Oyuncu Mouse’u Nasıl Seçilir? Oyuncu Mouse’u Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ∞

Oyuncu Mouse’u Nasıl Seçilir? Oyuncu Mouse’u Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oyuncu Mouse

Özellikle rekabetçi oyunlar oynuyorsanız Mouse ve klavye sizin için en önemli etkenlerdir. Aim konusunda gelişmek ve daha iyi vuruşlar yapmak istiyorsanız doğru Mouse modeline sahip olmanız gerekmekte. Peki, Oyuncu Mouse’u nasıl seçilir?

Oyuncu Mouse’u seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorusu son zamanlarda rekabetçi oyunların artması ile birlikte daha sık sorulmaya başlandı. Oyunların ilk çıktığı zamanlarda kullanılan toplu Mouselardan bir anda optik Mouselara geçince oyuncularda da bilgi eksikliği olmuş durumda. Sadece algılayıcılar değil, birden fazla tuş seçenekleri ile karşımıza çıkan Mouse’lar akıllarda pek çok soru işareti ve seçim olasılığı barındırıyor. Peki, Hangi Mouse modelini tercih etmemiz gerekiyor?

Oyuncu Mouseu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Oyuncu Mouseu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mouseların amaçlara yönelik olduğunu buraya kadar anlamışsınızdır. Söz konusu amaçlarınızı belirledikten sonra ihtiyacınıza göre gereksinimlerin karşılanıp karşılanmadığına bakmanız gerekir.

Mouse’u ofis işlerinde, gündelik yaşamda kullanacaksanız pahalı bir model seçmenize gerek bulunmamakta. Ancak, tepki oranının önemli olduğu. Hızının önemli olduğu alanlarda kullanacaksanız birazdan vereceğimiz listedeki özelliklere dikkat etmeniz gerekmekte.

Kablolu Mu? Kablosuz Mu?

Kablolu Mu Kablosuz Mu

Oyuncu Mouse’u seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında bulunan en temel özellik kablolu mu kablosuz mu sorusudur.

Söz konusu kablolu modeller en az gecikmeye sahip modellerdir. Şarjlarının bitme derdinin olmadığını da göz önünde bulunduracak olursak en heyecanlı yerde erişimi kaybetmeyeceksiniz demektir. Ancak kablo sorunu nedeni ile tercih edilemeyebilir.

Kablosuz Mouse seçeneklerinden ilerleyecek olursanız USB alıcısının yeni nesil olduğundan, gecikme oranının düşük olduğundan emin olmanız gerekmekte. Unutmayın ki, kablosuz modellerde bilgisayarınız ile olan mesafe arttıkça gecikme oranı da artış gösterir.

Oyuncu Mouseunda Makro Tuşları Ne Kadar Gerekli?

Oyuncu Mouseunda Makro Tuşları Ne Kadar Gerekli

Özellikle oyuncu ekipmanları denildiği zaman akıllara pek çok renk seçeneğinin bulunduğu, üzerinde binlerce tuş bulunduğu ürünler geliyor. Peki, makro tuşları ne kadar gerekli?

Elbette Makro tuşları söz konusu ürünlerde şart değil seçenektir. Oynadığınız oyunlara göre hareket etmeniz gerektiğini düşünecek olursak. Moba tarzı oyunlar oynuyorsanız yani League of Legends, Dota 2 gibi oyunlar. Birden fazla tuşlara basmanız gerektiği için makro tuşlarına atayarak tek bir tuş üzerinden tüm komboları tamamlayabilirsiniz.

Rekabetçi, sadece sağ tıklama sol tıklama döngüsü içerisinde dolaşan. Savaş üzerine kurulu veya yarış üzerine kurulu oyunlar oynayacaksanız makro tuşlarının olmasına gerek bulunmamakta. Daha ucuz, daha sade modellere yönelebilirsiniz.

Oyuncu Mouse’u Seçerken DPI Oranı Ne Kadar Olmalı?

Oyuncu Mouse’u Seçerken DPI Oranı Ne Kadar Olmalı

Öncelikle DPI’ın ne olduğundan daha sonra Oyuncu Mouseu seçerken DPI oranı ne kadar olmalı? Sorusuna cevap bulalım.

DPI optik okuyucu önünde oluşan noktalara denir. DPI oranı ne kadar yüksek olursa Mouseunuzun okuması gereken noktaların sayısı da o kadar fazla olur. Endişelenmeyin, söz konusu nokta fazlalığı size zarardan çok yarar sağlamakta.

İlgili: Mouseda DPI değeri Nedir? Ne işe yarar?

Ne kadar yüksek DPI oranına sahip bir Mouse kullanıyorsanız o kadar yüksek hassasiyetlere çıkabileceksiniz demektir. Bazı oyunlarda ne kadar hassasiyet yükseltseniz de yetersiz kalır, bu durumda devreye mouseun DPI özelliği girmekte.

Normal bir Mouse modelinde 400 – 800 DPI oranı arasında olan bu noktalar oyuncu Mouse modellerinde minimum 1200’den başlamakta. Tepki süresinin en az olduğu, reflekslerinize daha iyi cevap verecek bir Mouse modeli istiyorsanız DPI seçiminizi 1200DPI – 7200DPI arasında yapmanız gerekmekte.

