G-mail Akıllı Yazma Özelliğini Açma Kapatma ∞

G-mail Akıllı Yazma Özelliğini Açma Kapatma

Gmail akıllı yazma

Akıllı yazma aracı, e-mailler için otomatik tamamlama gibi çalışır. E-maillerin nasıl yazılacağını öğrenir ve cümlelerin tamamlanmasını sağlar. E-mail metinlerinin hızlıca oluşmasını sağlar. Yazarken öneriler görüntülenmekte ve tuşa basılarak öneri kabul edilebilir veya yok olarak da görebilirsiniz. Akıllı yazma özelliği, en fazla çok girişlerde fayda sağlar.

G-mail Akıllı Yazma Özelliği Nasıl Aktif Edilir?

 • Akıllı yazma özelliğini Gmail’de aktif hale getirmek için, web sayfası üzerinde oturumu açıp, sağ üstte yer alan diş simgesine tıklayın.

tüm ayarlar

 • Sonrasında tüm ayarları görüntüleyin.
 • Genel kısmının altında yer alan “Akıllı oluşturma” yerine gidip ve sonra da önerileri yazma seçeneğinin yanında yer alan radyo düğmesine tıklayın.
 • Akıllı yazma, kişisel olarak yazım tarzına da hitap etmek fakat bu, Google tarafından daha çok veri toplanması ile sağlanabilir.
 • Tercihlerin uygulanabilmesi için de alt bölümde yer alan değişiklikleri kaydet etmeniz gerekir.

Akıllı Yazma

 • Listede en alt kısma doğru giderek, sonrasında ayarlar bölümüne tıklayın.
 • E-mail adresine giriş yapılmalıdır. Sonra da ekrandaki “Akıllı Yazma önerilerini kişiselleştirme” yanında yer alan onay kutusuna tıklayın.

Akıllı yazma özelliğinin açılması ya da kapatılması çok basittir. G-mail’de akıllı yazma özelliğinin açılması ve kapatılması aşamaları şöyledir:

 • Akıllı Yazma Özelliğinin Açılması
  G-mail hesabına giriş gerçekleştirilmelidir. Sağ üst kısımdaki dişli simgesine tıklayıp sonrasında ayarlar bölümüne gidilmelidir. Genel bölümüne tıklanmalıdır. Akıllı yazma başlığını bularak akıllı yazma aktif hale getirilmelidir. Sayfadaki alt bölümde yer alan değişikleri kaydet bölümüne tıklayıp ayarlar kaydedilmelidir.
 • Akıllı Yazma Özelliğinin Kapatılması
  G-mail hesabına giriş sağlanmalıdır. Sağ üstte yer alan dişli sekmesine tıklayıp ayarlara gidilmelidir. Sonra da genel sekmesine tıklanmalıdır.

G-mail Akıllı Yazma Özelliğinin Avantajları Nelerdir?

Gmail’in akıllı yazma özelliği, kullanıcılara e-mail yazma aşamasında farklı avantajlar sağlayan özellik içermektedir. Bu özelliğin avantajları şöyledir:

 • Hız ve Verimlilik
  Akıllı yazma özelliği, yazım aşamasını hızlandırıp, kullanıcılar için zaman avantajı sağlar. Önerilmiş olan metinlerle e-maillerinizin hızlıca oluşumunu sağlayabilirsiniz.
 • Doğru ve Profesyonel Dilin Kullanılması
  Önerilmiş olan metinler, dilbilgisi kurallarına riayet eden ve profesyonel dil kullanımını teşvik etmektedir. İletişim çok daha kuvvetli hale gelir.
 • Yazım Hatalarının Azaltılması
  Akıllı yazma, yazım hatalarının düzeltilmesi ile ilgili destek sağlayabilir. Genellikle dilbilgisi ve yazım kurallarına göre düzenli hale getirilmiştir.
 • Kişiselleştirme İmkanları
  Özelleştirilebilir öneriler ile e-mail içeriğini kişisel hale getirebilir ve alıcılara özel deneyim sağlanabilir.
 • Hassas Konularda Destek
  Duygusal ya da hassas konuları kapsayan e-mailleryazılırken, akıllı yazma özelliği, uygun ton ve ifadelerin seçilmesi ile ilgili rehberlik sağlayabilir.
 • Çoklu Dil Desteği
  Birden çok dil üzerinde çalışma özelliği, çok dilde iletişimde yer alan kullanıcılar için önemli avantajlar sağlar.

