En İyi Linux İşletim Sistemleri | Sonsuz Teknoloji

En İyi Linux İşletim Sistemleri

linux

Her biri farklı avantajlar sunan dikkat çekici sayıda Linux işletim sistemi mevcuttur. Çok fazla olması seçenekleri zorlaştırıyor.  Amacına göre işletim sisteminizi seçin. Mevcut en iyi Linux işletim sistemlerinin listesi;

Genel Kullanım

openSUSE

OpenSUSE, Linux için genel kullanım tercihi olabilecek bir sistemdir. Hem başlangıç işletim sistemi hem de deneyimli Linux kullanıcılarına hitap ediyor. openSUSE, kurulumları, paket yönetimini ve daha fazlasını denetleyen bir yönetim programı olan YAST ile birlikte gelir.

Fedora

Fedora, varsayılan olarak GNOME masaüstü ortamını kullanmaktadır, ancak kullanıcılar diğerlerinin yanında KDE, Xfce, LXDE, MATE ve Tarçın’a kolayca geçebilirler. Fedora dönüşümü olarak bilinen Fedora’nın özel varyasyonları, özel ihtiyaçları olan kullanıcılar için mevcuttur.

Debian

Debian, GNOME masaüstü ortamıyla birlikte gelen daha eski bir Linux dağıtımıdır. Bununla birlikte, FreeBSD çekirdeği ile de mevcut ve Hurd gibi diğer çekirdekleri desteklemek için çalışmalar sürüyor. Debian, 37.500’den fazla paketin ve daha fazlasını elde etmeyi kolaylaştıran basit araçlarla önceden yüklenmiş olarak gelir.

Korora

Korora başlangıçta Gentoo Linux’u temel almış ve Linux’u yeni gelenler için kolaylaştırmak amacıyla gelişmiştir. Tarçın, GNOME, KDE, MATE ve Xfce masaüstleri dahil olmak üzere masaüstü ortamları seçeneği ile birlikte gelir.

Slackware Linux

Slackware, UNIX benzeri en çok Linux dağıtımı olma amacını taşıyan, güvenlik ve basitlik için özel olarak üretilmiş bir işletim sistemidir. Hemen kullanabileceğiniz FTP, e-posta ve web sunucularına sahip olduğu için, sunucu yönetimi için özellikle yararlıdır.

Hiç UNIX denediniz mi veya bir sunucu yönettiniz mi? Değilse, bilgisayarınızın sabit disk sürücüsüne kurmadan önce Slackware’i sanal olarak deneyebilirsiniz.

Mageia

Fransız Mageia, kar amacı gütmeyen bir Mandriva Linux çatalı olarak başlamış ve tüm önemli masaüstü ortamlarına sahiptir. KDE ve GNOME varsayılan masaüstleri olarak mevcuttur.

Sparky Linux

SparkyLinux, Debian’ın “testing” dalında gelişen bir dağıtımdır. Ana sürüm, hafifleştirilmiş LXDE masaüstünün özelleştirilmiş bir sürümü ile birlikte gelir ve diğer özelleştirilmiş masaüstleri bulunur.

Gentoo Linux

Gentoo Linux’u hemen hemen her gereksinime göre uyarlayabilirsiniz. Çok yönlülüğü ve performansı, onu en iyi Linux işletim sistemlerinden biri haline getiriyor. Gentoo Linux ayrıca Portage adlı gelişmiş bir paket yönetim sistemi ile birlikte gelir.

CentOS

CentOS (Topluluk Kurumsal İşletim Sistemi), Red Hat Enterprise Linux’un topluluk yeniden oluşturulmasıdır. İş yerinde Red Hat kullanıyorsanız, evde CentOS’u kullanmak mantıklı olur. Kullanıcı açısından bakıldığında aralarında çok az fark vardır.

