Excel Otomatik Yedekleme | Sonsuz Teknoloji

Excel Otomatik Yedekleme

excel

Excel otomatik yedekleme işlemi, son derece önemli olan konulardan biri olarak kabul edilmektedir. Sürekli Excel tabloları ile uğraşan kişiler genellikle çalışmalarını otomatik bir şekilde yedeklemekte ve işlemlerine o şekilde devam etmektedir. Oldukça önemli olan yedekleme işleminin yapılmamasından ötürü kullanıcılar ilerleyen dönemlerde ciddi veri kayıpları yaşayabilmektedir. Peki, Excelde yedek alma işlemi nasıl yapılır? Merak edilen bu sorunun yanıtını dilerseniz adım adım gelin birlikte detaylı olarak inceleyelim.

Adım Adım Otomatik Yedek Alma İşlemi

excelde otomatik yedekleme

Excel otomatik yedekleme işlemi, son derece basit ve pratik bir şekilde kolaylıkla yapılabilmektedir. Sizlerde aşağıda yer alan detaylı anlatımı takip ederek yedekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İşte, yedekleme işleminin tüm ayrıntıları;

1.      Dosya Menüsüne Girin

dosya menü excel

Otomatik yedekleme işlemi için öncelikli olarak dosya menüsüne girmeniz gerekmektedir.

2.      Seçenekler Kısmına Tıklayınız

excel seçenekler otomatik yedekleme

Yedekleme işlemini ayarlayabilmek için dosya menüsün de yer alan seçenekler kısmına tıklamanız gerekmektedir.

3.      Yedekleme Süresi Belirleme

otomatik kurtarma excel

İşleme devam edebilmek için kaydet sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Kaydet sekmesine tıkladıktan sonra karşınızda yukarıda ki gibi bir arayüz seçeneği gelecektir. Bu arayüz seçeneğinde otomatik kurtarma bilgilerini kaydet seçeneğini seçebilir ve zaman bilgisini girebilirsiniz. Söz konusu işlemi yaptıktan sonra Excel dosyalarınız, belirlenen zaman dilimi içerisinde otomatik olarak yedeklenecektir.

Excel Yedek Dosyaları Nereye Kaydediyor

Excel yedek dosyaları, daha önceden belirlenen klasörlere otomatik bir şekilde kayıt edilmektedir. Eğer herhangi bir kayıt değişikliği yapmadı iseniz söz konusu dosyaları,

C:\Users\user\Appdata\Roaming\Microsoft\Excel uzantısında bulabilirsiniz.

Excel Otomatik Yedekleme Neden Önemli?

Excel otomatik yedekleme işlemi, son derece önemli olan konulardan biri olarak kabul edilmektedir. Yedekleme işlemini aktif ederek dosyalarınızı güvenle saklayabilir, yazılımsal veya donanımsal nedenlerden ötürü oluşabilecek veri kayıplarını son derece kolay bir şekilde önleyebilirsiniz.

Excel Geri alma

Excel dosyalarında meydana gelen kullanıcı hataları, oldukça sık görülmektedir. Eğer herhangi bir nedenden ötürü dosyada bir yanlış yaptı iseniz, aşağıda yer alan anlatımı takip edebilir ve yaptığınız yanlışı son derece kolay ve pratik bir şekilde geri alabilirsiniz.

 • İlk olarak Dosya\Seçenekler\Kaydet yolunu izleyiniz.
 • Yukarıda yer alan yolu uyguladıktan sonra karşınıza gelen otomatik kurtarma dosyası konumunu bulunuz ve aktif olup olmadığını dikkatlice kontrol ediniz. Eğer söz konusu seçenek aktif ise belirlenen konuma gidiniz ve dosyanızı bulunuz.

 1. Avatar
  Buse Basar
  00:52 23 Ekim 2020 00:52

  Bilgisayarda excell programını güncelledikten sonra hatalar vermeye başlamıştı. Araştırırken bu yazıya denk geldim. Excel ile ilgili çok güzel bilgiler verilmiş. Kendi adıma teşekkür ederim bilgileri okudum ve kendime yeni şeyler katmış oldum.

 2. Avatar
  Görkem
  09:46 23 Ekim 2020 09:46

  Excel ile ilgili oldukça detaylı bilgiler veren bir yazı olmuş

 3. Avatar
  İbrahim
  18:33 23 Ekim 2020 18:33

  Adım adım anlatmışsınız. Teşekkürler. Her yere baktım ama buradaki gibi net anlatan bir yer bulamadım. Herkese tavsiye ederim. Okuyun, öğrenin.

 4. Avatar
  Mehmet ali
  06:58 24 Ekim 2020 06:58

  Isim gereği excel i çok kullanan biriyim, çalışırken birçok dosyayı kaybettim. Sanırım bu konu bana baya bir yardımcı olacak simdiden teşekkürler.

Bir yorum bırakınız...

*