G-mail Akıllı Yazma ile E-Posta Şablonları Oluşturulabilir mi?

Gmail’in akıllı yazma özelliği, e-mail şablonları oluşumuna destek olur. Özellik, kullanıcılara otomatik tamamlama ve öneriler sağlayarak, e-mail yazma sürecinin hızlanmasını sağlar. Gmail’in doğrudan şablon oluşturma özelliği bulunmamakla beraber, akıllı yazma özelliği ile önceki e-mail yazışmalarından ve alışkanlıklardan öğrenilenleri kullanıp size tavsiyelerde bulunmaktadır. E-mail şablonlarının oluşmasında aşağıda yer alan aşamaları takip edebilirsiniz:

 • Akıllı Yazmanın Etkin Hale Getirilmesi
  G-mail’in ayarlar kısmına giriş yaparak akıllı yazma özelliği etkin hale getirilmelidir. E-mail yazarken tavsiyeler alabilmenize destek olur.
 • Kendi Şablonlarınızın Oluşumu
  E-mail yazılırken sıkılıkla kullanılan ifadeleri ya da cümleler belirlenmelidir. Sonrasında metin belgesinde ya da not defterinde saklayarak sonrasında kopyalayarak yapıştırılabilir.

 

Microsoft Copilot Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Microsoft Copilot, Microsoft'un Windows, Edge, mobil ve Office 365 için yapay zeka aracıdır. Yapay zekanın gelişmesi ve OpenAI GPT'nin popüler olması ile birlikte teknoloji ...
Gmail akıllı yazma

G-mail Akıllı Yazma Özelliğini Açma Kapatma

Akıllı yazma aracı, e-mailler için otomatik tamamlama gibi çalışır. E-maillerin nasıl yazılacağını öğrenir ve cümlelerin tamamlanmasını sağlar. E-mail metinlerinin hızlıca oluşmasını sağlar. Yazarken öneriler ...
IMAP

İmap Nedir? İmap Kullanımının Faydaları

Birçok insan imap nedir bilmemektedir. Gerek günlük hayatta gerekse iş hayatında e-mail kullanımı çok önemlidir. E-mail protokolü sayesinde kişiler her cihazdan e-mailerini kontrol edebilir, ...
mac windows

Mac vs Windows Bilgisayar Özet Karşılaştırma

Bilgisayar teknolojisi, günümüzde büyük ölçüde Windows ve Mac işletim sistemleri üzerine odaklanmış durumda. Her iki işletim sistemi de benzersiz özelliklere ve kullanıcı deneyimine sahiptir ...
Gmail görev oluşturma

G-mail Görev Oluşturma G-mail Alanlar Düzenleme

G-Mail’den görev oluşumu çok basittir. Öncelikle, G-Mail hesabına giriş yaparak, sağ üstteki alan "Görevler"e tıklanmalıdır. Açılacak pencerede, yeni görevin eklenebilmesi için "Görev Ekle"ye tıklanmalıdır ...
MAPI EWS

MAPI EWS Nedir Ne İşe Yarar Ne Amaçla Kullanılır?

Teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte MAPI EWS nedir ne amaçla kullanılır pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. İnternet önemli iletişim kaynaklarındandır. Gere iş alanlarında ...
Shopify

Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım

Sahip olduğunuz alan adını Shopify’e yönlendirmek istediğinizde hangi işlemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım aktaracağımız bu yazımız sizler ...
Karekod

Karekod Nedir, QR Kod Oluşturma Nasıl Olur

Yıllardır alışveriş ve farklı sektörlerde kullanımı olan barkod sisteminden esinlenerek tasarımı gerçekleştirilen Karekod veya en çok kullanılan ismi ile QR kodlar, iki boyutlu bir ...
veri kurtarma

Veri Kurtarma Sürecinde Yapılması – Yapılmaması Gerekenler

Veri kurtarma süreci, bilgisayar sistemlerinde meydana gelen veri kaybını geri getirme çabalarını içerir. Bu süreç, çeşitli nedenlerle oluşan veri kaybı durumlarında uygulanabilir, donanım arızaları, ...
yapay zeka

Yapay Zekayı anlamak ve İnsanın Yapay Zekayı kullanımı

Zeka kavram olarak, düşünme, akıl yürütme, algı, kavrama, yargılama ve sonuca varma, soyutlama, öğrenme ve yeni durumlara uyma şekliyle insana verilen yetenekler zinciri toplamıdır ...