Yeni Başlayanlara

Ubuntu

Ubuntu, Debian tabanlı ve varsayılan masaüstü ortamı olarak GNOME ile birlikte geliyor. Çevredeki en popüler Linux işletim sistemlerinden biri olan Ubuntu, her sürümü ile birlikte gelişir. En yeni sürümler masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve melezler için tasarlanmıştır. Kısacası, Windows veya MacOS’dan geçiş yapıyorsanız, muhtemelen deneyeceğiniz ilk işletim sistemi Ubuntu’dur. Hatta Ahududu Pi için en iyi Linux işletim sistemlerinden biridir.

Ubuntu için çok sayıda masaüstü ortamı var.  Bu arada, Ubuntu Touch platformu Ubuntu akıllı telefon sürümünü koruyan UBports.com sayesinde yaşıyor. Buna akıllı telefonunuzu kablosuz bir HDMI dongle aracılığıyla bir PC’ye dönüştürmenizi sağlayan Convergence yazılımı da dahildir.

Kubuntu

Ubuntu’nun birçok türevi var. Bir popüler seçenek KDE masaüstü ortamını kullanan Kubuntu’dur. Bunun altında, aslında Ubuntu ile aynıdır ve aynı programda yayınlanır.

Mint

Ubuntu’ya dayanan Linux Mint güvenilir ve en iyi yazılım yöneticilerinden biriyle birlikte geliyor. Mint, Windows ve macOS mültecilerinin büyük çoğunluğunu yeni masaüstü evini seçtikleri için 2011’den bu yana DistroWatch’ta en beğenilen Linux işletim sistemi olmuştur.

Mint çok çeşitli masaüstü seçenekleri ile birlikte gelir. Cinnamon varsayılan masaüstüne veya MATE, KDE veya Xfce’ye sahip olabilirsiniz. Deneyimli Linux kullanıcılarına yönelik Linux Mint Debian Sürümü de mevcuttur.

Deepin

Şık Deepin Masaüstü Ortamı (DDE) ile paketlenmiş olan bu Ubuntu tabanlı dağıtım, yeni Linux kullanıcılarına hitap etmeyi amaçlıyor. Basit ve sezgisel ve herhangi bir dağıtım sisteminin en iyi sistem ayarları paneli ekranlarından birinde yer alan Deepin, Apple’ın macOS masaüstünden esinlenerek seçilmiştir.

Deepin, aynı zamanda diğer dağıtımlardaki benzer araçlardan çok daha üstün olan kullanımı kolay bir yazılım merkezine sahiptir. Bu faktörler onu Mac kullanıcıları için en iyi Linux işletim sistemlerinden biri yapmaktadır.

Pop!_OS

Varsayılan işletim sistemi olarak Linux donanım üreticisi System76 tarafından piyasaya sürülen Pop! _OS, GNOME masaüstüyle birlikte Ubuntu’ya dayanıyor. Kendi temasını sunan mavi, kahverengi ve turuncu arayüz, System76 marka kimliğine uygundur.

Kendi app yükleme tarayıcısıyla, Pop! _OS’da çalıştırmak istediğiniz yazılımı kolayca yükleyebileceğiniz.. Bazı uygulamalar temayla tam olarak uyumlu olmasa da, bu onu denediğimizde gerçekten aldığımız heyecan verici bir işletim sistemidir. NVidia grafikli cihazlar için ayrı bir sürüm üretmek için sistem76’ya bonus puanı verir.

PCLinuxOS

PCLinuxOS, düzenli PC kullanıcıları düşünülerek tasarlanmıştır ve varsayılan olarak KDE Plasma Desktop’a sahiptir. Bu dağıtım, sürücüleri yüklemeyi, Office yazılımını edinmeyi, fotoğrafları düzenlemeyi, çevrimiçi olmanızı ve multimedya kullanmaya başlamayı kolaylaştırıyor.

PCLinuxOS, adından da anlaşılacağı üzere, Windows ve Linux işletim sistemleri arasındaki boşluğu kapatma girişimidir. Hatta bir Windowsesque Başlat menüsü içeriyor! Windows’dan Linux’a geçiş yapmak istiyorsanız, muhtemelen bu en iyi Linux sistemi olacaktır.

