Elektrikli Otomobillerin Avantajları Ve Dezavantajları | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Elektrikli Otomobillerin Avantajları Ve Dezavantajları

Elektirikli araç

Elektrikli otomobiller, günümüzde popülerliğini gittikçe arttıran ve birçok otomobil firmasının da üzerinde yoğunlaştığı konulardan biridir. Son zamanlarda üretimi hızla artan elektrikli otomobiller, tabi ki aktif olarak kullanılan dizel ve benzinli araçlara göre biraz daha pahalı olmaktadır. Bu pahalılığın en büyük nedeni ise teknolojinin yeni ve buna oranla fiyatları etkilemesinden kaynaklı olmaktadır. Ülkemizde elektrikli otomobil sayısı oldukça az olsa bile bazı ülkelerde elektrikli otomobil sayısı çok fazladır. Elektrikli otomobiller, gün geçtikçe artış gösteriyor. Ancak birçok kişi bu otomobillerin avantajlarını ve dezavantajlarını tam olarak bilmediği için elektrikli otomobil almak yerine benzinli veya dizel araçları tercih ediyor. Şimdi gelin elektrikli otomobillerin avantaları ve beraberinde dezavantajlarına bir göz atalım.

Elektrikli Otomobillerin Avantajları:

Elektrikli otomobillerin birçok avantajı vardır. Özellikle benzinli ve dizel arabalara göre yakıt ekonomisi, insanları en çok kendine çeken avantajlarından biridir. Elektrikli otomobillerin kullanılmasına öncelik bu etkendir. Elektrikli otomobiller, çok düşük şarj maliyeti ile uzun kilometrelere ulaşabilmektedir. Bu durum ise yakıttan ciddi bir tasarruf sağlandığını gösterir.

Bir diğer avantaj ise kullanılan elektrik motorlarının çok kısa bir sürede çok yüksek devirlere ulaşabiliyor olmasıdır. Bu durum diğer tüm elektrik motorları için de geçerlidir. Kısaca elektrikli otomobiller, hızlanma açısından diğer içten yanmalı motora sahip olan araçlara göre çok daha seridirler.

Yine çok önemli bir avantaj ise egzoz gazı emisyonunu sıfır olması nedeni ile gerçekten çok çevreci bir motora sahip olmasıdır. Bu durum belki de elektrikli otomobillerin avantajları olarak bakıldığında ilk sırada yer almaktadır.

Elektrikli otomobiller adından da anlaşılabildiği gibi ciddi bir sessizlikle çalışmaktadır. Sessiz bir motor beraberinde konfor artışını da getirmektedir. Sessiz ve konforlu olması, bu otomobillerin avantajları arasında sayılabilir.

Son olarak çok önemli bir avantajı ise içten yanmalı bir motora sahip olmaması nedeni ile herhangi bir motorlu taşıt vergisine tabi olmamasıdır. Yani elektrikli otomobillerde herhangi bir motorlu taşıt vergisi bulunmuyor. Bu durum ise ülkemizin günümüz koşullarında eşdeğer bir araç ile kıyaslandığında yıllık yaklaşık olarak 2000 TL kadar tasarrufu ortaya çıkarmaktadır.

Elektrikli Otomobillerin Dezavantajları:

Elektrikli otomobillerin avantajları kadar dezavantajları da bulunmaktadır. Bu dezavantajlar sadece günümüzde değil geçmiş dönemlerden beri insanların zihnini karıştıran durumlardır. Üstelik bu dezavantajlar, kişinin tek başına çözebileceği durumlardan da değildir.

Bu otomobillerin dezavantajlarından en önemlisi ülkemizde henüz elektrik şarj istasyonlarının bulunmamasıdır. Ülkemizde sadece birkaç tane diyecek kadar az bulunan bu istasyonlar, insanların elektrikli otomobil alma düşüncelerini tamamen ortadan kaldırmaktadır. Şüphesiz zamanla bu dezavantaj ortadan kalkacaktır.

Uzun mesafeli yolculuklarda aracın tam şarj olması durumunda bile gideceğiniz yere yetişmeden şarjının bitmesi ve şarj istasyonu olsa bile şarj süresinin minimum 4 saat kadar olması, elektrikli otomobillerin dezavantajları

arasında ne büyük olanıdır denilebilmektedir. Bu sorunun giderilebilmesi için daha büyük teknolojiler ile bu araçlara akülerin yapılması gerekmektedir.

Yine büyük olumsuzluklardan biri de bu otomobillerin akü ömürlerinin bitmesi ile ortaya çıkacak olan atık akülerin olmasıdır. Bu otomobillerin tüm dünya tarafından kullanılması durumunda ise bu atık akü durumu daha da büyüyerek bir çöplüğün oluşmasına neden olacaktır. Bu da gelecek için büyük bir dezavantajdır.

Son olarak bir diğer dezavantaj ise alış fiyatının günümüz otomobillerinin birçoğundan daha pahalı olmasıdır. Bu nedenle bir çok kişi bu araçları almaktan ve ileri de tekrar rahat bir şekilde satamamaktan çekindikleri için uzak durmaktadır.

Yukarıda belirtilen elektrikli otomobillerin avantajları ve dezavantajları, her ne kadar gözümüze sorun olarak görülse bile elektrikli otomobillerin avantajları dezavantajlarını örtmektedir. Bu nedenle bütçeniz yetiyor ise bu araçlar gelecek için büyük bir olumlu sonuçlar doğuracaktır. Zaten genel olarak baktığımızda bu araçların kullanımı hızla artış göstermektedir.

Bir yorum bırakınız...

*

Redmi Earbuds S kulaklık

Gürültü Engellemeli Kablosuz Kulaklık Redmi Earbuds S Duyuruldu

Çinli şirket Xiaomi’nin çatısı altında bulunan Redmi, yeni kulaklığı Redmi Earbuds S ...
realme 60x

60x Zoom Yapabilen Realme X3 SuperZoom Tanıtıldı: Özellikleri ve Fiyatı

Realme, 60x zoom sunabilen Realme X3 SuperZoom modelini tanıttı. Cihaz dijital yakınlaştırma ...
videoarama logo

Videorama Video Düzenleme Programı Nasıl Kullanılır?

Video düzenleme programları arasında Videorama video düzenleme programı, video montajlama yapmaya imkan ...
scoompa

Scoompa Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Akıllı telefon ve tabletlerin hayatımıza girmesiyle birlikte gündelik hayatımızda son derece kolaylaştı ...
hdmı ve displayport

HDMI ve DisplayPort Arasındaki Fark Nedir?

Günümüzün teknoloji cihazlarda ve monitörlerde farklı bağlantı türleri vardır. Bunlardan ikisi kaliteli ...
oppo reno 4 pro özellikleri

Oppo Reno 4 ve Reno 4 Pro’nun Özellikleri Belli Oldu

Oppo firmasının akıllı telefonları Reno 4 ve Reno 4 Pro’nun özellikleri basın ...
bilgisayar temizleme

Bilgisayar Geçmişi Nasıl Temizlenir?

Bilgisayar geçmişi silme veya bilgisayar geçmişi temizleme işlemi sadece ziyaret edilen web ...
realme oyuncu

Realme X50 Pro 5G Player Edition Özellikleri ve Fiyatı

Realme firması Çin’de  oyuncu sürümü olan Realme X50 Pro 5G Player Edition ...