Instagram Reels Nedir ve Püf Noktaları Nelerdir | Sonsuz Teknoloji

Instagram Reels Nedir ve Püf Noktaları Nelerdir?

Instagram Reels

Instagram, kullanıcıların fotoğraf ve video paylaşmasına izin veren sosyal medya uygulamasıdır. Efekt, hikâye, müzik gibi özellikleri kullanarak paylaşımları daha farklı hali getirebilirsiniz. Diğer sosyal medya uygulamaları eklediği özelliklerle, Instagram ile rekabet eder hale geldi. Instagram reels (kısa süreli video) özelliği kullanıcıların paylaşımına sunuldu. Reels kullanımının püf noktalarını inceleyerek, ilgi çekici paylaşımlar yapabilirsiniz.

Instagram’ın 15 saniyelik video trendine sizde katılabilirsiniz. Diğer sosyal medya uygulamalarında aktif olan bu özellik, Instagram’a da geldi. Android ve İphone cihazlarda kullanıma hazır olan bu özelliği kullanarak, filtre ve efektlerle mükemmel içerikler oluşturabilirsiniz.

Instagram Reels Nasıl Açılır?

Reels özelliğini hikâyeler menüsünde bulabilirsiniz. Kullanıcı adı ve şifrenizle Instagram’a giriş yaptıktan sonra ekranın sol üst köşesinde yer alan profil resmine dokunun. Ekranın alt kısmında reels seçeneğine basın. Böylece reels ile video çekebilirsiniz.

InstagramReels Kullanmanın Püf Noktaları

Müzik Ekleyin

Çekici reels içeriği oluşturmanın ilk püf noktası müzik eklemektir. Müzik butonuna basarak kütüphaneden hazır müziklerden birini seçebilir ya da sınıflandırılmış müzik kliplerinden bir tanesini seçebilirsiniz. Müzik ne kadar uzun olursa olsun, paylaşmadan önce istediğiniz kısımları keserek paylaşabilirsiniz.

Kayıt Hızını Düzenleyin

Kayıt hızını hızlı ya da yavaş olarak düzenleyerek eğlenceli içerikler oluşturabilirsiniz. Videoyu beş kat yavaşlatabilir veya üç kat hızlandırabilirsiniz.

Efekt Ekleyin

Fotoğraf ve videolara efekt ekleyerek duygularınızı paylaşabilirsiniz. Ruh hali, ışık, mimikler, renk gibi efektlerden bir tanesini seçebilirsiniz. Reels özelliğinin içerisinde yer alan efektler butonuna basarak, bir birinden farklı efektlerden bir tanesini seçebilirsiniz.

Zamanlayıcı Kullanın

Reel özelliğini kullanarak sadece 15 saniye video çekebilirsiniz. Sürenin tamamını bir kerede kullanmak istemeyebilirsiniz. Zamanlayıcı butonuna dokunarak 2 saniyeden 15 saniyeye kadar seçim yaparak, 5 veya 10 saniyelik video da oluşturabilirsiniz.

Doğru Anı Belirleyin

15 saniyeyi en iyi şekilde değerlendirmek için, üç saniyelik zamanlayıcı özelliğini kullanabilirsiniz. En doğru anı belirlemek için, yerinizi ve duruşunuzu belirleyin.

Videoyu Düzenleyin

Çekilen videoda bulanıklık veya titreme gibi bir durum varsa, hizala özelliğini kullanarak videoyu düzenleyin. Videoyu çektikten sonra reels menüsünün en alt kısmında yer alan simgeye dokunarak videoyu düzenleyebilirsiniz.

Videoyu Kontrol Edin

Video çekimini yapıp, hemen yayınlamayın. Bir ya da iki kez izleyerek bir hata olup olmadığını kontrol edin. Efekt, müzik ve düzenleme seçeneklerini değiştirebilirsiniz.

Videoyu Kaydedin

Paylaştığınız içeriklere önem veriyorsanız mutlaka kaydedin. Reels videosunu cihazınıza kaydetmek için, ekranda yer alan aşağı ok butonuna basarak kaydedebilirsiniz.

Çıkartma ve Yazı Kullanın

Çekmiş olduğunuz videoyu daha renkli hale getirmek için; yazı, çıkartma, emoji, tarih, konum, saat ekleyebilirsiniz.

Kapak Fotoğrafını Değiştirin

Videoyu paylaşmadan önce kapak simgesine dokunarak, kapak resmini değiştirebilirsiniz. İlgi çekici kapak resmi, videonuzu daha fazla izlenilmesini sağlayacaktır.