Linux Lite

Ubuntu LTS sürümlerine dayanan Linux Lite, temiz ve basit bir Xfce masaüstüne sahip, az yer kaplayan bir sistemdir. Bu dağıtım ayrıca, bir Windows değiştiricinin evde gibi hissetmesine yardımcı olan bir Windows stili Başlat menüsü benimsemektedir.

Linux Lite’ın az kaynak ayak izi, 700 MHz CPU ve sadece 512 MB RAM ile bir bilgisayara kurabileceğiniz anlamına gelir. Bu, dizüstü bilgisayarın pil ömrünü en üst düzeye çıkarmak isteyen eski bilgisayarlar veya kullanıcılar için en iyi Linux dağıtımlarından biri olmasını sağlar.

Zorin OS

Zorin OS, Linux’a yeni gelen ve Windows geçişini kolaylaştırmak için özel olarak tasarlanmış bir başka dağıtımdır. Ubuntu tabanlı dağıtım, Windows kullanıcılarına aşina olacak ve kullanıcıların hala ihtiyaç duydukları Windows uygulamalarını çalıştırmalarını kolaylaştıran çeşitli uygulamaları içermektedir. Zorin OS 9 Windows 7’ye çok benziyor.

Elementary OS

Bir başka Ubuntu tabanlı dağıtım, Elementry OS, Luna’nın yayınlanmasından bu yana kendisini mükemmel bir şekilde ayırdı. E-posta için Geary, Midori web tarayıcısı, Maya takvim, Totem film oynatıcı ve Gürültü müzik çalar gibi OS’nin estetik cazibesini izleyen güzel, basit varsayılan uygulamalar bulunuyor.

Elementry OS geliştiricileri, işletim sistemini uzun vadede korumaya yardımcı olmak için bir katkıyı kabul edecektir. MacOS’un görünümünü ve özelliklerini çağrıştıran bir şey istiyorsanız, Elementary OS, denemek zorunda olduğunuz bir Linux işletim sistemidir.

Multimedya

Fedora Design Suite

Fedora sanatsal tasarım ekibinden basitçe kurarak sanatsal araçlar ve uygulamaları kurmak için zamandan tasarruf edin. Inkscape ve GIMP gibi araçların, bir resim, illüstrasyon ve DTP odaklı dağıtımda önceden kurulmuş araçlar arasında olduğunu göreceksiniz.

Ubuntu Studio

Ubuntu Studio, yaratıcı yeteneklere sahip Linux kullanıcıları için varsayılan seçenektir. Xfce masaüstü ortamı ve düşük çekirdek gecikmesinin dahil edilmesi ile her şey medya üretimine yöneliktir.  Birçok diğer işletim sistemleri size iyi hizmet ederken, Ubuntu Studio sadece tasarımcılar, müzik üreticileri, fotoğrafçılar ve diğer yaratıcı kullanıcılar için en iyi Linux dağıtımı olabilir.

KXStudio

Burada listelenen yaratıcı dağıtımların hepsi iyi bir araç karışımı sunar ve KXStudio farklılık göstermezken ses üretimi üzerine yoğunlaşır. KDE masaüstünde atın ve önemli bir performans gösterebilen bir dijital stüdyosu var.

Iro

Animasyon, 3D modelleme, kompozisyon, dijital resim ve görüntü düzenleme tercih edilen multimedya teknikleriniz ise, Iro’ya ihtiyacınız var. Her ihtimal için geniş bir araç kütüphanesi olmadan, Iro bunun yerine odaklanmış bir uygulama grubu sağlar. Çizilmiş geri kullanıcı arayüzüne ekleyin ve yükleme yapabilen ve karışıklık olmadan çalışabilecek bir dağıtıma sahipsiniz. Iro taşınabilir ve USB veya DVD’den çalıştırılabilir.

Eğitim

Edubuntu

Edubuntu, mümkün olduğunca kolay olabilmesi için öğretmenlerin ve her yaştan öğrencinin kullanması için tasarlanmıştır. Eğitim için en iyi ücretsiz yazılımın tümüyle önceden paketlenmiş olarak gelir.

