Wi-Fi 6E Teknolojisi Nedir? Wi-Fi 6 ile Temel Farkları Nelerdir? | Sonsuz Teknoloji

Wi-Fi 6E Teknolojisi Nedir? Wi-Fi 6 ile Temel Farkları Nelerdir?

wifi 6e

Kablosuz internet teknolojisi günümüzün vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Wi-Fi olarak bilinen bu teknoloji bilinenin aksine oldukça fazla yelpazeye ayrılmıştır. Geçtiğimiz günlerde tanıtılan Wi-Fi 6E teknolojisi ise buna en güzel örnek olarak verilebilir. Peki geçtiğimiz günlerde tanıtılan ve birçok kişinin ilgisini çeken bu teknoloji, kullanıcılara ne sunuyor? Birçok kişinin merak ettiği bu teknolojiyi gelin birlikte inceleyelim.

Wi-Fİ 6E Kullanıcılara Ne Sunuyor?

Geçtiğimiz günler içerisinde tanıtılan Wi-Fİ 6E teknolojisi kamusal alanlarda kullanılmak üzere geliştirilmiş bir teknoloji olarak biliniyor. 6 GHz frekansları destekleyen bu teknoloji, standart bir Wi-Fi’ ye oranla kullanıcılar daha yüksek verim sunuyor. Öncelikli olarak kamusal alanlarda kullanılmak üzere geliştiren bu teknoloji, ilerleyen dönemlerde tüm kullanıcılara sunulacak. 6Ghz frekans sayesinde, kullanıcılar oldukça yüksek veri çıkışı yapabilecek. Ayrıca kablosuz internetin kapsamı alanı da epey genişleyecek.

Kullanıcılara sunulan Wi-Fi 6E teknolojisi sayesinde, sanal gerçeklik uygulamalarının yanı sıra 4K ve 8K çözünürlüğüne sahip videolar daha rahat izlenebilecek. Yazımızın başında da belirtiğimiz gibi, bu teknoloji öncelikli olarak kamu kurum ve kuruluşlarında hizmete alınacak. Kamu kurumlarından sonra yavaş yavaş standart kullanıcılara da sunulması beklenen bu teknoloji, internet kullanımını oldukça rahatlatacak.

Wi-Fi 6 İle Wi-Fi 6E Arasındaki Farklar Nelerdir?

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan iki farklı Wi-Fi teknolojinin özellikleri temelde aynı olarak görülüyor. Wi-Fi 6 teknolojisi

2,4 GHz ile 5 GHz arasında bulunan frekansları kullanırken, Wi-Fi 6E teknolojisi ise 6 GHz frekansı kullanıyor. Kullanılan 6 GHz frekans sayesinde daha yüksek veri çıkışı yapılabiliyor.

İki kablosuz internet teknolojisi arasındaki bir diğer temel fark ise cihaz uyumluluğu. Wi-Fi 6 teknolojisini kullanan cihazlar, eski versiyonları desteklerken, yeni teknoloji olan 6E ise sadece yeni cihazları desteklemektedir. Kullanıcılar 6 GHz frekansı kullanmak istemeleri durumunda, Wi-Fi 6E teknolojisini destekleyen cihazları kullanmak zorundadır.

Kullanılan her iki teknolojinin ortak özelliği ise, cihazların batarya süresini verimli şekilde kullanması. Geçtiğimiz yıllarda kullanıcıların karşısına çıkan Wi-Fi 5 teknolojisi batarya konusunda kullanıcıları epey mutsuz etmekteydi. Zira kullanılan bu teknoloji cihazların bataryasını hızla tüketmekteydi. Geçtiğimiz aylarda tanıtılan hem Wi-Fi 6 hem de Wi-Fi 6E ise batarya konusunda oldukça verimli.

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan kablosuz internet teknolojisi her ne kadar verimli olsa da şu an için oldukça sınırlı cihazlarda kullanımda. Yakın gelecekte tüm kullanıcılara sunulması beklenen bu teknoloji sayesinde internet kullanımı epey kolaylaşacak.

Bir yorum bırakınız...

*