Yurtdışında Telefon Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Yurtdışında Telefon Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

yurt dışında telefon

Turist olarak tatil yapmak için veya iş seyahati için kısa süreliğine yurtdışına çıkanlar yurtdışında da Türkiye’de kullandığı telefon numarasını kullanmak ister.

Hangi GSM operatöründen hizmet alırsanız alın, ister Türk Telekom, ister Türkcell isterse Vodafone GSM hatlarını kullanan herkes yurtdışında da bu hatları kullanabilir.

Yurtdışında Türkiye’de kullandığınız telefon numarasını kullanmak için neler yapmak gerekir ve dikkat edilmesi gerekenler

  • İlk yapılması hangi şirketin hattını kullanıyorsanız o şirketi arayarak veya kısa mesaj kodlarıyla hattınızı Uluslararası dolaşıma kapalıysa hattınızı uluslararası kullanıma açtırmak olacaktır.

 

  • Tüm GSM operatörlerinin her ülkede anlaşmalı olduğu GSM şirketleri vardır. Hangi ülkeye giderseniz gidin GSM firmanız hangi operatörle anlaşmalıysa ülkeye girer girmez size o ülkenin anlaşmalı operatöründen “hoş geldiniz” mesajı gelecektir. Otomatik olarak hattınız o ülkenin anlaşmalı GSM hattından sinyal almaya başlayacaktır. otomatik gelmez ise yurtdışına gitmeden önce GSM operatörünüzün gideceğiniz Ülkede anlaşmalı oluğu GSM operatörünün adını öğrenin. Telefonunuzun hattı otomatik algılamaması durumunda telefonunuzun şebekelerinden gittiğiniz ülkedeki GSM operatörünü manuel olarak seçebilirsiniz.

 

  • Yurtdışı ziyaretinizin süresine göre yurtdışına çıkmadan önce Türkiye’deki GSM operatöründen yurtdışı paketleri satın alabilirsiniz. Paket almak yurt dışında normal kullanımınıza göre daha karlı olacaktır. Her GSM şirketinin farklı yurtdışı paketleri vardır. Alacağınız pakette neler olduğunu nelerin dahil olduğunu iyi bilin kaç dakika görüşme SMS fiyatlandırması paketlerini öğrenerek haberdar olun. Yurtdışı paketleri taaddüt vermeden aylık olarak alınmaktadır.

 

  • Yurtdışı seyahatlerinde genelde otellerde kalındığı için ve kafelerde restoranlarda hemen hemen her yerde Wi-fi bulma olasılığınız vardır. İnternet veri paketleri ve paketsiz kullanmak size çok pahalıya patlar. Bu nedenle, Yurtdışındayken kesinlikle İnternet veri dolaşımını kapalı tutun. Konuşma paketleri genel itibari ile uygundur.

 

  • Yurtdışında olduğunuz sürece size gelen aramalar da ücrete tabidir. Yani hem siz aradığınızda hem de sizi aradıklarında ücretlendirme size de yansıyacaktır. Paket kullanıyorsanız size gelen aramalarda paket kapsamında değerlendirilerek görüşme sürenizden düşecektir. Paketiniz yoksa size gelen aramalarda faturanıza yansıyacaktır.

 

  • Yurtdışında olunduğunuz zaman arandığınızda hemen yurtdışında olduğunuzu belirtip kapatmanız veya mesaj ile reddetmeniz uygun olacaktır. Eğer sürekli Wi-fi bulabileceğiniz yerler varsa Whatsapp gibi uygulamaları kullanarak iletişim halinde olmak en mantıklısıdır. Whatsaap tarzı uygulamalar İnternet ile çalışan uygulamalardır. Telefon hattı faturalandırması ile ilgili bir durum değildir. Her ihtimale karşında uygun bir yurtdışı paketi de hale hazırda olması gerekir.

 

  • Yurtdışından Türkiye’de olan birini aramak istediğiniz de arayacağınız numaranın başına +90 kodunu koymanız gerekir aksi takdirde arama yapamazsınız. Yurt dışında olduğunuz için bulunduğunuz ülkenin kodu ile arama yapıyorsunuz bu nedenle Türkiye’de birilerini aramanız gerektiğinde numaranın başına “+90 125 52 36” koyarak arama yapmalısınız.

Bir yorum bırakınız...

*

apple page

Apple Pages Uygulamasında Grafik Ekleme Nasıl Yapılır?

Pages, Apple şirketi tarafından özel olarak geliştirilen ve kullanıma sunulan kelime işlemci ...
motorolla fusion

Motorola One Fusion Tanıtımını Gerçekleşti! İşte Özellikleri ve Fiyatı!

En önemli markalardan bir tanesi olarak bilinen Motorola firması, geçtiğimiz günlerde yeni ...
sanallaştırma teknolojisi

Sanallaştırma Teknolojisi (VT) Nedir? Etkinlik Durumu Nasıl Kontrol Edilir?

Sanallaştırma teknolojisi sahip olduğunuz cihazın işlemci, bellek, hafıza gibi birimlerini birden çok ...
excel alt

Excel’de Veri Alt Toplam Kullanımı Nasıl Yapılır?

Excel’de veri alt toplam kullanımı son derece basit bir yöntem ile kolaylıkla ...
görünmez adam

Görünmez Adam Efsanesi Gerçek mi Oluyor? Şeffaf İnsan Hücreleri Üretildi!

Leigh Whannell ‘in Görünmez Adam filmi gerçek mi oluyor? Filmde geçen olaylar ...
xbox ücretsiz oyun

Xbox Game Pass Kütüphanesine Temmuz Ayında Eklenecek Ücretsiz Oyunlar Belli Oldu

Microsoft şirketi, geçtiğimiz günler içerisinde sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklama ile birlikte ...
explorer kaldırma

Internet Explorer Tamamen Kaldırma Windows 10 / 8 / 7

Internet Explorer bir zamanlar Windows kullanıcıları tarafından yaygın olarak kullanılmaktaydı. Fakat artık ...
Akıllı telefon özellikleri

Telefon Karşılaştırma Siteleri

Telefon karşılaştırma yaparak sahip olmak istediğiniz akıllı telefonlar için kıyaslama yapmayı kolaylaştırabilirsiniz ...