Uberstudent

Uberstudent, üçüncü sınıf ve ileri orta öğretim öğrencileri için özel olarak tasarlanmış bir dağıtımdır. Atamalar yapmayı ve görevleri yönetmeyi kolaylaştıran yazılımlarla birlikte gelir.

Kodlama

Raspbian Stretch

Popüler Raspberry Pi’nin varsayılan işletim sistemi Raspberry Pi Foundation’da kendi bünyesinde üretilen ve Debian’a dayanan Raspbian Stretch’tir. Bu ARM dağıtımı, yeni başlayanlara kodlamaya başlamaya yardımcı olmayı amaçlayan Scratch gibi bir dizi programlama aracına sahiptir.

Ekim 2016’dan bu yana, Raspbian yeni hafif masaüstü ortamı olan PIXEL ile birlikte geliyor. Kesinlikle tek seçenek değil, ancak Raspbian, sadece Ahududu Pi için en iyi Linux işletim sistemi olabilir.

Kano OS

Raspbian’a benzer şekilde Kano OS da Debian üzerine kurulu ancak kodlamaya daha fazla odaklanılarak bu kez çocuklar için. Burada daha sezgisel bir kullanıcı arabirimi, çocuğun en az karmaşa ile kodlamaya ihtiyacı olan tüm araçları sağlar.

DietPi

İşletim sisteminin çıplak kemiklerine ihtiyaç duyan bir proje çalıştırıyorsanız ne olur? Cevap, Ahududu Pi’nin tüm modelleri için son derece hafif bir Debian tabanlı bir işletim sistemi olan DietPi’dir. Ayrıca, diğer tek kartlı bilgisayarlar (veya kısaca SBC’ler) için de mevcuttur.

Raspbian Stretch Lite, belki de seçilen işletim sisteminden küçük bir ayak izi arayışında olan Pi kullanıcılarına yönelik bir geçiş seçeneğiyken, DietPi, bu tabloda özetlendiği gibi birçok avantaja sahiptir. Belki de çoğu için en önemli fark DietPi’nin bir SD kartına aldığı alan miktarıdır. Raspbian Stretch Lite’ı çalıştırmak için 2GB’a kadar yedek gerekecek. DietPi için sadece 1GB alan gereklidir.

Basit

Lubuntu

Lubuntu, dizüstü bilgisayar kullanımı için mükemmel olan Ubuntu’ya dayalı hafif bir dağıtımdır. En az masaüstü LXDE (Hafif X11 Masaüstü Ortamı) kullanır ve enerji verimliliği ve hız için tasarlanmış hafif uygulamalarla birlikte gelir. En eski bilgisayarlar, netbooklar ve en az RAM kullanan ve düşük sistem gereksinimleri olan mobil cihazlar için harika.

Dizüstü bilgisayarın pil ömrü için en iyi Linux işletim sistemini arıyorsanız, Lubuntu kesin bir yarışmacıdır.

Xubuntu

Xubuntu, Xfce masaüstü ortamını kullanan, zarif ve hafif hale getiren bir Ubuntu türevidir. Dizüstü bilgisayarlar ve netbook’lar ve masaüstü bilgisayarlar için harika. Çünkü hafif ve az sistem kaynağı kullanan Xubuntu, eski bilgisayarlar için idealdir.

Puppy Linux

Puppy Linux tamamen RAM’den çalıştırılabilen oldukça küçük bir dağıtımdır. Bu, Puppy Linux’un eski bilgisayarlar için, hatta sabit sürücüler olmaksızın harika olduğu anlamına geliyor! Kötü amaçlı yazılımları kaldırmak için de kullanımı kolaydır.

Manjaro Linux

Manjaro Linux, Arch Linux’a dayalı hızlı, kullanımı kolay, hafif bir dağıtımdır. Arch Linux’un tüm avantajlarından daha kullanıcı dostu ve erişilebilirlik kazandırarak yeni gelenler üzerinde daha kolay olmasını amaçlıyor. Varsayılan Xfce masaüstündedir ancak diğer seçenekler mevcuttur.

