İOS 14 Özellikleri Nelerdir ve Hangi Apple Cihazlar Güncelleme Alacak? | Sonsuz Teknoloji

İOS 14 Özellikleri Nelerdir ve Hangi Apple Cihazlar Güncelleme Alacak?

ios 14 güncelleme

iOS 14 güncellemesi İphone 12 modeli piyasaya sürülmeden önce yayımlandı. iOS 14, ana ekran, widget’lar ve daha fazla özelliklerle geldi. Bu yazımızda iOS 14 güncellemesi ile gelen özelliklere göz atalım. İlk etapta iOS 14 güncellemesini hangi Apple cihazların alacağına bakalım.

iOS 14 Uyumlu cihazlar

Aşağıdaki cihazlar iOS 14’e güncelleme alabilecekler.

 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Artı
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE (1. nesil)
 • iPhone SE (2. nesil)
 • iPod touch (7. nesil)

iOS 14 Özellikleri

İşte iOS 14 ile gelen büyük ve küçük özellikler.

Yeni Ana Ekran ve Uygulama Kitaplığı

İOS cihazlarda İOS 14 güncellemesi ile Ana ekran önemli ölçüde değişti. Kullanıcılar, artık tüm sayfaları uygulama ekranından gizleyebilir ve ana ekranda hangi uygulamaların görüneceğini seçebilirler. Sık kullanılmayan uygulamalar, yeni eklenen Uygulama Kitaplığı’nda listelenir. Uygulama Kitaplığı düzenlenemeyen klasörler halinde gruplanır. Kitaplıkta bir uygulama aramak için en kolay ve tek pratik yöntem, arama özelliğini kullanmaktır.

Yeni yüklenen uygulamaların otomatik olarak ana ekranda görünmesini seçebilir veya manuel olarak eklemeyi seçebilirsiniz.

Widget’lar

Widget’ların artık  yeni bir görünümü var ve Widget’leri Android cihazlarda olduğu gibi ana ekran sayfasına ekleyebilirsiniz.

Resim modun içinde resim

Resim modu içinde resim geçen yıl iPadOS’a eklendi. Özellik İOS 14 ile birlikte artık iOS’ta da var. Ancak geliştirilmesi ve desteklenmesi gereken bir özelliktir.

Varsayılan tarayıcıyı ve posta uygulamasının değiştirilebilmesi

iOS 14, artık kullanıcıların varsayılan tarayıcıyı ve varsayılan posta uygulamasını değiştirmesine izin veriyor. Kullanmak istediğiniz uygulamaların da bu özelliği destekliyor olması gerekir.

SabitlenmişMesajlar

En sevdiğiniz mesajları en üst kısımda listelenmesini sağlayabilirsiniz. Bir meajı sağa kaydırdığınızda mesajınız en üstte sabitlenecektir.

Uygulama Klipleri

Uygulama klipleri, uygulamaları yüklemeden ‘önizleme’ sağlar. Bir uygulamanın belirli özellikleri doğrudan App Store’dan kullanılabilir. Şu anda bunu destekleyen çok fazla uygulama yok.

Yaklaşık konum

iOS 14’de gizlilik oldukça yüksek.  Kullanıcılar artık bazı uygulamalarda kesin konumları yerine ‘yaklaşık’ konumlarını seçebilecek. Google Haritalar veya Whatsapp gibi uygulamalarda, doğru yol tarifli için kesin konumunuza erişim vermeniz gerekir, ancak Facebook veya Twitter gibi uygulamalar yaklaşık bir konum kullanmak daha iyi bir fikirdir.

Çeviri uygulaması

İOS 14’e güncellediğinizde, Ana Ekranınızda yeni bir Çeviri uygulaması göreceksiniz. Bir metni anlık olarak çevirebilir. Uygulamanın şu anda çok sınırlı bir dil desteği var.

Gelen arama uyarısı

iOS 14, telefonunuzun kilidi açıldığında gelen arama uyarısını değiştirdi. Artık bir başlık olarak görünür ve ekranınız engellenmez. Bir aramayı kabul etmek ve reddetmek için düğmeler vardır.

Kameradaki yeni pozlama kontrolleri

Kamera uygulamasında, yalnızca kaydırıcıdaki bir düğme yerine ölçülen yeni pozlama kontrolleri bulunur. Kamera uygulamasını açın, vizörün üst kısmındaki ok düğmesine dokunun, kontroller altta, deklanşör düğmesinin üzerinde görünecektir.

 Kameraya kaydetmek için deklanşörü basılı tutun

Kamera uygulaması fotoğraf çekebilir ve çeşitli biçimlerde video kaydedebilir. İOS 14 ile bir video kaydetmek istiyorsanız deklanşör düğmesine basılı tutatuğunuzda kayıt başlayacaktır.

Fotoğrafların alt yazısı

Artık fotoğraflara başlık ekleyebilirsiniz ve bu başlıklar aramalarda bulunabilir. Fotoğraflar uygulamasında bir fotoğraf açın, yukarı kaydırın ve başlık alanının içine dokunun ve istediğiniz metni yazın.

Kamera ve Mikrofon kullanımda göstergesi

Kamera ve mikrofon bir uygulama tarafından kullanıldığında, durum çubuğunda yeşil bir nokta göreceksiniz. Gösterge, uygulamaların güncellenmesini gerektirmez ve sisteminizde yüklü tüm uygulamalar için çalışacaktır.

Geri tıklama hareketi

Bu özellik yalnızca Uyandırmak için Dokun desteğine sahip iPhone’larda kullanılabilir. Telefonu, telefonun arkasına iki ve üç kez dokunarak işlem yapacak şekilde yapılandırabilirsiniz. Özellik, telefon kapağıyla ve telefon kapağı olmadan çalışır.

 1. ios özellikleri zor geldiği için almak istemiyordum. güzel bir yazı olmuş.

 2. Iphone işletim sistemleri hızlı fakat ios 14 bazı iphone alt serilerine gelirse yavaşlatma yapabilir

Bir yorum bırakınız...

*

X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...
Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Günümüzde cep telefonlarındaki kameralar ile bir profesyonel fotoğraf makinesi gibi kullanılabilmektedir. Bu fotoğrafların çekilirken ve çekildikten sonra yapılacak ufak detaylar, fotoğraf çekerken daha iyi ...
Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...
WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp tek hesabı birden fazla telefonda kullanma güncellemesi ile birlikte artık mesajlarınıza tek bir telefondan değil birden fazla telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden erişebilmenize ...