Dosya Uzantısı Nedir, Nasıl Gösterilir ve Değiştirilir? | Sonsuz Teknoloji

Dosya Uzantısı Nedir, Nasıl Gösterilir ve Değiştirilir?

dosya uzantısı nedir

Dosya uzantısı veya dosya adı uzantısı, bilgisayardaki dosyasının sonundaki nokta ile ayrılıp gelen kısa ifadelerdir. Noktadan sonra gelir ve genellikle iki-dört karakter uzunluğundadır. Bir belgeyi daha önce açtıysanız veya bir resmi görüntülediyseniz, muhtemelen bu harfleri dosyanızın sonunda fark etmiş olursunuz.

Dosya uzantıları, hangi programın hangi dosya uzantısını çalıştıracağını belirlemede kullanılır. Elinizde bir dosya var ve bu dosyayı çalıştırmak istiyorsunuz ilk yapmanız gereken dosya uzantısını öğrenip onu çalıştıracak programı İnternet’ten bulmak olacaktır. Örnek olarak resim dosyaları jpg formatındadır. Bir resmi açtığınızda bilgisayarınız işletim sisteminizde yüklü jpg destekleyici prorgramı bulur ve çalıştırır.

Ne Tür Dosya Uzantıları Vardır?

Dosya uzantıları sayısı çok fazladır. Aşağıda en yaygın kullanılan doya uzantı örnekleridir. Daha fazla dosya uzantı uzantılarını görmek için bu makaleye göz atabilirsiniz.

DOC / DOCX: Bir Microsoft Word belgesi. DOC, Word belgeleri için kullanılan orijinal uzantısıydı, ancak Microsoft, Word 2007’ile birlikte uzantının sonunda “X” eklenmiştir.
XLS / XLSX: – Bir Microsoft Excel elektronik tablosu.
PNG: Taşınabilir Ağ Grafikleri, kayıpsız bir görüntü dosya formatı. Arka plan şeffaf resim türleridir. Photoshop’da fotoğrafların arka planı nasıl şeffaf yapılır.
PDF: Adobe tarafından oluşturulan Taşınabilir Belge Biçimi ve dağıtılmış belgelerde biçimlendirmeyi sürdürmek için kullanılır.
EXE: Çalıştırabileceğiniz programlar için kullanılan yürütülebilir bir formatdır.

Bunlar sadece bir kaçı bu tür dosya formatından binlerce olduğunu unutmayın.

Ayrıca, doğası gereği riskli olan ve tehlikeli olabilecek dosya türleri olduğunu bilmeniz de önemlidir. Genellikle, bunları açmaya çalıştığınızda belirli kod türlerini çalıştıran yürütülebilir dosyalardır. Güvenilir bir kaynaktan gelmedikçe dosyaları açmayın.

Dosyaların Dosya Uzantılarını Nasıl Gösterilir?

Dosya uzantısı

Windows’ta dosya uzantılarını görmek için  herhangi bir Dosya Gezgini penceresinde (klasör içinde), üst menüden Görünüm> Dosya adı uzantıları çeltiğini işaretleyin dosyanın yanında nokta ile başlayarak dosya uzantısı açılacaktır.

dosya uzantısı 2

Bir diğer seçenek yine Windows gezgininde üst menüden “Görünüm > Seçenekler > Görünüm >  Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle” çeltiğini kaldırın. Dosya uzantısı açılacaktır.

İşiniz bittiğinde dosya uzantısını tekrar kapatmanız da fayda vardır. Bilgisayarınızda dosya adı değiştirirken yanlışlıkla dosya uzantısını da değiştirme olasılığınız vardır. Bu da dosyanızı açmakta sorun yaşamanıza sebep olur. Dosya uzantıları, varsayılan olarak macOS’ta görünmez. Bunun nedeni, MacOS’un uzantıları, Windows’un yaptığı gibi kullanmamasıdır.

Dosyaların Dosya Uzantılarını Nasıl Değiştirilir?

Yukarıdaki yapılan işlem ile dosya uzantısını gösterdikten sonra dosyaya tıklayın F2 tuşuna basın veya sağ tık yaparak “Yeniden adlandır“i tıklayın. Örnek olarak manzara.jpg uzantılı bir dosyayı değiştirmek istediğinizde noktadan sonraki jpg’yi değiştirdiğinizde dosya formatı değişir. jpg, uzantısını pdf olarak değiştirseniz dosya pdf olarak algılanacak ancak dosya otomatik olarak görüntülenemeyecektir. Dosya uzantısını değiştirmek dosya biçimini değiştirmez. Uzantı da jpg’i pdf yapmak dosya türünü değiştirmez o aslında halen jpd dir ancak bilgisayarın algılaması değişir. Dosya türünü değiştirmek için çevirici programlar kullanmak gerekir.

Bir Dosya Uzantısı Değiştirirseniz Ne Olur?

Bir dosyanın uzantı türünü değiştirdiğinizde ne tür bir işletim sistemini kullandığınıza bağlı olarak değişir.

Windows’da, bir dosya uzantısını silerseniz, Windows artık bu dosya ile ne yapacağını bilmez. Dosyayı açmaya çalıştığınızda, Windows hangi uygulamayı kullanmak istediğinizi soracaktır. Bir uzantıyı değiştirirseniz,  örnek olarak “manzara.jpg” den “manzara.txt” olarak yeniden adlandırdığınız da bilgisayarınız dosyayı yeni uzantıyla ilişkili uygulamada açmaya çalışır ve bir hata iletisi alırsınız ve işe yaramaz bir dosya olur.