Arch Linux

Arch Linux, deneyimli kullanıcılar düşünülerek tasarlanmış bir dağıtımdır. Bu hafif minimalist dağıtım, işleri basit tutmayı ve güncellemeler için yuvarlanan bir sürüm modelini kullanmayı amaçlıyor. Paketleri oluşturmayı, değiştirmeyi ve paylaşmayı kolaylaştıran “Pacman” adı verilen özel yapım bir paket yöneticisine sahiptir.

Yeni başlayanlar için en iyi Linux dağıtımı olamaz, bu nedenle bir şans vermeden önce biraz deneyim kazanana kadar beklemenizi öneririz.

NuTyX

Barebones ve blatware-free nakliye, NuTyX özenle sistemlerini özelleştirmek isteyen Linux kullanıcıları hedeflemektedir. Bunu, kullanmak istediğiniz her şey için bir seçenek bulacağınız toplama konsepti aracılığıyla yapar.

Örneğin, seçim yapabileceğiniz bir masaüstü ortamı veya pencere yöneticisi seçimi bulacaksınız. NuTyX, “Linux from Scratch” felsefesini de benimser ve size özelleştirilmiş bir Linux deneyimi inşa etmenize yardımcı olacak talimatlar sağlar.

Sonuçta belirlediğiniz rolü yerine getiren, kullanıcı tarafından belirlenen bir Linux işletim sistemi var. Çok yönlü bir masaüstü veya odaklanmış bir ev sineması olabilir. NuTyX ile olanakları sınırsızdır.

Tiny Core

Tiny Core Linux, küçük boyutu (şu an 15 MB) için özel olarak belirtilen oldukça hafif, modüler bir dağıtımdır. Linux çekirdeği üzerine inşa edilmiş ve BusyBox ve FLTK (Hızlı, Hafif Araç Seti) kullanıyor.

Bodhi 

Bu Ubuntu tabanlı dağıtım, hafif ve güzel Aydınlanma masaüstüyle birlikte gelir. Bodhi, hafif başlangıçlarda genişleyebilecek temalar ve uygulamalarla özelleştirilebilir.

Video oyunu

Steam OS

Linux’ta oyun gittikçe yaygınlaşıyor ve Ubuntu’da buhar dijital indirme hizmetinin Linux sürümünü kolayca yükleyebilmenize rağmen, tümüyle çıkıp Steam OS’yi kurmayı tercih edebilirsiniz. Bu oyun için en iyi Linux dağıtımlarından biridir: Dahili grafik ve ses sürücüleri ve Steam istemcisi ile birlikte oyun performansı için optimize edilmiştir.

Steam OS, Steam Machines üzerinde kullanılan dağıtımdır, bu yüzden kendi sisteminizi geliştiriyorsanız bunu isteyeceksiniz.

Ubuntu Game Pack

Size yaklaşık 6.000 oyun oynamak için yeteneği kazandıran Ubuntu Oyun Paketi, PlayOnLinux ve Windows için Steam’i içeriyor. Bu, Ubuntu 14.04’ü temel alır ve yeni işletim sisteminizi yüklemek ve hemen oyuna başlamak istiyorsanız mükemmel bir seçimdir!

Fedora Games Spin

Yerleşik Linux için geniş bir açık kaynak toplama koleksiyonuyla birlikte gönderilen bu, Fedora’nın oyun merkezli bir dönüşümü. Atari salonu, spor, strateji, macera, aksiyon ve benzeri farklı türleri kapsayan tam oyun listesinde, bekleyebileceğiniz şeyleri bulabilirsiniz. 3,8 GB’lık bir dağıtım, HDD’nize kurulabilir.

