Oyuncu Mouse’u Nasıl Seçilir? Oyuncu Mouse’u Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ∞

Oyuncu Mouse’u Nasıl Seçilir? Oyuncu Mouse’u Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oyuncu Mouse

Özellikle rekabetçi oyunlar oynuyorsanız Mouse ve klavye sizin için en önemli etkenlerdir. Aim konusunda gelişmek ve daha iyi vuruşlar yapmak istiyorsanız doğru Mouse modeline sahip olmanız gerekmekte. Peki, Oyuncu Mouse’u nasıl seçilir?

Oyuncu Mouse’u seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorusu son zamanlarda rekabetçi oyunların artması ile birlikte daha sık sorulmaya başlandı. Oyunların ilk çıktığı zamanlarda kullanılan toplu Mouselardan bir anda optik Mouselara geçince oyuncularda da bilgi eksikliği olmuş durumda. Sadece algılayıcılar değil, birden fazla tuş seçenekleri ile karşımıza çıkan Mouse’lar akıllarda pek çok soru işareti ve seçim olasılığı barındırıyor. Peki, Hangi Mouse modelini tercih etmemiz gerekiyor?

Oyuncu Mouseu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Oyuncu Mouseu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mouseların amaçlara yönelik olduğunu buraya kadar anlamışsınızdır. Söz konusu amaçlarınızı belirledikten sonra ihtiyacınıza göre gereksinimlerin karşılanıp karşılanmadığına bakmanız gerekir.

Mouse’u ofis işlerinde, gündelik yaşamda kullanacaksanız pahalı bir model seçmenize gerek bulunmamakta. Ancak, tepki oranının önemli olduğu. Hızının önemli olduğu alanlarda kullanacaksanız birazdan vereceğimiz listedeki özelliklere dikkat etmeniz gerekmekte.

Kablolu Mu? Kablosuz Mu?

Kablolu Mu Kablosuz Mu

Oyuncu Mouse’u seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında bulunan en temel özellik kablolu mu kablosuz mu sorusudur.

Söz konusu kablolu modeller en az gecikmeye sahip modellerdir. Şarjlarının bitme derdinin olmadığını da göz önünde bulunduracak olursak en heyecanlı yerde erişimi kaybetmeyeceksiniz demektir. Ancak kablo sorunu nedeni ile tercih edilemeyebilir.

Kablosuz Mouse seçeneklerinden ilerleyecek olursanız USB alıcısının yeni nesil olduğundan, gecikme oranının düşük olduğundan emin olmanız gerekmekte. Unutmayın ki, kablosuz modellerde bilgisayarınız ile olan mesafe arttıkça gecikme oranı da artış gösterir.

Oyuncu Mouseunda Makro Tuşları Ne Kadar Gerekli?

Oyuncu Mouseunda Makro Tuşları Ne Kadar Gerekli

Özellikle oyuncu ekipmanları denildiği zaman akıllara pek çok renk seçeneğinin bulunduğu, üzerinde binlerce tuş bulunduğu ürünler geliyor. Peki, makro tuşları ne kadar gerekli?

Elbette Makro tuşları söz konusu ürünlerde şart değil seçenektir. Oynadığınız oyunlara göre hareket etmeniz gerektiğini düşünecek olursak. Moba tarzı oyunlar oynuyorsanız yani League of Legends, Dota 2 gibi oyunlar. Birden fazla tuşlara basmanız gerektiği için makro tuşlarına atayarak tek bir tuş üzerinden tüm komboları tamamlayabilirsiniz.

Rekabetçi, sadece sağ tıklama sol tıklama döngüsü içerisinde dolaşan. Savaş üzerine kurulu veya yarış üzerine kurulu oyunlar oynayacaksanız makro tuşlarının olmasına gerek bulunmamakta. Daha ucuz, daha sade modellere yönelebilirsiniz.

Oyuncu Mouse’u Seçerken DPI Oranı Ne Kadar Olmalı?

Oyuncu Mouse’u Seçerken DPI Oranı Ne Kadar Olmalı

Öncelikle DPI’ın ne olduğundan daha sonra Oyuncu Mouseu seçerken DPI oranı ne kadar olmalı?

Sorusuna cevap bulalım.

DPI optik okuyucu önünde oluşan noktalara denir. DPI oranı ne kadar yüksek olursa Mouseunuzun okuması gereken noktaların sayısı da o kadar fazla olur. Endişelenmeyin, söz konusu nokta fazlalığı size zarardan çok yarar sağlamakta.

İlgili: Mouseda DPI değeri Nedir? Ne işe yarar?

Ne kadar yüksek DPI oranına sahip bir Mouse kullanıyorsanız o kadar yüksek hassasiyetlere çıkabileceksiniz demektir. Bazı oyunlarda ne kadar hassasiyet yükseltseniz de yetersiz kalır, bu durumda devreye mouseun DPI özelliği girmekte.

