İOS 14 Özellikleri Nelerdir ve Hangi Apple Cihazlar Güncelleme Alacak? | Sonsuz Teknoloji

İOS 14 Özellikleri Nelerdir ve Hangi Apple Cihazlar Güncelleme Alacak?

ios 14 güncelleme

iOS 14 güncellemesi İphone 12 modeli piyasaya sürülmeden önce yayımlandı. iOS 14, ana ekran, widget’lar ve daha fazla özelliklerle geldi. Bu yazımızda iOS 14 güncellemesi ile gelen özelliklere göz atalım. İlk etapta iOS 14 güncellemesini hangi Apple cihazların alacağına bakalım.

iOS 14 Uyumlu cihazlar

Aşağıdaki cihazlar iOS 14’e güncelleme alabilecekler.

 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Artı
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE (1. nesil)
 • iPhone SE (2. nesil)
 • iPod touch (7. nesil)

iOS 14 Özellikleri

İşte iOS 14 ile gelen büyük ve küçük özellikler.

Yeni Ana Ekran ve Uygulama Kitaplığı

İOS cihazlarda İOS 14 güncellemesi ile Ana ekran önemli ölçüde değişti. Kullanıcılar, artık tüm sayfaları uygulama ekranından gizleyebilir ve ana ekranda hangi uygulamaların görüneceğini seçebilirler. Sık kullanılmayan uygulamalar, yeni eklenen Uygulama Kitaplığı’nda listelenir. Uygulama Kitaplığı düzenlenemeyen klasörler halinde gruplanır. Kitaplıkta bir uygulama aramak için en kolay ve tek pratik yöntem, arama özelliğini kullanmaktır.

Yeni yüklenen uygulamaların otomatik olarak ana ekranda görünmesini seçebilir veya manuel olarak eklemeyi seçebilirsiniz.

Widget’lar

Widget’ların artık  yeni bir görünümü var ve Widget’leri Android cihazlarda olduğu gibi ana ekran sayfasına ekleyebilirsiniz.

Resim modun içinde resim

Resim modu içinde resim geçen yıl iPadOS’a eklendi. Özellik İOS 14 ile birlikte artık iOS’ta da var. Ancak geliştirilmesi ve desteklenmesi gereken bir özelliktir.

Varsayılan tarayıcıyı ve posta uygulamasının değiştirilebilmesi

iOS 14, artık kullanıcıların varsayılan tarayıcıyı ve varsayılan posta uygulamasını değiştirmesine izin veriyor. Kullanmak istediğiniz uygulamaların da bu özelliği destekliyor olması gerekir.

SabitlenmişMesajlar

En sevdiğiniz mesajları en üst kısımda listelenmesini sağlayabilirsiniz. Bir meajı sağa kaydırdığınızda mesajınız en üstte sabitlenecektir.

Uygulama Klipleri

Uygulama klipleri, uygulamaları yüklemeden ‘önizleme’ sağlar. Bir uygulamanın belirli özellikleri doğrudan App Store’dan kullanılabilir. Şu anda bunu destekleyen çok fazla uygulama yok.

Yaklaşık konum

iOS 14’de gizlilik oldukça yüksek.  Kullanıcılar artık bazı uygulamalarda kesin konumları yerine ‘yaklaşık’ konumlarını seçebilecek. Google Haritalar veya Whatsapp gibi uygulamalarda, doğru yol tarifli için kesin konumunuza erişim vermeniz gerekir, ancak Facebook veya Twitter gibi uygulamalar yaklaşık bir konum kullanmak daha iyi bir fikirdir.

Çeviri uygulaması

İOS 14’e güncellediğinizde, Ana Ekranınızda yeni bir Çeviri uygulaması göreceksiniz. Bir metni anlık olarak çevirebilir. Uygulamanın şu anda çok sınırlı bir dil desteği var.

Gelen arama uyarısı

iOS 14, telefonunuzun kilidi açıldığında gelen arama uyarısını değiştirdi. Artık bir başlık olarak görünür ve ekranınız engellenmez. Bir aramayı kabul etmek ve reddetmek için düğmeler vardır.

Kameradaki yeni pozlama kontrolleri

Kamera uygulamasında, yalnızca kaydırıcıdaki bir düğme yerine ölçülen yeni pozlama kontrolleri bulunur. Kamera uygulamasını açın, vizörün üst kısmındaki ok düğmesine dokunun, kontroller altta, deklanşör düğmesinin üzerinde görünecektir.

 Kameraya kaydetmek için deklanşörü basılı tutun

Kamera uygulaması fotoğraf çekebilir ve çeşitli biçimlerde video kaydedebilir. İOS 14 ile bir video kaydetmek istiyorsanız deklanşör düğmesine basılı tutatuğunuzda kayıt başlayacaktır.

Fotoğrafların alt yazısı

Artık fotoğraflara başlık ekleyebilirsiniz ve bu başlıklar aramalarda bulunabilir. Fotoğraflar uygulamasında bir fotoğraf açın, yukarı kaydırın ve başlık alanının içine dokunun ve istediğiniz metni yazın.

Kamera ve Mikrofon kullanımda göstergesi

Kamera ve mikrofon bir uygulama tarafından kullanıldığında, durum çubuğunda yeşil bir nokta göreceksiniz. Gösterge, uygulamaların güncellenmesini gerektirmez ve sisteminizde yüklü tüm uygulamalar için çalışacaktır.

Geri tıklama hareketi

Bu özellik yalnızca Uyandırmak için Dokun desteğine sahip iPhone’larda kullanılabilir. Telefonu, telefonun arkasına iki ve üç kez dokunarak işlem yapacak şekilde yapılandırabilirsiniz. Özellik, telefon kapağıyla ve telefon kapağı olmadan çalışır.

 1. Avatar

  ios özellikleri zor geldiği için almak istemiyordum. güzel bir yazı olmuş.

 2. Avatar

  Iphone işletim sistemleri hızlı fakat ios 14 bazı iphone alt serilerine gelirse yavaşlatma yapabilir

Bir yorum bırakınız...

*