Yurtdışında Telefon Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler | Sonsuz Teknoloji

Yurtdışında Telefon Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

yurt dışında telefon

Turist olarak tatil yapmak için veya iş seyahati için kısa süreliğine yurtdışına çıkanlar yurtdışında da Türkiye’de kullandığı telefon numarasını kullanmak ister.

Hangi GSM operatöründen hizmet alırsanız alın, ister Türk Telekom, ister Türkcell isterse Vodafone GSM hatlarını kullanan herkes yurtdışında da bu hatları kullanabilir.

Yurtdışında Türkiye’de kullandığınız telefon numarasını kullanmak için neler yapmak gerekir ve dikkat edilmesi gerekenler

  • İlk yapılması hangi şirketin hattını kullanıyorsanız o şirketi arayarak veya kısa mesaj kodlarıyla hattınızı Uluslararası dolaşıma kapalıysa hattınızı uluslararası kullanıma açtırmak olacaktır.

 

  • Tüm GSM operatörlerinin her ülkede anlaşmalı olduğu GSM şirketleri vardır. Hangi ülkeye giderseniz gidin GSM firmanız hangi operatörle anlaşmalıysa ülkeye girer girmez size o ülkenin anlaşmalı operatöründen “hoş geldiniz” mesajı gelecektir. Otomatik olarak hattınız o ülkenin anlaşmalı GSM hattından sinyal almaya başlayacaktır. otomatik gelmez ise yurtdışına gitmeden önce GSM operatörünüzün gideceğiniz Ülkede anlaşmalı oluğu GSM operatörünün adını öğrenin. Telefonunuzun hattı otomatik algılamaması durumunda telefonunuzun şebekelerinden gittiğiniz ülkedeki GSM operatörünü manuel olarak seçebilirsiniz.

 

  • Yurtdışı ziyaretinizin süresine göre yurtdışına çıkmadan önce Türkiye’deki GSM operatöründen yurtdışı paketleri satın alabilirsiniz. Paket almak yurt dışında normal kullanımınıza göre daha karlı olacaktır. Her GSM şirketinin farklı yurtdışı paketleri vardır. Alacağınız pakette neler olduğunu nelerin dahil olduğunu iyi bilin kaç dakika görüşme SMS fiyatlandırması paketlerini öğrenerek haberdar olun. Yurtdışı paketleri taaddüt vermeden aylık olarak alınmaktadır.

 

  • Yurtdışı seyahatlerinde genelde otellerde kalındığı için ve kafelerde restoranlarda hemen hemen her yerde Wi-fi bulma olasılığınız vardır. İnternet veri paketleri ve paketsiz kullanmak size çok pahalıya patlar. Bu nedenle, Yurtdışındayken kesinlikle İnternet veri dolaşımını kapalı tutun
    . Konuşma paketleri genel itibari ile uygundur.

 

  • Yurtdışında olduğunuz sürece size gelen aramalar da ücrete tabidir. Yani hem siz aradığınızda hem de sizi aradıklarında ücretlendirme size de yansıyacaktır. Paket kullanıyorsanız size gelen aramalarda paket kapsamında değerlendirilerek görüşme sürenizden düşecektir. Paketiniz yoksa size gelen aramalarda faturanıza yansıyacaktır.

 

  • Yurtdışında olunduğunuz zaman arandığınızda hemen yurtdışında olduğunuzu belirtip kapatmanız veya mesaj ile reddetmeniz uygun olacaktır. Eğer sürekli Wi-fi bulabileceğiniz yerler varsa Whatsapp gibi uygulamaları kullanarak iletişim halinde olmak en mantıklısıdır. Whatsaap tarzı uygulamalar İnternet ile çalışan uygulamalardır. Telefon hattı faturalandırması ile ilgili bir durum değildir. Her ihtimale karşında uygun bir yurtdışı paketi de hale hazırda olması gerekir.

 

  • Yurtdışından Türkiye’de olan birini aramak istediğiniz de arayacağınız numaranın başına +90 kodunu koymanız gerekir aksi takdirde arama yapamazsınız. Yurt dışında olduğunuz için bulunduğunuz ülkenin kodu ile arama yapıyorsunuz bu nedenle Türkiye’de birilerini aramanız gerektiğinde numaranın başına “+90 125 52 36” koyarak arama yapmalısınız.

Bir yorum bırakınız...

*