Normal bir Mouse modelinde 400 – 800 DPI oranı arasında olan bu noktalar oyuncu Mouse modellerinde minimum 1200’den başlamakta. Tepki süresinin en az olduğu, reflekslerinize daha iyi cevap verecek bir Mouse modeli istiyorsanız DPI seçiminizi 1200DPI – 7200DPI arasında yapmanız gerekmekte.

Tasarım Seçenekleri İle Göz Alıcı Mouse Modelleri

Tasarım Seçenekleri İle Göz Alıcı Mouse Modelleri

Her ne kadar performans amaçlı seçim yapıyor olsanız da Oyuncu Mouse modellerinin tasarımları da en az bu listedekiler kadar önemlidir. Peki, oyuncu Mouse modellerinin tasarımı nasıl olmalı?

Son zamanlarda çıkan Mouse modellerinin neredeyse hepsinde RGB aydınlatma seçeneği bulunuyor. Söz konusu ışıklandırma fiyat arttıkça daha detaylı hale geliyor ve rengini değiştirebileceğiniz modellere ulaşabiliyorsunuz.

Diğer saydıklarımızı karşılamalarını göz önünde bulundurarak oyuncu sisteminize en uygun olan tasarım modelini seçebilirsiniz.

Mouse Ağırlıkları Ne Kadar Önemli?

Mouse özelleştirilebilmesi son zamanlarda artan RGB furyası gibi olmaya başladı. Yeni nesil Mouse modellerinde takılabilen ağırlıklar bulunmaktadır.

Söz konusu ağırlıklar elinize daha oturaklı ve hissiyatlı Mouselar elde etme amacı ile yapılmaktadır. Mouse modeliniz çok hafifse takılabilen ağırlıklar ile daha ağır modeller elde etmeniz mümkündür.

Daha ağır modelleri de ağırlıklarını çıkartarak daha hafif hale getirebilirsiniz. Mouse ağırlıkları kişilere göre değişiklik gösterebilmekte. Ağırlıkları değiştirilemeyen modellerde özellikler yazan kısımdaki gramdan kontrol ederek almanızı öneriyoruz.

Bir yorum bırakınız...

*

Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...
WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp tek hesabı birden fazla telefonda kullanma güncellemesi ile birlikte artık mesajlarınıza tek bir telefondan değil birden fazla telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden erişebilmenize ...
Windows görev çubuğunu şeffaf yapmak

Windows Görev Çubuğunu (Başlat Çubuğu) Şeffaf Yapmak

Windows görev çubuğunu şeffaf yapmak ya da başlat çubuğunu şeffaf yapmak işletim sisteminden alacağınız görsel zevki doğrudan etkileyecektir. Her ne kadar düşük özelliklere sahip ...
WhatsApp numara kaydetmeden mesaj atma

WhatsApp Numara Rehbere Kaydetmeden Nasıl Mesaj Atılır?

WhatsApp numara kaydetmeden mesaj atma yöntemi ile numarasının rehberinizde bulunmasını istemediğiniz kişilere mesaj gönderebilir, kişi listenizi kabartmanıza gerek kalmadan mesajlaşmaya başlayabilirsiniz. WhatsApp, her ne ...
Windows Disk Bölme Nasıl Yapılır

Windows Disk Bölme ve Diski Yeniden Boyutlandırma

Windows disk bölme nasıl yapılır? Ya da daha önceden bölmüş olduğunuz Windows bölünmüş diski yeniden boyutlandırma nasıl yapılır? Kimi zaman işletim sistemlerinde formattan önce ...
Google Haritalar Sanal Gerçeklik

Google Haritalar Sanal Gerçeklik Güncellemesi

Google haritalar sanal gerçeklik güncellemesi ile pek çok özelliğe kavuşuyor! Haritalar tarafından yapılan açıklamalara göre; yol tarifi sistemi baştan aşağı değişiyor ve sanal gerçeklik ...
Front End Developer

Front End Developer Nedir ve Yol Haritası Ne Olmalı?

Front End Developer nedir? Front End Developer yol haritası nasıl olmalı? Gibi sorular, özellikle yazılım ve internet sektörüne artan yoğun ilgiden dolayı sıkça merak ...
MySQL

MySQL Nedir?, MySQL Nasıl Çalışır?, MySQL’in Özellikleri?

MySQL, günümüzde en çok kullanılan veri tabanı yönetim sistemlerinden biridir. MySQL veri tabanı, web uygulamaları geliştirme sürecinde sıklıkla tercih edilen bir veri tabanı yönetim ...
IMEI Kayıt ücreti nasıl ödenir

IMEI Kayıt Ücreti Nasıl Ödenir? IMEI Kaydı Nasıl Yapılır?

IMEI Kayıt ücreti nasıl ödenir? IMEI Kayıt ücreti ne kadar? Gibi sorular, özellikle ülkemizde artan telefon fiyatları nedeni ile sıkça sorulmaya başlandı. Yurt dışından ...
Olimpiyat Oyunları

2024 Olimpiyat Oyunları Nerede Yapılacak?

2024 Yaz Olimpiyat Oyunları Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenecek. Etkinliğin Ağustos ayında yapılması planlanıyor. Paris yüz yıl sonra yeniden Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapacak. Başvuruda ...