Tasarım Seçenekleri İle Göz Alıcı Mouse Modelleri

Tasarım Seçenekleri İle Göz Alıcı Mouse Modelleri

Her ne kadar performans amaçlı seçim yapıyor olsanız da Oyuncu Mouse modellerinin tasarımları da en az bu listedekiler kadar önemlidir. Peki, oyuncu Mouse modellerinin tasarımı nasıl olmalı?

Son zamanlarda çıkan Mouse modellerinin neredeyse hepsinde RGB aydınlatma seçeneği bulunuyor. Söz konusu ışıklandırma fiyat arttıkça daha detaylı hale geliyor ve rengini değiştirebileceğiniz modellere ulaşabiliyorsunuz.

Diğer saydıklarımızı karşılamalarını göz önünde bulundurarak oyuncu sisteminize en uygun olan tasarım modelini seçebilirsiniz.

Mouse Ağırlıkları Ne Kadar Önemli?

Mouse özelleştirilebilmesi son zamanlarda artan RGB furyası gibi olmaya başladı. Yeni nesil Mouse modellerinde takılabilen ağırlıklar bulunmaktadır.

Söz konusu ağırlıklar elinize daha oturaklı ve hissiyatlı Mouselar elde etme amacı ile yapılmaktadır. Mouse modeliniz çok hafifse takılabilen ağırlıklar ile daha ağır modeller elde etmeniz mümkündür.

Daha ağır modelleri de ağırlıklarını çıkartarak daha hafif hale getirebilirsiniz. Mouse ağırlıkları kişilere göre değişiklik gösterebilmekte. Ağırlıkları değiştirilemeyen modellerde özellikler yazan kısımdaki gramdan kontrol ederek almanızı öneriyoruz.

Bir yorum bırakınız...

*

Samsung Galaxy Unpacked 2022

Samsung Galaxy Unpacked 2022’de Tanıtılacak Cihazlar

Yakında düzenlenecek yeni Samsung Galaxy Unpacked 2022 etkinliğinde birçok cihazın tanıtılması bekleniyor. Etkinlikte tanıtılması beklenen cihazlardan bazılarını sizler için listelemeye çalışacağız. Güney Koreli teknoloji ...
Masa-tenisi-oyun-kurallari

Masa Tenisi Oyun Kuralları ve Masa Tenisi Süresi | 2022

Masa tenisi oyun kuralları ile ilgili son dönemlerde oldukça sık araştırma yapılmaktadır. Salon tenisi olarak da bilinen bu spor dalı, ilk olarak 1880’li yıllarda ...
karabasan

Uyku Felci Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Uyku felci neden olur, hiç merak ettiniz mi? Cevabınız evet ise uyku felci ile ilgili olan bu yazımız tam size göre. Halk arasında karabasan ...
Vivo Y16

Vivo Y16 Tasarımı ve Özellikleri Sızdırıldı

Vivo’nun yakında tanıtmasını beklediğimiz Vivo Y16 modeli için geri sayım devam ediyor. Yeni cihazın bazı özellikleri ve görüntüleri Appuals tarafından ortaya çıkarıldı. Üst düzey ...
OxygenOS 13

OxygenOS 13 Tanıtıldı! Detaylar ve Desteklenen Modeller

OnePlus, yeni bütçe dostu 10T modeliyle birlikte OxygenOS 13 arayüzünü de resmen tanıttı. Yeni arayüzün detayları ve desteklenen cihazlar için yazımıza göz atabilirsiniz. Akıllı ...
Ağustos’un Ücretsiz Amazon Prime Gaming Oyunları Belli Oldu

Ağustos’un Ücretsiz Amazon Prime Gaming Oyunları

Ağustos ayında ücretsiz dağıtılacak Amazon Prime Gaming oyunları açıklandı. Amazon Prime üyeleri, ağustos ayının başından itibaren yazımızdaki oyunlara ücretsiz sahip olabilecekler. Dünyanın dört bir ...
Intel Arc masaüstü

Yeni Intel Arc Masaüstü Ekran Kartları Yakında Gelebilir

Intel Arc masaüstü serisinin resmi çıkış tarihi henüz bilinmiyor. Ancak iddialara göre yeni Arc serisi yakında piyasaya sürülebilir. Ekran kartında rekabet son hızla devam ...
Yeni iQOO 9T

Vivo iQOO 9T Tanıtıldı! İşte Fiyatı ve Özellikleri

Yeni iQOO 9T resmen kullanıcılarla tanıştırıldı. Cihaz, güçlü amiral gemisi özellikleriyle dikkatleri çekmeyi başarıyor. Akıllı telefon sektöründe hareketlilik son hızla devam ediyor. Her sene ...
Chrome Eklentileri

En İyi Yüklü Olması Gereken Chrome Eklentileri

Google Chrome yapısı gereği hali hazırda gelişmiş bir tarayıcı. Ancak bunun yanı sıra kullanıcılara sunduğu eklenti özelliği sayesinde yeni özellik ekleme imkanı da sunmakta ...
SSD bilgisayar hızlandırma

SSD İle Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır? SSD’nin Faydaları

Gelişen teknoloji ile birlikte depolama türleri de değişiklik göstermeye başlamış durumda. Özellikle yüksek kapasiteye çıkan depolama birimleri kendi içlerinde bir de hız olarak ayrılmakta ...