İngiltere Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır? | Sonsuz Teknoloji

İngiltere Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

iNGİLİZCE ÖĞRENCİ VİZESİ

Birleşik Krallık sınırları içerisinde dil eğitimi ya da lisans eğitimi gibi eğitim programları için İngiltere öğrenci vizesi başvurusu yapılmalıdır. İngiltere öğrenci vizesi de iki grupta incelenmektedir. Ülkede alacağınız eğitim türü ve eğitim programının süresi almanız gereken vize çeşidine de etki etmektedir. İngiltere öğrenci vizesi için gerekli evraklar listesi de başvuruda bulunacağınız vize türüne göre değişiklik gösterebilir. Bu yazımızda İngiltere için öğrenci vizesi nedir ve İngiltere öğrenci vizesi nasıl alınır sorularına cevaplar bulabilirsiniz.

İngiltere Öğrenci Vizesi Nedir?

İngiltere’de eğitim almak isteyen yabancı uyruklu kişilerin buna bağlı olarak öğrenci vizesi başvurusunda bulunmaları bekleniyor. Öğrenci vizesi başvurusu için de bir takım prosedürlerin yerine getirilmesi şart koşuluyor. Vize yasası kapsamında oluşturulan kriterleri karşılayan herkesin öğrenci vizesi başvurusunda bulunmalarına da izin veriliyor. Fakat ilk önce İngiltere’de eğitim alınacak olan okuldan bir kabul ya da davet mektubunun gönderilmesi isteniyor.

İngiltere öğrenci vizesi, eğitim alınacak kurum ve eğitim programının süresine göre 2 ayrı grupta incelenmektedir.

StudentVisitor Visa

StudentVisitor Visa adı ile adlandırılan öğrenci vizesi, kısa süreli ve dil eğitimi alacak olan kişilere tanımlanan bir vizedir. İngiltere için ziyaretçi öğrenci vizesi olarak tanımlanan bu vizenin uzatma imkanı da bulunmamaktadır. Üstelik vize başvurusunda bulunurken de herhangi bir şekilde İngilizce şartı aranmamaktadır.

6 ay ile 11 ay arasında bir süreye sahip olan öğrenci ziyaret vizesi ile ülkede çalışma iznine de sahip olamazsınız. Vizenizi uzatmanız gerektiğinde ise bunu ancak Türkiye’ye gelerek yeniden vize başvurusunda bulunmak suretiyle yapabilirsiniz.

Tier 4 General Student Visa

İngiltere öğrenci vizesi grubu içerisinde uzun süreli ve çalışma hakkı da tanıyan Tier 4 vizesi önemli bir yere sahiptir. Tier 4 vizesi başvurusunda bulunacak olan kişilerden İngilizce bildiklerine dair bir resmi belge de talep edilmektedir. Bu belgede intermediateseviyesinde İngilizce diline hakim olduğunuzu beyan etmeniz elzemdir.

Tier 4 vizesi ile öğrencilerin haftalık 20 saati aşmayacak şekilde çalışma izinleri de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Tier 4 vizesinin bitiş süresinde uzatma imkanı da bulunmaktadır. Bu öğrenci vizesi tipi ülkede lisans ya da yüksek lisans eğitimi alacak öğrenciler için oluşturulmuştur. İngiltere’de dil eğitimi alacak kişilere Tier 4 vizesi verilmemektedir.

İngiltere Öğrenci Vizesi Başvurusu

İngiltere için öğrenci vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin bu işlemlerini yetkili merciler vasıtasıyla yapmaları gerekmektedir. Daha önce herhangi bir İngiltere vizesi başvurusunda bulunmamış kişilerin de biyometrik verilerini İngiltere Konsolosluk makamına beyan etmeleri istenmektedir.

İngiltere öğrenci vizesi başvurusu yapacak olan kişilerin hangi vize gurubu için başvuruda bulunacaklarını da seçmeleri gerekecektir. Buna göre de gerekli olan başvuru işlemleri yetkili temsilcilikler tarafından başlatılacaktır. Bu süreçte ilk etapta bir vize başvuru formu doldurmanız talep edilmektedir. Daha sonra ise vize başvurusu için gerekli olan evrakların beyan edilme aşamasına geçilir.

İngiltere Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İngiltere için öğrenci vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin bazı evrakları ibraz etmeleri gerekiyor. Evrak beyanı süreci de herhangi bir vize başvurusunda dahi büyük önem taşıyor. Bu süreçte ortaya çıkan sorunlar sebebiyle vize başvurunuz yüksek ihtimalle olumsuz yanıt alabiliyor. İşte öğrenci vizesi başvurusu için beyan edilmesi gereken temel evraklar:

 • Pasaport ( en fazla 10 yıllık ve vize onayından sonra en az 6 ay daha geçerli )
 • Kimlik fotokopisi
 • En az 2 adet biyometrik fotoğraf ( beyaz arka fonda çekilmiş olmalı )
 • Eğitim alınacak olan kurum tarafından gönderilmiş kabul ya da davet mektubu
 • Sponsorluk belgeleri ( aileye ait maddi durum beyan eden belgeler )
 • Öğrenci belgesi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Öğrenci vizesi talep dilekçesi
 • Öğrenci vizesi başvuru formu
 • Öğrencin vizesi harcının yatırıldığına dair banka dekontu
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Uçak ve konaklama rezervasyon belgeleri
 • Varsa diploma ve transkript belgeleri
 • İngilizce eğitim alındığını kanıtlayan resmi belgeler
 • Uzun dönemli öğrenci vizesi için de İngilizce seviyesini kanıtlayan sınav sonuç belgeleri
 • Varsa tapu ve araç ruhsatı belgeleri
 • Kişiye ait banka hesap özetleri ( son 3 ayı da kapsayacak şekilde )

 

Bir yorum bırakınız...

*