E-postaya Google Form Anketi Ekleme ∞ Sonsuz Teknoloji

E-postaya Google Form Anketi Ekleme

Google-Forms

Online anket oluşturmak ve mail yolu ile anket göndermek zor gibi görünebilir. Aslında asıl konu bu işin zor olup olmadığı değil insanların mail yolu ile gelen bu anketi açıp açmayacağı ve anketin e-maile nasıl yerleştireceği konusudur. Bu yazımızda Google Formlar kullanılarak e-maile anket nasıl eklenir konusunu işleyeceğiz.

Google Form ile Anket Oluşturma

Google drive form

  • Bilgisayarınızda web tarayıcıdan Google Drive hesabınıza gidin.
  • Sol üstte, “Yeni -> Google Formlar -> Boş form” u tıklayın.

Seçenekler

  • Anket oluşturmak için size temel bir şablon sunulacak. Sorunun yanındaki açılır menüye tıklayarak, çoktan seçmeli, açılır menü gibi seçeneklerle anket sorusunu özelleştirebilirsiniz.
  • Alt kısımda, alıcıların soruyu atlayıp atlayamayacağını veya gerekli olup olmadığını seçmenize olanak tanıyan bir kaydırıcı vardır.
  • Sağ tarafta, ankete resimler, videolar, bölümler ve daha fazla soru ekleyebilirsiniz ve sağ üstteki üç noktalı menü simgesi ortak çalışanlar eklemenize olanak tanır.
  • Anketiniz hazır olduğunda, gönderme seçeneklerini görüntülemek için sağ üstteki “Gönder” düğmesini tıklayın.

Google Form Anketini E-posta Gönderin

Formu e-posta, bağlantı veya sosyal ağlara göndererek gönderebilirsiniz. E-posta ile göndermeyi seçerseniz, zarf simgesini tıklayın ve formu göndermek istediğiniz tüm adresleri girin.

formu gönder

Burada dikkat edilmesi gereken önemli noktalar, üstteki “E-posta adreslerini topla” kutusu ve “Formu e-postaya ekle” onay kutularıdır.

“E-posta adreslerini topla” seçeneğini işaretlerseniz, alıcıların formu doldurmadan önce e-posta adreslerini vermeleri istenecektir. Elbette bu verileri isteyebilirsiniz, ancak birçok kişinin formu doldurmasını engelleyebilir, bu yüzden dikkatli olun.

İlgili: Google Formlarla Web Sitesi İçin İletişim Formu Nasıl Oluşturulur?

“Formu e-postaya dahil et” kutusu yararlıdır, çünkü alıcıların anketi tıklamalarını sağlamaktan ziyade formu bir e-postaya yerleştirir seçeneğini kullanmak isteyebilirler. Bu kutuyu işaretlemenizi öneririz.

Anketi kullanmak istediğiniz yöntemi belirledikten sonra Gönder düğmesini tıklayın. Anketin ana sayfasındaki Yanıtlar başlığı altında formunuza verilen yanıtları takip edebilirsiniz. Anketler, Google Drive’a kayıt edilecektir.

Sonuç

Google Formlar, Google Drive’ın en önemli özelliklerinden biri olmasa da, ayrıca bir avantajdır. Bu yöntemi kullanarak anketinizi çeşitli sosyal ağlara gönderebilir veya hatta HTML kullanarak bir web sayfasına yerleştirebilirsiniz. Google formlar, anket oluşturmanın yanı sıra son dönemlerde öğrencilere okul için test uygulamak için kullanılan sık yöntemlerden biridir.

Bir yorum bırakınız...

*