Güvenli İnternet Kullanımı İçin Yapılması Gerekenler | Sonsuz Teknoloji Güvenli İnternet Kullanımı İçin Yapılması Gerekenler | Sonsuz Teknoloji

Güvenli İnternet Kullanımı İçin Yapılması Gerekenler

internet güvenlik

İnternet Güvenliği Nedir?

İnternet, yalnızca kullanıcılara bol miktarda yararlı bilgi sağladığı gibi, bilgisayar korsanlarına da değerli bilgiler verebilir. İnternet güvenliği, internette iken bilgisayarınızdan gelen ve giden verileri güvence altına alma işlemidir. Bu sadece bir tarayıcı güvenliği değil, bir ağ güvenliği! İnternet üzerinden gönderilen tüm bilgileri doğrular ve korur.

Günlük etkinliklerin çoğunda İnternet, sosyal medyaya bağlı kalma, alışveriş, finans, eğlence ve iş gibi çeşitli biçimlerde bulunur. İnternet’te harcadığımız bu zamanın tamamında, kaç banka bilgisi, fotoğraf ve veri gibi paylaştığımızı düşünün. İnternet’in güvenli ve güvenli olmasını bekliyoruz, ancak içerdiği ciddi gizlilik riski var.

Zayıf Parolalar

Parolalar gizlilik ve güvenliği sağlar, böylece yapabilecekleri ve hatırlayabildiğiniz kadar zor olanları önemlidir! Bir arkadaşınızdan bir e-posta aldınız ama aslında onlardan gönderilmedi mi? Bunun nedeni, bir bilgisayar korsanı kendi şifresini elinde tuttuğu ve e-postayı, adres defterindeki herkese kötü amaçlı mesaj göndermek için kullanmasıdır. Zayıf şifreler aynı zamanda çeşitli virüslerin bilgisayarınıza girmesine izin verir. Parola ile ilgili yapılacaklar ve yapılmayacak şeyler öğrenmek için akıllı kalın ve okuyun! 2018 yılında en sık kullanılan parolara baktığınızda isnsanların parola konusunu yeteri kadar önemsemediğini anlayacaksınız. Kendinize hatırlayabileceğiniz güçlü parolar oluşturun.

Halka Açık Wi-Fi Ağları

Halka açık Wi-Fi ağlarını kullanırken endişelenmeniz gerekiyor mu diye soracak olursak cevabı: Evet! Hepimiz evin veya ofisinin dışında çalışırken bunun İnternet’i elde etmenin en kolay yol olduğunu biliyoruz, ancak korunmasız, güvenli olmayan bir bağlantıdır.

Dizüstü bilgisayarınızı bir cafede çalışmak için kullanırken veya hava alanında Wi-Fi kullanarak e-postalarınızı kontrol etmek için kendinize güveninizi koymayın. Kendinize, gizlemek için özel veya özel hiçbir şeye sahip olmadığınızı düşünebilirsiniz; ancak, bilgisayar korsanlarının bilgisayarınıza halka açık İnternet bağlantılarından haberi girmesi o kadar kolaydır. Gününüzü mahvetmek için bir Facebook oturum açma veya banka parolasıyla ilgili yanlış bir e-posta alır, böylece İnternet güvenliğinizi korursunuz!

Güvenlik Duvarları: Güvenlik duvarı, bir ağdaki gayri meşru erişimi filtreleyen bir yazılımdır. Doğru bir şekilde yapılandırılmalı ve güvenli bir sistem oluşturmak için bir proxy güvenlik duvarı ile birleştirilmelidir.

Verilerin Yedeklenmesi: Bir sistemin düzenli veri yedeklemesi, bir sistem çökmesi durumunda verilerin alınmasına yardımcı olabilmesi için çok önemlidir. Virüs saldırısı yüzünden bilgisayar aniden çöker veya işletim sistemi önyükleme yapamazsa, veri yedekleme gerçekten kullanışlı olabilir.

Antivirüs Yazılımı Kullanma: İnternetten indirilen bazı virüs bulaşmış dosyalar nedeniyle bilgisayarlar virüslerden, truva atlarından, solucanlardan vb. Etkilenebilir. Bu virüsler, kendilerini kuran ve ana bilgisayar programları çalıştıklarında çalıştırılarak kötü amaçlı saldırılara neden olan programlardan başka bir şey değildir.

Virüsler, bazı durumlarda, işletim sisteminin bozulmasına neden olan bilgisayarın sistem dosyalarını etkileyen bir işlevi çoğaltır veya gerçekleştirir. Bu virüsleri, onları iyileştirmek için algılar ve kaldıran virüsten koruma yazılımı kullanarak kaldırılabilir. Bu yazılım programları, kötü amaçlı saldırıları önlemek için diğer programlarla birlikte arka planda çalışır.

Zararlı Bağlantılardan Kaçın: İnsanlar, genellikle bir e-posta ve web sitesi aracılığı ile gereksiz bağlantıları tıklamaktan kaçınarak, sistemlerinin virüslerden etkilenmesini önleyebilir. Bazı bağlantılar dosyaların beklenmedik şekilde indirilmesine neden olabilir. Bunlar bilgisayarınız için bir güvenlik riski oluşturmaktadır ve bu yüzden kaçınılmalıdır.

Bir yorum bırakınız...

*

Apple TV

Apple TV Nedir? Ne İşe Yarar?

Yazımızda detaylı şekilde Apple TV nedir? ne işe yarar? Açıklamaya çalışacağız. Bildiğiniz ...
lol hata

League Of Legends (LOL) Client Açılmıyor Sorunu Çözme Yöntemleri

League Of Legends (LOL), Riot Games tarafından geliştirilmiş çok oyunculu strateji türü ...
windows 10 ses sorunu

Windows 10 Hoparlör Cızırtı Sorunu Ve Çözüm Yöntemleri

Windows 10, Microsoft tarafından geliştirilmiş işletim sistemidir. Hoparlör, elektrik akımı değişikliklerini ses ...
mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...
kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...