Windows Bilgisayar'ın Tarih ve Saat Ayarlaması Nasıl Yapılır? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Windows Bilgisayar’ın Tarih ve Saat Ayarlaması Nasıl Yapılır?

ekran görüntüsü

Windows işletim sistemli bilgisayarlarda Tarih ve Saat’in güncelliği ve biçimi önemlidir. Tarih ve saat kullanan bir çok program Windows sisteminin tarih ve saatine göre hareket eder. Bu tür programlarda bazen hata alırız bunun sebebi genelikle tarih ve saat biçiminin uyumsuz  olmasından kaynaklanır. Çünkü bazen program kurarken veya bilgisayarın ilk kurulumda tarih saat  biçimi farklılık gösterebiliyor. Bu çok sık olmasa da karşılaşılan bir durumdur.

Tarih ve Saat Ayarlaması Nasıl Yapılır?

Tarih ve saat

Bilgisayarınızın sağ alt kısmında Tarih ve Saat görüntülenmektedir. Tarih ve saat ayarına ulaşmanın en kısa yolu Sağ altta bulunan Tarih ve saat üzerinde sağ tık yapın. Açılan menüden “Tarih/saat ayarla“yı tıklayın.

Tarih ve saat1

Bu alanda karşınıza “Tarih ve saati değiştir” ve “Saat dilimini değiştir” seçenekleri çıkacaktır. “Saat dilimini değiştir”  Dünya üzerindeki her saat diliminin ayarı mevcuttur. Burada seçilen saat dilimine göre bilgisayar saati değişir. Türkiye normalde “(UTC +02:00) İstanbul” saat dilimindedir. Ancak Türkiye’de saatleri geri ve ileri alma uygulaması artık yapılmadığından kışın (UTC +03:00) olan bir saat dilimini seçerek bilgisayarın tarih ve saatini güncel tutmak için bir alternatiftir. Tabi bunu yaz uygulamasında tekrar geri getirmelisiniz. Bilgisayarınızda Microsoft’un Türkiye için tarih ve saat güncellemesi varsa bu işlemlere gerek yoktur.

Tarih ve saat2

“Tarih ve saati değiştir” seçeneği ile adından anlaşılacağı üzere buradan Tarih ve saati değiştirebilirsiniz.

Tarih ve Saat Biçimlendirme?

Tarih ve saat3

Tarih ve saat ayarının olduğu menün altında “Takvim ayarları değiştirin” seçeneği vardır. Bunu tıkladığınızda yukarıdaki iki menü ardı ardına açılacaktır. Sol taraftaki “Bölge” menüsü altta kalacaktır. Sağ taraftaki menü “Biçimlendirmeyi Özelleştir” ise en üstte karşınıza çıkacaktır. Bu alanda “Sayılar, Para birimi, Saat ve Tarih” sütunları olacaktır. Bu alanda kendinize özgü şablonlar oluşturabilirsiniz. Sağ taraftaki menüde bulunan harflerin ne anlama geldiği yazmaktadır. Kısa tarih uzun tarih alanını isterseniz harfleri kullanarak kendinize göre değişiklikler yapabilirsiniz. Bu alanda özelleştirme yaptıktan sonra “tamam

” diyerek bu alandan çıkabilirsiniz. Bu alan varsayılanı genel itibari ile her şey için uygundur pek değiştirilmeye ihtiyacı yoktur.”Biçimlendirmeyi Özelleştir”  menüsüne “Ek ayarlar”ı tıklayarak tekrar ulaşabilirsiniz.

Sol taraftaki alanda “Sayılar, Para birimi, Saat ve Tarih” nasıl gösterileceğini belirleyeceğiniz alandır. Resimde seçili tarih ve saat ayarında görünecek olan şu şekildedir. “09.02.2018 12:30” Burada seçenekleri seçerek “Uygula” dedikten sonra seçilen işlemlerin nasıl göründüğünü sağ alttaki tarih saat alnında görebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

mobil internet

Android Telefonlarda Veri Kullanımı Nasıl Sınırlandırır?

Mobil internet teknolojisinin hayatımıza girmesiyle birlikte, birçok kullanıcı da işlerini akıllı cihazlarından ...
Honor Play 4 Pro

Üst Düzey Özelliklere Sahip Akıllı Telefon Honor Play 4 Pro Tanıtıldı

Huawei firmasının alt markası olarak bilinen Honor şirketi, düzenlediği özel lansman kapsamında ...
windows 10 ağ

Windows 10 Bilgisayarda Görev Çubuğu Düzenleme

Windows 10 işletim sistemi bilgisayarlarda görev çubuğu,  bilgisayar kullanımında en önemli özelliklerden ...
samsung akıllı telefon

Bütçe Dostu Telefon Samsung Galaxy M01 Özellikleri ve Fiyatı

Samsung, geçtiğimiz günlerde düzenlediği lansman kapsamında bütçe dostu yeni akıllı telefonunu duyurdu ...
Lenovo Legion

Lenovo Legion Özellikleri Belli Oldu

Lenovo firması, yeni oyuncu telefonu Lenovo Legion için çalışmaları sürdürüyor. Oldukça güçlü ...
Ağ güvenliği

Ağ Güvenliği Nedir Nasıl Sağlanır?

Ağ güvenliği konusu gelişen teknolojilerle birlikte her geçen gün daha önemli hale ...
adobe

Adobe Programları ve Özellikleri Nelerdir?

Adobe programları birbirlerinden farklı özelliklere sahiptir ve özellikle profesyoneller tarafından tercih edilirler ...
Axon 11 SE 5G

ZTE Axon 11 SE 5G Özellikleri ve Fiyatı

ZTE, düzenlediği etkinlik kapsamında 5G bağlantı teknolojisine sahip yeni akıllı telefonunu duyurdu ...