Google Asistan ve Bixby Arasındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji

Google Asistan ve Bixby Arasındaki Fark Nedir?

Google asistan bixby arasındaki fark

Yapay zeka destekli hizemetler her geçen gün yenisi ile karşımıza çıkmaktadır. Yapay zeka tabanlı hizmetlerinden biri de sanal asistan hizmetleridir. Bunların en başında elbette yine Google tarafından sunulan Google Asistan yer almakta, diğer yandan başka bir teknoloji devi olan Samsung’un yeni bir sanal asistan hizmeti olan Bixby var. Daha önceki makalelerimizde Google Asistan Nedir Nasıl Kullanılır? ve  Bixby Nedir ve Nasıl Kullanılır?  hakkında bilgi vermiştik. Bu makalede Google Asistan ve Bixby arasındaki farklılıkları ele alacağız.

Google Asistan Nedir?

google asistan

Google Asistan, Google’ın akıllı telefonlarında ve akıllı ev cihazlarında bulunan kendi AI destekli ses hizmetinin adıdır. Akıllı telefonlar, tabletler, Google Home ve diğer akıllı ev cihazları da dahil olmak üzere Android 6.0 veya daha yüksek sürüme sahip Android cihazlara fabrika çıkışı varsayılan olarak yüklenmiş gelir.  Google Asistan, sorularınızı yanıtlamak, önerilerde bulunmak ve bazı hizmet isteklerini gerçekleştirmek için her ülkenin kendi dilini kullanır. Cihazlarınızı ses komutlarıyla çalışmasına olanak tanıyan bir hizmettir.

Bixby Nedir?

Bixby

Bixby, Samsung tarafından cihaz etkileşimini kolaylaştırmak için geliştirilmiş yapay zeka (AI) sistemidir. Bixby, Samsung’un kendi sanal asistanıdır.  Bixby, Google Asistan, Apple’ın Siri ve Amazon’un Alexa’sı ile rekabet edecek durumdadır. Bixby de diğer asistanlarda olduğu gibi sorulara cevap verme ve sesli komutları yorumlayarak hizmete vermek için derin öğrenmeyi kullanan bir hizmettir.  Samsung akıllı telefonu veya Samsung TV’si olan herkes, Bixby’yi Google Asistan gibi çok çeşitli görevler, sorgular ve yetenekler için kullanabilir.

Google Asistan ve Bixby arasındaki farklar

  • Google Asistan, adından da analaşılacağı üzere Google ses asistan hizmetidir.  Bixby ise Samsung’un üretiiği ses asistan hizmetidir.
  • Google Asistan Google Home ekosistemine çok iyi  bir şekilde entegre edilmiştir. Akıllı ev cihazlarında çok rahat kullanılabilir ve geniş bir yelpazeye sahiptir.
  • Google Asistan, Android ve iOS cihazlar (iOS’ta sınırlı işlevsellik) için kullanılabilirken, Bixby, sadece Samsung cihazlarda kullanılabilmektedir.  Google Asistan, Samsung android cihazlarda da kullanılabilmektedir.
  • Google Asistan, İnternet arama sonuçlarının süresi baz alındığında oldukça başarılı bir yanıt süresine sahiptir. Bixby de dahil tüm asistan uygulamaları arasında en iyi yere sahiptir.
  • Google Asistanın bizler için en önemli farkı “Türkçe” desteğinin olmasıdır. Bixby’de henüz Türkçe destek yoktur.

bixby türkçe

Bir yorum bırakınız...

*