Google Formlarla Web Sitesi İçin İletişim Formu Nasıl Oluşturulur | Sonsuz Teknoloji

Google Formlarla Web Sitesi İçin İletişim Formu Nasıl Oluşturulur?

google forms 

Google Formlar, çevrimiçi ücretsiz anketler ve sınavlar oluşturmak için kullanılan güçlü bir araçtır. Google formlar ile Web sitenize yerleştirilebilecek bir iletişim formu oluşturabilirsiniz.

Google Formlar üzerinde bir iletişim formu oluşturmak basittir. Google formlarda hazır şablonlar da vardır. Şablonları istediğiniz gibi kendinize göre düzenleyip kullanabilirsiniz.

İletişim Formu Oluşturma

boş şablon

Başlamak için  Google Forms  ana sayfasına gidin. Sayfaya gittiğinizde ana sayfada hazır şablonlar galerisini  ve istediğiniz oluşturmak için bir boş şablon göreceksiniz. Boş şablon büyük bir (+) işareti ile gösterilmiştir. Hazır şablon ile devam etmek için hazır şablonlardan birini seçerek devam edebilir vaya boş şablon işareti tıklayarak istediğniz bir formu tasarlayabilirsiniz. Bu makalede hızlı bir anlatım için “iletişim bilgileri” şablonu üzerinde anlatıma devam edeceğiz. İsterseniz boş bir şablondan da kendinize göre bir iletişim formu tasarlayarak devam edebilirsiniz.

Formu Özelleştirme

soru ekle
Varsayılan şablonda ad, e-posta, adres, telefon numarası ve notlar için girişler bulunur. Forma eklemek istediğiniz başka bir satır varsa, ek alanlar veya sorular için yukarıdaki resimde gösterilen artı işaretini (+) tıklatın.

gerekli

Varsayılan olarak, formu göndermek için ad, e-posta ve adres gerekir. Bir bölümün zorunlu olup olmadığını etkinleştirmek / devre dışı bırakmak için, istenen alanı tıklayın, ardından “Gerekli” geçiş özelliğini açın veya kapatın.

arka plan

Formunuzun temasını değiştirmek için, başlık resmini,  ana renkleri ve yazı tipini seçmek için sayfanın üstündeki  ayarlardan yapabilirsiniz.

“Ayarlar” çarkından form ayarlarınızı tamamlayabilirsiniz. Genel sekmesinde e-posta adreslerini toplayabilir, yanıtlarının bir kopyasını e-posta yoluyla gönderebilir ve her kişiyi bir gönderimle sınırlandırabilirsiniz. Ayrıca, katılımcıların gönderildikten sonra cevaplarını düzenleyip düzenleyemeyeceğini ya da anketin sonunda bir özet çizelgesi görüp görmeyeceğinizi seçebilirsiniz.

yanıt

“1 yanıtla sınırlandır” yı etkinleştirirseniz, yanıtlayanın formunuza erişebilmesi için Google hesaplarıyla giriş yapması gerekir. Google hesabı olmayan hiç kimse formlarınıza yanıt gönderemez. Kendi sistenize bağımsız bir form düzenleyecekseniz bu seçeneği devre dışı bırakın.

“Sunum” sekmesinde birkaç ayar var. Katılımcıların formu gönderdikten sonra gördükleri onay veya teşekkür mesajı.  “Oylamaya katıldığınız için teşekkürler” gibi.

Tamamladıktan sonra, değişiklikleri onaylamak ve formunuza geri dönmek için “Kaydet” düğmesine basın.

Formu  Web Sitesine Gömme

İletişim formundaki her şeyi mükemmel yaptıktan sonra, sayfanın üstündeki “Gönder” düğmesini tıklayın.

Köşeli parantez (<>) sekmesini tıklayın ve ardından gömülü HTML’yi panoya kopyalamak için “Kopyala” yı tıklayın.

Formun boyutlarını ve web sitenizde nasıl görüneceğini değiştirmeniz gerekiyorsa, “Kopyala” yı tıklamadan önce HTML kodunun altındaki genişlik ve yüksekliği değiştirin.

Şimdi tek yapmanız gereken, kodu bir WordPress sayfasının HTML editörüne veya doğrudan formun görünmesini istediğiniz web sitenizin .html dosyasına yapıştırmak. Bir çok site PHP ile yazıldığından bu kodu onaya göre uyarlamalısınız. Bu işlemi küçük bir araştırma ile yapabilirsiniz. WordPress’de hızlı bir şekilde yapmak için html araçları kullanabilirsiniz.

kopyala

Boyut konusunda sorunlar yaşıyorsanız sitenizde düzgün görününceye kadar google formlar üzerinden genişlik ve yükseklik numaralarıyla oynayın ve her şey sitenizde mükemmel görünene kadar kodu tekrar kopyalayın.

