Google Çeviri'de Kamera Nasıl Kullanılır? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Google Çeviri’de Kamera Nasıl Kullanılır?

Google translate çeviri

Google hizmetlerinden olan Google Çeviri, sadece kelime değil, cümle ve paragrafları da her geçen gün çok yüksek doğru oranda çevirmektedir. Yaklaşık 100 dünya dilinde bir birleri arasında çeviri sağlamaktadır. En sağlıklı çeviriyi muhtemelen dünyadaki popüler diller arasında yapmaktadır.

Google çeviri Android ve İOS işletim sistemleri ile telefonlarda ve tabletlerde kullanılmaktadır. Uygulamada ses çevirisi, el yazı yazı ve kamera ile tarama ile çeviri türleri mevcuttur. Bu makalede sizlere kamera özelliğinin kullanmasından bahsedeceğiz. Google Çeviri Android ile gelen bir uygulama değildir. Android’te kullansanız İOS’ta kullansanız, ilk yapmanız gereken uygulama marketinden “Google Çeviri” uygulamasını cihazınıza yüklemek olacaktır.

google çevir

“Google Çeviri” uygulamasını cihazınızı yükledikten sonra uygulamayı açtığınızda karşınıza yukarıdaki ekran çıkacaktır.Üst kısımda Solda ve Sağda dil seçeneği vardır. Sol taraftaki hangi dilden çeviri yapacaksanız o dili seçecekseniz. Sağ tarafta da çevrilecek olan dil seçeneği seçilecektir. Orta taraftaki iki ok işareti iki seçenek arasında yer değiştirmeyi yapar. Sol taraf çevrilecek, sağ taraf çevrilen dil olacak. Alt kısımdaki metin kısmına çevirmek istediğinizi yazarak hızlı bir şekilde çeviri yapabilirsiniz.

Kamera taraması ile çeviri uzun metinler var ise yazmadan hızlı bir şekilde kelimelerin anlamlarını görmenize ve kelimeleri metin hale dönüştürmenize yardımcı olur.

Kitapta olan bir paragraflık bir İngilizce metni Türkçe’ye çevirmek için kamerayı kullanarak örneklemeyle kamera taramasını kullanmayı gösterelim. İlk etapta yapmamız gereken elimizde İngilizce metin olduğu için üst sol taraftaki seçeneği İngilizce olarak seçelim (eğer elimizdeki metin Türkçe olsaydı Türkçe seçecektik), metin Türkçeye çevrileceği için sağ tarafı da Türkçe olarak seçelim. Şimdi alt tarafta “Kamera” yazan simgeye dokunun. Kameraya dokunduktan sonra uygulama sizden telefonunuzun kamerasına erişim izni isteyecektir. Erişim iznini verin.

google çevvvir

Erişim iznini verdikten sonra yukarıdaki bir İngilizce metni üzerine kameranızı hizalayın, kameranızı hizaladıktan sonra İngilizce metinler üzerinde sağ tarafta resimde olduğu gibi Türkçeleri yazılı göreceksiniz. Çeviri alanınındaki gibi tam çeviri olmaz ancak İngilizce kelimelerin anlamları üzerinde yazılı olacaktır. Yukarıda olduğu gibi bir görüntü ortaya çıkacaktır.

google translate çevir

Kamera ile metin tam olarak ortalandığında, alt tarafta olan kırmızı renkli kameraya dokunun, uygulama İngilizce metini tarayıp kelimeleri tek tek seçecektir. Tarama işlemi ve kelimelerin tam olarak algılanması taradığınız metnin uygulama tarafından ne kadar doğru taranmasına bağlıdır. Taranacak metinde yazı karakteri ve yazı ne kadar düzgünse tarama işlemi ve kelimelerin yazıya çevrilmesi o kadar başarılı olur. Tarama işleminden sonra yukarıdaki seçilmiş ekranı gördüğünüzde en altta “Tümünü Seç

” seçeneğini  çıkacaktır. Tümünü seç diyerek seçilen metinler uygulamanın ana ekrandaki normal çeviri  metin alanına düzenlenebilir yazı karakteri olarak yapıştırılacaktır. Eklenen metni çeviri kısmında da çevrilmiş halde görülecektir. İstediğiniz gibi metinleri düzenleyebilir ve çeviriyi en doğru hale getirebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

McAfee

McAfee Nedir Ne İşe Yarar?

Günümüzde internet siteleri ve uygulamalar üzerinden pek çok yeni virüs cihazlarımızı tehdit ...
bilgisayar yedekleme

Bilgisayar Yedekleme Yöntemleri

Bilgisayar, üzerinden işlediğimiz bilgileri saklayan ve istediğimizde geri veren cihazdır. Bilgisayar, tablet, ...
footbal maneger 2021

Football Manager 2021 Tanıtıldı! İşte Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Günümüzün en popüler oyun serilerinden biri olan Football Manager serisi, yeni oyunuyla ...
twitter sesli dm

Twitter Sesli DM Özelliğini Test Ediyor!

Geçtiğimiz günlerde bazı güncellemeler alarak gündeme gelmeyi başaran Twitter, şimdilerde sesli dm ...
altyazı

Yabancı Film için Türkçe Altyazı İndirme Siteleri

Altyazı, yabancı dilde çekilen dizi, film ve belgesellerin orijinal seslendirilmesi nedeniyle kendi ...
göz yorgunluğu

Göz Yorgunluğunu Azaltan Android Uygulamalar

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için yazılmış, Linux ...
driectx

Bilgisayar DirectX Sürümü Öğrenme

Directx sürümü öğrenme her bilgisayar kullanıcısının merak ettiği oldukça kolay şekilde öğrenilebilen ...
Heatmap (Isı Haritası) Nedir

Heatmap (Isı Haritası) Nedir, Ne İşe Yarıyor?

Heatmap yani ‘Isı Haritası’ SEO uzmanları tarafından bilinen bir kavramdır. Website analizinde ...