SparkyLinux Game Over Edition

SparkyLinux’un çeşitli sürümleri mevcuttur, ancak bu oyunu odaklı olanı muhtemelen en kullanışlıdır. Bir LXDE masaüstü ve önceden yüklenmiş bir dizi oyunla Steam, PlayOnLinux ve Wine önceden kurulmuş olarak bulunur. Bu, parmaklarınızın ucunda ücretsiz ve premium oyunların geniş bir kütüphanesidir.

Güvenlik ve Taşınabilir

Qubes 3.2

Hepimiz Linux’un Windows’dan daha güvenli olduğunu biliyoruz. Ancak özellikle güvenli bir Linux işletim sistemi arıyorsanız, Qubes’den başka bir yere bakmayın. Sürüm 3.2 halihazırda mevcuttur; kendisini “Oldukça güvenli bir işletim sistemi” olarak adlandırıyor ve Edward Snowden’dan başka birinden bir referans sunuyor.

Edward Snowden tarafından destekleniyorsa, bunun güvenlik bilincine sahip kullanıcılar için en iyi Linux işletim sistemlerinden biridir.

Qubes’deki boşluk güvenlik, özgürlük ve entegre gizlilik özelliklerine dayanıyor. Ancak, güvenlik odaklı tek Linux dağıtımı olmanın ötesinde, Qubes farklı bir yaklaşım benimsiyor. Sanallaştırma, sanal kutularda en son olan uygulamalarınız ve donanımınız arasındaki izolasyonu zorlamak için kullanılır.

Kali Linux

Eski adı BackTrack olan Kali Linux, çevrimiçi güvenlik topluluğunda yaygın olarak kullanılan bir penetrasyon testi dağıtımıdır. Bu Debian tabanlı Linux dağıtımı, dijital adli görevleri gerçekleştirmeyi kolaylaştırır.

Parted Magic

Parted Magic aslında bir disk yönetim aracıdır, sabit disk bölümleme ve birincil araçlar olarak kopyalama ile. Ayrıca, veri kurtarma işlemini ve güvenli silme işlemini kolaylaştırır.

GParted

GParted, sabit diskleri grafiksel bir arayüz kullanarak parçalamayı kolaylaştıracak şekilde tasarlanmış tek amaçlı bir dağıtımdır. Linux kullanıcıları birçok dağıtımda görünen standart sürümü tanıyacaklardır. Bu sürüm, bağımsız, özel bir işletim sistemidir, anlık CD ile çalışmaya hazırdır. Bilgisayarınızın işletim sistemine ön yükleme yapmadan bazı disk yönetimi gerçekleştirebilirsiniz.

TAILS

Tails, tamamen gizlilik ve güvenlik kavramı etrafında dönen bir dağıtım. Bir DVD’den, USB’den veya SD karttan kullanabileceğiniz anlık bir işletim sistemidir, böylece herhangi bir bilgisayarı kullanarak güvende olabilirsiniz ve faaliyetlerinizden hiç iz bırakamazsınız. Tüm internet bağlantıları, mümkün olan en iyi anonimlik için TOR (Onion Router) üzerinden yönlendirilir ve tüm iletişim yöntemlerini meraklı gözlerden korumak için şifreleme araçları hazır.

Bruce Schneier, Tails hayranıdır ve bu büyük bir cirodur. Taşınabilir ve son derece güvenli araçlar arayan kullanıcılar için en iyi Linux işletim sistemi.

Red Hat Enterprise Linux

Red Hat Enterprise Linux Fedora’nın ticari türevidir ve kurumsal müşteriler düşünülerek tasarlanmıştır. Bir dizi değişken ve eklenti vardır ve sertifikalar hem yöneticiler hem de uygulamalar için kullanılabilir.

SUSE Linux Enterprise

SUSE Linux Enterprise Desktop iş kullanımı için tasarlanmıştır ve kuruluştan işletmeye hazırdır. Böylece çeşitli ofis programları ile çalışmayı kolaylaştırır. Birçok cihazda çalışacak kadar esnektir ancak son derece kritik süreçler için yeterince güvenilirdir. SUSE Linux Enterprise Server sürümü de mevcuttur.