Bir dosyanın türünü değiştirmek istiyorsanız, örneğin bir görüntüyü JPG’den PNG biçimine değiştirmek istediğinizde, dosyayı gerçekten dönüştürebilen bir yazılım kullanmanız gerekir. Dosya uzantısını değiştirmek dosya formatını değiştirmez.

Dosya Açan Programı Nasıl Değiştirilir?

Belirli bir dosya türünü açabilen bir uygulamayı her yüklediğinizde, bu uygulama ve dosya uzantısı işletim sisteminize kaydedilir. Aynı türde bir dosyayı açabilen birden fazla uygulamaya sahip olmak tamamen mümkündür. Bir uygulamayı tetikleyebilir ve ardından desteklenen tüm dosya türlerini yükleyebilirsiniz.

birlikte aç res

Örneğin, bir resim dosyasını sağ tıklayın “Birlikte aç”ı seçtiğinizde  resim dosyasını açabilen bilgisayarınızda kurulu bir dizi resim görüntüleyici uygulamasının olduğunu göreceksiniz. Bunlardan birini seçerek resmi görüntüleyebilirsiniz. Bu tek seferlik bir seçenektir.

birlikte aç resİM

Dosyayı çalıştıracak programı varsayılan yapmak için sağ tıklayın “Birlikte aç”ı seçin en altta “Başka bir uygulama seç“i tıkladığınızda karşınıza ilk önce program seçenekleri çıkacaktır en üstte  dosyayı açan Varsayılan program seçili olacaktır. Alt kısımda “Diğer seçenekler” menüsünde ise dosyayı çalıştıracak diğer uygulamalar yer alacaktır. Dosyayı açacak olan varsayılan programı değiştirmek için programlardan birini seçin ve en altta “….. dosyalarını açmak için her zaman bu  uygulamayı kullan” seçeneğini seçin. Bundan sonra  dosya değişiklik yaptığınız program ile açılacaktır.

Wiindows 10’da varsayılan uygulamaları değiştirmenin başka bir yolu da Ayarlar> Uygulamalar> Varsayılan Uygulamalar Dosya türüne göre varsayılan uygulamaları seçmeniz yeterlidir.

Bir yorum bırakınız...

*

Microsoft Copilot Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Microsoft Copilot, Microsoft'un Windows, Edge, mobil ve Office 365 için yapay zeka aracıdır. Yapay zekanın gelişmesi ve OpenAI GPT'nin popüler olması ile birlikte teknoloji ...
Gmail akıllı yazma

G-mail Akıllı Yazma Özelliğini Açma Kapatma

Akıllı yazma aracı, e-mailler için otomatik tamamlama gibi çalışır. E-maillerin nasıl yazılacağını öğrenir ve cümlelerin tamamlanmasını sağlar. E-mail metinlerinin hızlıca oluşmasını sağlar. Yazarken öneriler ...
IMAP

İmap Nedir? İmap Kullanımının Faydaları

Birçok insan imap nedir bilmemektedir. Gerek günlük hayatta gerekse iş hayatında e-mail kullanımı çok önemlidir. E-mail protokolü sayesinde kişiler her cihazdan e-mailerini kontrol edebilir, ...
mac windows

Mac vs Windows Bilgisayar Özet Karşılaştırma

Bilgisayar teknolojisi, günümüzde büyük ölçüde Windows ve Mac işletim sistemleri üzerine odaklanmış durumda. Her iki işletim sistemi de benzersiz özelliklere ve kullanıcı deneyimine sahiptir ...
Gmail görev oluşturma

G-mail Görev Oluşturma G-mail Alanlar Düzenleme

G-Mail’den görev oluşumu çok basittir. Öncelikle, G-Mail hesabına giriş yaparak, sağ üstteki alan "Görevler"e tıklanmalıdır. Açılacak pencerede, yeni görevin eklenebilmesi için "Görev Ekle"ye tıklanmalıdır ...
MAPI EWS

MAPI EWS Nedir Ne İşe Yarar Ne Amaçla Kullanılır?

Teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte MAPI EWS nedir ne amaçla kullanılır pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. İnternet önemli iletişim kaynaklarındandır. Gere iş alanlarında ...
Shopify

Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım

Sahip olduğunuz alan adını Shopify’e yönlendirmek istediğinizde hangi işlemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım aktaracağımız bu yazımız sizler ...
Karekod

Karekod Nedir, QR Kod Oluşturma Nasıl Olur

Yıllardır alışveriş ve farklı sektörlerde kullanımı olan barkod sisteminden esinlenerek tasarımı gerçekleştirilen Karekod veya en çok kullanılan ismi ile QR kodlar, iki boyutlu bir ...
veri kurtarma

Veri Kurtarma Sürecinde Yapılması – Yapılmaması Gerekenler

Veri kurtarma süreci, bilgisayar sistemlerinde meydana gelen veri kaybını geri getirme çabalarını içerir. Bu süreç, çeşitli nedenlerle oluşan veri kaybı durumlarında uygulanabilir, donanım arızaları, ...
yapay zeka

Yapay Zekayı anlamak ve İnsanın Yapay Zekayı kullanımı

Zeka kavram olarak, düşünme, akıl yürütme, algı, kavrama, yargılama ve sonuca varma, soyutlama, öğrenme ve yeni durumlara uyma şekliyle insana verilen yetenekler zinciri toplamıdır ...