki herhangi bir sekme gidin. Touchpad’inizi listede bulun, seçin ve ardından “Etkinleştir” i tıklayın.

5. Tablet PC Giriş Hizmetini Devre Dışı Bırakma

Windows 10 dizüstü bilgisayarınız  dokunmatik ekrana sahipse, Tablet PC Giriş Hizmeti’nin dokunmatik alanınıza müdahale etme olasılığı vardır. Yine de kalemi gerçekten kullanmıyorsanız, devre dışı bırakmanız büyük bir kayıp olmayacaktır. Ancak, bunu kullanırsanız, dokunmatik ekranı kullanmak istediğinizde bu hizmeti açıp kapamanın sıkıntılarını gidermek isteyip istemediğinize karar vermeniz gerekir.

Tablet Giriş Hizmetini devre dışı bırakmak için “Win + R” tuşlarına basın, ardından kutuya services.msc yazın. Servis listesinde, “TabletInputService” veya “Tablet PC Giriş Hizmeti” ni buluncaya kadar aşağı kaydırın, ardından sağ tıklayın ve sonra devre dışı bırakın.

Değerlendirme

Bu işlemler tamirciye gitmeden önce sizin yapabileceğiniz işlemlerdir. Farklı dizüstü bilgisayarların dokunmatik yüzeyleri için farklı yazılımlar olabileceğini unutmayın, bu nedenle bu talimatlar biraz farklı olabilir, ancak izleyebileceğiniz bir yol olacaktır.

  1. Avatar
    özgürcanuçar
    10:20 3 Haziran 2018 10:20

    teşekkürler çok yardımcı oldu bilgiler :)))

Bir yorum bırakınız...

*

footbal maneger 2021

Football Manager 2021 Tanıtıldı! İşte Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Günümüzün en popüler oyun serilerinden biri olan Football Manager serisi, yeni oyunuyla ...
twitter sesli dm

Twitter Sesli DM Özelliğini Test Ediyor!

Geçtiğimiz günlerde bazı güncellemeler alarak gündeme gelmeyi başaran Twitter, şimdilerde sesli dm ...
altyazı

Yabancı Film için Türkçe Altyazı İndirme Siteleri

Altyazı, yabancı dilde çekilen dizi, film ve belgesellerin orijinal seslendirilmesi nedeniyle kendi ...
göz yorgunluğu

Göz Yorgunluğunu Azaltan Android Uygulamalar

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için yazılmış, Linux ...
driectx

Bilgisayar DirectX Sürümü Öğrenme

Directx sürümü öğrenme her bilgisayar kullanıcısının merak ettiği oldukça kolay şekilde öğrenilebilen ...
Heatmap (Isı Haritası) Nedir

Heatmap (Isı Haritası) Nedir, Ne İşe Yarıyor?

Heatmap yani ‘Isı Haritası’ SEO uzmanları tarafından bilinen bir kavramdır. Website analizinde ...
bilgisayar dükkanı

Bilgisayarcı Dükkanı Nasıl Açılır, Ne Kadar Sermaye Gerekir, Ne Kadar Kazandırır?

İş fikirleri arasında, bilgisayarcı dükkanı açmak, en temiz ve kar getiren işlerden ...
instagram içerik ihlali

Instagram İçerik Hak Talebi Güncellemesi Yayınlanıyor!

İnstagram içerik hak talebi güncellemesi ile adını yine zirveye taşımayı başarmış durumda ...