Google Çeviri'de Kamera Nasıl Kullanılır? | Sonsuz Teknoloji

Google Çeviri’de Kamera Nasıl Kullanılır?

Google translate çeviri

Google hizmetlerinden olan Google Çeviri, sadece kelime değil, cümle ve paragrafları da her geçen gün çok yüksek doğru oranda çevirmektedir. Yaklaşık 100 dünya dilinde bir birleri arasında çeviri sağlamaktadır. En sağlıklı çeviriyi muhtemelen dünyadaki popüler diller arasında yapmaktadır.

Google çeviri Android ve İOS işletim sistemleri ile telefonlarda ve tabletlerde kullanılmaktadır. Uygulamada ses çevirisi, el yazı yazı ve kamera ile tarama ile çeviri türleri mevcuttur. Bu makalede sizlere kamera özelliğinin kullanmasından bahsedeceğiz. Google Çeviri Android ile gelen bir uygulama değildir. Android’te kullansanız İOS’ta kullansanız, ilk yapmanız gereken uygulama marketinden “Google Çeviri” uygulamasını cihazınıza yüklemek olacaktır.

google çevir

“Google Çeviri” uygulamasını cihazınızı yükledikten sonra uygulamayı açtığınızda karşınıza yukarıdaki ekran çıkacaktır.Üst kısımda Solda ve Sağda dil seçeneği vardır. Sol taraftaki hangi dilden çeviri yapacaksanız o dili seçecekseniz. Sağ tarafta da çevrilecek olan dil seçeneği seçilecektir. Orta taraftaki iki ok işareti iki seçenek arasında yer değiştirmeyi yapar. Sol taraf çevrilecek, sağ taraf çevrilen dil olacak. Alt kısımdaki metin kısmına çevirmek istediğinizi yazarak hızlı bir şekilde çeviri yapabilirsiniz.

Kamera taraması ile çeviri uzun metinler var ise yazmadan hızlı bir şekilde kelimelerin anlamlarını görmenize ve kelimeleri metin hale dönüştürmenize yardımcı olur.

Kitapta olan bir paragraflık bir İngilizce metni Türkçe’ye çevirmek için kamerayı kullanarak örneklemeyle kamera taramasını kullanmayı gösterelim. İlk etapta yapmamız gereken elimizde İngilizce metin olduğu için üst sol taraftaki seçeneği İngilizce olarak seçelim (eğer elimizdeki metin Türkçe olsaydı Türkçe seçecektik), metin Türkçeye çevrileceği için sağ tarafı da Türkçe olarak seçelim. Şimdi alt tarafta “Kamera

” yazan simgeye dokunun. Kameraya dokunduktan sonra uygulama sizden telefonunuzun kamerasına erişim izni isteyecektir. Erişim iznini verin.

google çevvvir

Erişim iznini verdikten sonra yukarıdaki bir İngilizce metni üzerine kameranızı hizalayın, kameranızı hizaladıktan sonra İngilizce metinler üzerinde sağ tarafta resimde olduğu gibi Türkçeleri yazılı göreceksiniz. Çeviri alanınındaki gibi tam çeviri olmaz ancak İngilizce kelimelerin anlamları üzerinde yazılı olacaktır. Yukarıda olduğu gibi bir görüntü ortaya çıkacaktır.

google translate çevir

Kamera ile metin tam olarak ortalandığında, alt tarafta olan kırmızı renkli kameraya dokunun, uygulama İngilizce metini tarayıp kelimeleri tek tek seçecektir. Tarama işlemi ve kelimelerin tam olarak algılanması taradığınız metnin uygulama tarafından ne kadar doğru taranmasına bağlıdır. Taranacak metinde yazı karakteri ve yazı ne kadar düzgünse tarama işlemi ve kelimelerin yazıya çevrilmesi o kadar başarılı olur. Tarama işleminden sonra yukarıdaki seçilmiş ekranı gördüğünüzde en altta “Tümünü Seç” seçeneğini  çıkacaktır. Tümünü seç diyerek seçilen metinler uygulamanın ana ekrandaki normal çeviri  metin alanına düzenlenebilir yazı karakteri olarak yapıştırılacaktır. Eklenen metni çeviri kısmında da çevrilmiş halde görülecektir. İstediğiniz gibi metinleri düzenleyebilir ve çeviriyi en doğru hale getirebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...
Com.google.process.gapps

Com.google.process.gapps İşlemi Durdurdu Hatası Ve Çözüm Yöntemleri

Tüm teknolojik cihazlarda olduğu gibi Android cihazlarda da işletim sistemi ya da ...
udf dosyası

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme

UDF dosyası, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) programında kullanılan belge türüdür ...
2021 için SEO

SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021

SEO, işletmelerin ve reklam geliri olan web sitelerinin göz ardı edemeyeceği bir ...
Android TV Box

Android TV Box Nedir? Android TV Box Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Android TV Box kavramı son zamanlarda sıkça duyulmaya başlanan kavramlardan birisi Peki, ...
Windows 10 açılırken açılan klasörler ve programlar

Windows 10’da Programların ve Klasörlerin Yeniden Açması Nasıl Durdurulur?

Windows 10 bilgisayarda bir program açıkken bilgisayarı kapattığınızda veya yeniden başlattığınızda, Windows ...
gmail-karanlık-mod3

Gmail’de E-postaya Son Kullanma Tarihi Nasıl Eklenir?

Gmail ile gönderilen e-postalar için son kullanma tarihi ayarlayabilirsiniz. E-posta karşıya ulaştıktan ...
Excel Tablo Oluşturma

Excel’de Satırları Sütunlara – Sütunları Satırlara Dönüştürme

Excel’de yaptığınız bir çalışmada verileri dikey sütunlar halinde girmeye başladıysanız ve daha ...