HTTP ve HTTPS Ne Demek ve Arasındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

HTTP ve HTTPS Ne Demek ve Arasındaki Fark Nedir?

http-https

HTTP,  (Hypertext Transfer Protocol) kısaltmasıdır ve bu web’de önüne gelerek  World Wide Web -Dünya Çapında Ağ (www) ile etkileşime girmemizi sağlayan protokoldür. Peki neden bazı sitelerin sonunda “S” vardır?  HTTPS, HTTP protokolünün güvenli sürümüdür. İnternette standart haline geldi ve şimdi Google geçen hafta sonlarında, Google Chrome tarayıcısının tüketicileri ve site yaratıcılarını daha güvenli bir İnternet deneyimine yönlendirmek için HTTP kullanarak herhangi bir siteyi “güvenli değil” olarak etiketleyeceğini açıkladı.

Köprü Metni Aktarım Protokolü (HTTP), web tarayıcınızın (her iki uygulama olan Chrome veya Safari gibi) bir web sunucusuna içerik talebi gönderir. Chrome gibi bir uygulamanın, şu anda okuduğunuz bir web sayfası için belirli bir içerik talep edebilmesi mümkündür. HTTPS, web tarayıcınızdan gelen akan verileri şifreleyen protokolün güvenli bir sürümüdür.

HTTPS’in birinci yararı şifreli olmasıdır. Gözlemciler, uygulama ve web sunucusu arasında hareket ederken bilginin içeriğini göremezler. Bu, verilerinizle dış dünya arasındaki temel gizlilik katmanıdır. Bu, aynı zamanda, bilginin, algılamadan geçiş sırasında değiştirilmemesini veya bozulmamasını sağlar. Bir internet servis sağlayıcısı, talep ettiğiniz içeriğe bazı zararlı kodlar sızdırmaya çalışırsa, tarayıcı bunu fark edecektir. Olası saldırıları engeller. Cihazınız ile web sunucusu arasında aktarılan verileri şifreleyerek HTTPS, görüntülediğiniz sitenin temel bir güvenlik katmanı eklediğinden emin olur. Google, bilgisayarlarda  Chrome ile girilen sitelerin yüzde 70 ile 82’si arasında HTTPS kullandığını belirtti. Bu sayı, mobil kullanıcılar için yaklaşık yüzde 70’tir.

Chrome Tarayıcı
güvenli

 

Mozilla Firefox Tarayıcı

güvenli1

Internet Expolorer Tarayıcı

güvenli3

SONUÇ

Kişisel bilgilere ve şifreler gibi hassas verileri bir HTTP sitesine üzerinden gönderdiğinizde başkaları tarafından ele geçirilme riski vardır.  Be nedenle şifreli girilen web siteleri özellikle alışveriş sitelerinde kredi kartı kullanıldığı için tereddütsüz HTTPS siteler tercih edilmelidir. HTTP, sitelerden uzak durulmalıdır.  HTTP uzantılı sitelerde herhangi bir bilgi paylaşımı yapmayın yazı altlarına yorum dahi eklemeyin. Unutmayın HTTP  siteler güvenli değil. HTTPS siteleri güvenlidir.

 

  1. Avatar
    kağıt poşetci
    20:02 15 Şubat 2018 20:02

    Blogger tabanlı özel alan adlarında https olmuyordu, Deneme amaçlı açıldı. Çok da iyi oldu. Artık https yapmak şart çünkü.

Bir yorum bırakınız...

*

apple kamera

Apple Kameralarını Kapatanlara Önemli Uyarılarda Bulundu!

Apple kameralarını kapatan kullanıcılarına uyarılarda bulundu. Kameraların kapatılıyor olmasının cihazlara zarar verebilecek ...
wordpress galeri

En İyi 5 WordPress Galeri Eklentisi

WordPress kullanımında galeri eklentisi  mutlaka olması gereken eklentiler arasında yerini alır. Zaten ...
microsoft onenote

Microsoft OneNote Nedir Ne İşe Yarar?

Microsoft OneNote, Office 365 ile birlikte not düzenlemek için kullanılabilen bir uygulamadır ...
kvk

KVK Garanti Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

KVK Garanti sorgulama işlemi son derece basit ve bir o kadar da ...
excel hızlı

Excel’de Hızlı Doldurma Özelliği Nasıl Kullanılır?

Excel’ de hızlı doldurma özelliği son derece basit ve pratik bir şekilde ...
fotoğraf küçültme

3 Farklı Resim Küçültme Yöntemi ile Site Hızınızı Artırın!

Hemen her web tasarım uzmanı fotoğraf ve görselleri kullanmadan önce küçültme ihtiyacı ...
zararlı virüsler

En Zararlı Yazılım Türleri Nelerdir?

En zararlı yazılım türleri, güvenli olmadan siteler yolu ile ya da pek ...
IQOO Z1 x 5G

2020 Yılının Beklenen Akıllı Telefonu IQOO Z1 x 5G Tanıtıldı! İşte, IQOO Z1 Fiyatı ve Özellikleri!

Son yılların fiyat performans telefonlarını üreten Vivo, 2020 yılına damgasını vuracak IQOO ...