En İyi Linux İşletim Sistemi

Bunlar mevcut en popüler Linux listesidir. Kendi kullanımınız için en iyi lezzeti seçmek, neye ihtiyacınız olduğuna bağlıdır. Her tür programda olduğu gibi, en iyi Linux işletim sistemi ihtiyaçlarınıza bağlıdır.

Bir yorum bırakınız...

*

Python Kullanarak YouTube Üzerinden Video İndirme

Python Kullanarak YouTube Üzerinden Video İndirme

Günümüzün en ünlü ve en çok kullanılan video yayınlama platformu olan YouTube, her türlü kullanıcıya ve kitleye hitap edecek kadar çok sayıda farklı türden ...
Google Gmail’de okunmamış mailleri görmek

Gmail’de Okunmamış Mailleri Görmenin Basit Yolu

Google Gmail’de okunmamış mailleri görmek oldukça kolay. Ayarlardan bunu kolayca düzenleyebilirsiniz. Tercih edebileceğimiz çok sayıda mail servisi mevcut. Bu mail servislerinden birisi de Google’ın ...
Yandex Disk Nedir

Yandex Disk Nedir ve Özellikleri Nelerdir

Bir bulut depolama servisi olan Yandex Disk nedir birlikte öğrenelim. Bu servisle verilerinizi yedekleyebilirsiniz. Veri kaybını önlemek için zaman zaman yedekleme yapmak önemli. Normal ...
SIM Kart PIN Kodu Nasıl Öğrenilir

SIM Kart PIN ve PUK Kodu Nasıl Öğrenilir? PUK Sorgulama

SIM kart pin kodu öğrenmek için size verilen kartı kullanabilirsiniz. SIM kartın bulunduğu kart üzerinde tüm kodlar yazar. Cep telefonları artık hayatımızın vazgeçilmezi konumuna ...
Python ile Match-Case Kullanımı

Python ile Match-Case Kullanımı

 Programlama dili denince akla gelen ilk şeylerden birisi karar yapılarıdır, bunlar koşul yapıları olarak da bilinirler. Bu yapılar aracılığıyla programın işleyişi, yapabileceği işlemler değişkenlerin ...
SSD alırken dikkat edilmesi gerekenleri

SSD Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bilgisayarınıza SSD alırken dikkat edilmesi gerekenleri açıklayacağız. Bunlar arasında DRAM ve kapasite gibi detaylar var. Sabit diskler bilgisayarın performansını önemli ölçüde etkiliyor. Geçmişte kullandığımız ...
Powershell ve CMD Komut İstemi Arasındaki Farklar

Powershell ve CMD (Komut İstemi) Arasındaki Farklar

Windows işletim sistemi bulunan bilgisayarların oldukça aşina olduğu Komut İstemi, bilgisayar kullanıcılarının arayüzle yapamadığı işlemleri hızlıca yapmasına olanak tanır. Bu sayede bilgisayar üzerinde performans ...
WPS Nedir WPS Nasıl Açılır ve Kapatılır

WPS Nedir? WPS Nasıl Açılır ve Kapatılır?

Kablosuz ağa kolayca bağlanmamızı sağlayan WPS nedir sorusunu sizler için cevaplamak istiyoruz. İnternete bağlanmak için birçok farklı yöntem kullanabiliyoruz. Kablolu veya kablosuz bağlantı yaparak ...
VoLTE nedir

VoLTE Nedir, Nasıl Kapatılır?

Voice Over LTE yani VoLTE nedir sorusunu yazımızda cevaplayacağız. Bu teknoloji, 4.5G şebekesi üzerinden görüşme yapmanızı sağlıyor. Kablosuz ağ altyapıları dünya çapında gelişmeye devam ...
Proxy Nedir Proxy Türleri ve Ayarları

Proxy Nedir? Proxy Türleri ve Ayarları

Güvenli bağlantı için önemli olan Proxy nedir konusuna açıklık getireceğiz. Proxy, bir ara sunucu olarak tanımlanabilir. İnternet kullanımında bağlantı ve güvenlik gibi şeyleri sağlayan ...