En çok Kullanılan ve En Faydalı 2 Excel Formülü | Sonsuz Teknoloji

En çok Kullanılan ve En Faydalı 2 Excel Formülü

excel formül

 

Microsoft’un ofis programları arasında en işlevli ve en zor araçlarından bir tanesi olan Excel, her ne kadar karmaşık bir yapıya sahip olsa da; saatlerce sürecek işlemleri tek tıkla halletmenize olanak tanıyor. Microsoft Excel, bir hesap tablosu yazılımıdır. Bu program sayesinde; çeşitli türdeki tablolarınızın hesabını yapabilir, sayısal verileri grafiğe dönüştürebilirsiniz.

Excel’de formül yazarken mutlaka eşittir işaretinin formül başına konulması ve formüllerin arasında boşluk bırakılmaması gereklidir. Fakat karmaşık formüllerde iş biraz daha zor hale gelebiliyor.

Excel İç İçe Geçen Formülleri Ayrıştırma

Elinizde bulunan Excel dışında datalar bulunabilir ve bu dataları Excel’e getirirken birleştirmelerine ayırmak isteyebilirsiniz. Data içerisinde numara, isim ve adres bulunuyorsa, ; işareti ile bileşenleri ayırabilirsiniz.

Bileşenleri ayrıştırmak için kullanabileceğiniz formül;

“=LEFT(A2,FIND(“;”,A2,1)-1)”

Oldukça basit işleyişe sahip olan formülün işleyişi;

  • A2 sutununda yer alan metin dizesini arıyor,
  • Ayrıştırıcı olarak kullanmış olduğunuz “;” simgesini buluyor,
  • Uygun yerlerden ayrıştırma işlemlerine başlıyor.

Excel’de İç İçe Geçmiş Formüller

Bunu yapmanın çok daha kolay bir yöntemi de bulunuyor lakin bu örnek; en uç karmaşıklıklardan bir tanesidir.

Formül:

“=LEFT((RIGHT(A2,LEN(A2)-FIND(“;”,A2))),FIND(“;”,(RIGHT(A2,LEN(A2)-FIND(“;”,A2))),1)-1)”

Bu formül, en sağ kısımda yer alan ; işaretinden başlayarak, sola doğru geçecektir. Her ne kadar oldukça karmaşık bir yapıda ve görünümde olsa bile; parçaları birleştirmek göründüğü kadar zor değil. En sağdaki “RIGHT(A2,LEN(A2)-FIND(“;”,A2))” fonksiyonunu alarak; formülde Left yazan herhangi bir yere yerleştirmek. Bu sayede, dizenin ikinci bölümü de doğru bir şekilde ortaya çıkmış olacaktır.

Tüm bunları doğru şekilde yaptıktan sonra; formül aşağıdaki şekli alıyor;

“(RIGHT((RIGHT(A2,LEN(A2)-FIND(“;”,A2))),LEN((RIGHT(A2,LEN(A2)-FIND(“;”,A2))))-FIND(“;”,(RIGHT(A2,LEN(A2)-FIND(“;”,A2))))))”

Sonrasındaysa, bu formülü alarak orijinal Left bölümünde bulunan A2 yazan yerlere ekleyerek sonucunda aşağıda yer alan denklemi elde ediyoruz;

“=LEFT((RIGHT((RIGHT(A2,LEN(A2)-FIND(“;”,A2))),LEN((RIGHT(A2,LEN(A2)-FIND(“;”,A2))))-FIND(“;”,(RIGHT(A2,LEN(A2)-FIND(“;”,A2)))))),FIND(“;”,(RIGHT((RIGHT(A2,LEN(A2)-FIND(“;”,A2))),LEN((RIGHT(A2,LEN(A2)-FIND(“;”,A2))))-FIND(“;”,(RIGHT(A2,LEN(A2)-FIND(“;”,A2)))))),1)-1)”

Bu formül, orijinal dizeden “Portland, ME 04076” bölümünü doğru bir şekilde ortaya koyacak.

Eğer bir sonraki bölümü de çıkarmak istiyorsanız; yukarıda yer alan işlemleri tekrar tekrar uygulamanız gerekiyor. Excel formülleri her ne kadar kafa karıştırıcı ve zor görünse de; esasında yapmanız gereken tek şey, fonksiyonları alıp yerlerine değiştirmek olacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*