H.226/VVC Nedir Ne İşe Yarar? | Sonsuz Teknoloji

H.226/VVC Nedir Ne İşe Yarar?

H.226/VVC, son günlerde duyurulan veri depolama teknolojilerinden birisi. İnsanlar internetle tanıştıktan sonra hızlı bir şekilde veri üretmeye başladı. Bu verilerin boyutu teknolojinin gelişmesine paralel olarak büyüdü ve depolanması oldukça zor bir hale geldi. Depolama üzerine çalışan firmalarsa daha az maliyetli ancak daha fazla depolama kapasitesi olan teknolojiler üretmeye çalıştı. Bu uğraşın son ürünlerinden olan H.266/VVC de aynı amacı güdüyor. H.226/VVC nedir ne işe yarar? merakı da bu sebeple insanları sarmış durumda.

H.226VVC nedir

Fraunhofer HHI; uzun ve zorlu geliştirme aşamalarından sonra, H.226/VVC standartını geliştirdi. Bu teknolojinin gelişme aşamasında önde gelen birçok telefon markası da işin altına elini koydu. H.226/VVC’nin geliştirme aşamasına ortak olan bazı dev markalar şu şekilde: Huawei, Apple, İntel, Microsoft, Qualcomm ve Sony. Peki dev markaların ortak çalışma ürünü olan ve teknolojinin imkanlarında son derece faydalanan H.226/VVC ne işe yarar?

H.226/VVC Ne İşe Yarar?

H.226/VVC nedir sorusundan sonra en fazla merak edilen bir diğer soru H.226/VVC ne işe yarar? İnsanların veri depolama ihtiyaçlarına karşılık vermek için üretilen bu teknoloji, gün geçtikçe kendini geliştirmekte. Seneler süren çalışmalardan sonra edil en deneyimler doğrultusunda yeni sürümlerini piyasaya sürmekte. H.226/VVC videoları sıkıştırıp depolayan bir algoritmalardır. Bu algoritmalar sayesinden depolamadan tasarruf edilir. Veri depolama konusunda, kullanıcıların haberi olmasa da en büyük araçlar arasında yer alır.

H.226VVC Ne İşe Yarar

H.226 video sıkıştırma standardı, bir alt modeli olan H.225’ten esinlenerek geliştirildi. Performans olarak %60’a kadar daha iyi bir hizmet veren H.226, gelecekte veri depolamaya yön verecek gibi duruyor. Serinin en önemli özelliği, H.265 ile aynı video kalitesini %50 daha az depolama kullanarak depolayabilmesi. Örneğin 30 dakika uzunluğundaki; 4K çözünürlüğe sahip bir videonun aktarımı 12Gb isterken, artık 6Gb isteyecek. 2021 yılında aktif olarak kullanılmaya başlanacak olan bu teknoloji, şimdiden oldukça merak ediliyor. Bu depolama işlemleriyse daha çok videolarda kullanılmakta.

4K ve 8K gibi yüksek çözünürlüğe sahip videoların insan hayatına girmesiyle beraber, tahmin edilemeyecek yükseklikte veriler üretilmeye başlandı. Ancak bu verilerin depolanması başlı başına bir problem teşkil etti. Bazı firmalar, bu konuda farklı yollar denedi. H.226/VVC de bu yollardan birisi. Teknolojinin son imkanlarından yararlanılarak üretilen bu veri depolama algoritması, son günlerde tanıtıldı. H.226/VCC nedir sorusuna bu şekilde cevap verilebilir. Zaten ilerleyen yıllarda sık sık karşılaşılacak bir teknoloji olan H.226/VVC, kendisini kullanıcılarına iyi bir şekilde tanıtacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*