Google E-Tablolarda Yanıt Toplama

Google Formlar’daki en iyi özelliklerden biri, toplanan tüm yanıtların doğrudan bir Google E-tablo elektronik tablosuna gönderilebilmesidir. Buradan Sheet’in formüllerini ve çizelgelerini kullanabilir, yanıtları gerçek zamanlı olarak görüntüleyebilir ve verileri daha da analiz etmek, filtrelemek ve işlemek için eklentiler yükleyebilirsiniz.

Yanıtlar için bir elektronik tablo oluşturmak üzere “Yanıtlar” sekmesini seçin ve ardından yeşil Sayfalar simgesini tıklatın.

Ardından, tüm yanıtlarınızı saklamak için yeni bir e-tablo oluşturmak için “Oluştur” düğmesini tıklayın.

Alternatif olarak, zaten bir e-tablonuz varsa, yanıtların girmesini istediğinizde, “Mevcut e-tabloyu seç” i tıklayın ve talimatları izleyin. Elektronik sayfa, Drive’ınıza kaydedilir. Her e-tablo tüm yanıtları ve anketin ne zaman tamamlandığını gösterir ve müşterilerinizle iletişim kurmanızı kolaylaştırır.

Bir yorum bırakınız...

*

Microsoft Copilot Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Microsoft Copilot, Microsoft'un Windows, Edge, mobil ve Office 365 için yapay zeka aracıdır. Yapay zekanın gelişmesi ve OpenAI GPT'nin popüler olması ile birlikte teknoloji ...
Gmail akıllı yazma

G-mail Akıllı Yazma Özelliğini Açma Kapatma

Akıllı yazma aracı, e-mailler için otomatik tamamlama gibi çalışır. E-maillerin nasıl yazılacağını öğrenir ve cümlelerin tamamlanmasını sağlar. E-mail metinlerinin hızlıca oluşmasını sağlar. Yazarken öneriler ...
IMAP

İmap Nedir? İmap Kullanımının Faydaları

Birçok insan imap nedir bilmemektedir. Gerek günlük hayatta gerekse iş hayatında e-mail kullanımı çok önemlidir. E-mail protokolü sayesinde kişiler her cihazdan e-mailerini kontrol edebilir, ...
mac windows

Mac vs Windows Bilgisayar Özet Karşılaştırma

Bilgisayar teknolojisi, günümüzde büyük ölçüde Windows ve Mac işletim sistemleri üzerine odaklanmış durumda. Her iki işletim sistemi de benzersiz özelliklere ve kullanıcı deneyimine sahiptir ...
Gmail görev oluşturma

G-mail Görev Oluşturma G-mail Alanlar Düzenleme

G-Mail’den görev oluşumu çok basittir. Öncelikle, G-Mail hesabına giriş yaparak, sağ üstteki alan "Görevler"e tıklanmalıdır. Açılacak pencerede, yeni görevin eklenebilmesi için "Görev Ekle"ye tıklanmalıdır ...
MAPI EWS

MAPI EWS Nedir Ne İşe Yarar Ne Amaçla Kullanılır?

Teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte MAPI EWS nedir ne amaçla kullanılır pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. İnternet önemli iletişim kaynaklarındandır. Gere iş alanlarında ...
Shopify

Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım

Sahip olduğunuz alan adını Shopify’e yönlendirmek istediğinizde hangi işlemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım aktaracağımız bu yazımız sizler ...
Karekod

Karekod Nedir, QR Kod Oluşturma Nasıl Olur

Yıllardır alışveriş ve farklı sektörlerde kullanımı olan barkod sisteminden esinlenerek tasarımı gerçekleştirilen Karekod veya en çok kullanılan ismi ile QR kodlar, iki boyutlu bir ...
veri kurtarma

Veri Kurtarma Sürecinde Yapılması – Yapılmaması Gerekenler

Veri kurtarma süreci, bilgisayar sistemlerinde meydana gelen veri kaybını geri getirme çabalarını içerir. Bu süreç, çeşitli nedenlerle oluşan veri kaybı durumlarında uygulanabilir, donanım arızaları, ...
yapay zeka

Yapay Zekayı anlamak ve İnsanın Yapay Zekayı kullanımı

Zeka kavram olarak, düşünme, akıl yürütme, algı, kavrama, yargılama ve sonuca varma, soyutlama, öğrenme ve yeni durumlara uyma şekliyle insana verilen yetenekler zinciri toplamıdır ...