Paylaşım Seçeneklerini Kontrol Edin

Reels videosunu hikâye olarak da paylaşabilirsiniz. İçerik 24 saat sonra otomatik olarak silinir. Videoyu kendi profilinizde gönderi olarak paylaşabilir ya da taslak olarak kaydedebilirsiniz. Keşfet menüsünü kullanarak da içeriklerinize ulaşabilirsiniz.

Yakınlaştırma Ve Uzaklaştırma Yapabilirsiniz

Canlı reels videosu oluşturmak isterseniz, yakınlaştırma ve uzaklaştırma özelliğini kullanabilirsiniz. Yukarı kaydırarak yakınlaştırabilir, aşağı kaydırarak da uzaklaştırabilirsiniz. Yakınlaştırma ve uzaklaştırma özelliğini konser ve spor etkinliklerinde kullanabilirsiniz.

Başka Videoların Müziğini Kullanabilirsiniz

Diğer sosyal medya uygulamalarından beğendiniz müzik olabilir. Müzik simgesine dokunup, sesi kullan diyerek, beğendiniz o müziği videonuza ekleyebilirsiniz.

Reels Ve Orijinal Sesi Kontrol Altına Alın

Diğer kullanıcılar efekt, hashtag ve müziklerden içeriğinize ulaşabilirler.Reels özelliğini kullanarak paylaşacağınız videoları herkes indirerek, her yerde paylaşabilir. Bu durumda gizli (özel hesap) kullanmanızı öneririz.

Reels Video Nasıl Silinir?

Reels videosu paylaştığınızda, profilinizdereels bölümü açılacaktır. Çekmiş olduğunuz içerikler burada yer alır. Silmek istediğiniz videoyu açın. Ekranın sağ üst köşesinde yer alan üç noktaya basarak, sil seçeneğine dokunun.

  1. Bilgilendirici bir yazı olmuş elinize sağlık. Merak edenler ve öğrenmek isteyenlere ışık olacak gibi görünüyor

Bir yorum bırakınız...

*

Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...
WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp tek hesabı birden fazla telefonda kullanma güncellemesi ile birlikte artık mesajlarınıza tek bir telefondan değil birden fazla telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden erişebilmenize ...
Windows görev çubuğunu şeffaf yapmak

Windows Görev Çubuğunu (Başlat Çubuğu) Şeffaf Yapmak

Windows görev çubuğunu şeffaf yapmak ya da başlat çubuğunu şeffaf yapmak işletim sisteminden alacağınız görsel zevki doğrudan etkileyecektir. Her ne kadar düşük özelliklere sahip ...
WhatsApp numara kaydetmeden mesaj atma

WhatsApp Numara Rehbere Kaydetmeden Nasıl Mesaj Atılır?

WhatsApp numara kaydetmeden mesaj atma yöntemi ile numarasının rehberinizde bulunmasını istemediğiniz kişilere mesaj gönderebilir, kişi listenizi kabartmanıza gerek kalmadan mesajlaşmaya başlayabilirsiniz. WhatsApp, her ne ...
Windows Disk Bölme Nasıl Yapılır

Windows Disk Bölme ve Diski Yeniden Boyutlandırma

Windows disk bölme nasıl yapılır? Ya da daha önceden bölmüş olduğunuz Windows bölünmüş diski yeniden boyutlandırma nasıl yapılır? Kimi zaman işletim sistemlerinde formattan önce ...
Google Haritalar Sanal Gerçeklik

Google Haritalar Sanal Gerçeklik Güncellemesi

Google haritalar sanal gerçeklik güncellemesi ile pek çok özelliğe kavuşuyor! Haritalar tarafından yapılan açıklamalara göre; yol tarifi sistemi baştan aşağı değişiyor ve sanal gerçeklik ...
Front End Developer

Front End Developer Nedir ve Yol Haritası Ne Olmalı?

Front End Developer nedir? Front End Developer yol haritası nasıl olmalı? Gibi sorular, özellikle yazılım ve internet sektörüne artan yoğun ilgiden dolayı sıkça merak ...
MySQL

MySQL Nedir?, MySQL Nasıl Çalışır?, MySQL’in Özellikleri?

MySQL, günümüzde en çok kullanılan veri tabanı yönetim sistemlerinden biridir. MySQL veri tabanı, web uygulamaları geliştirme sürecinde sıklıkla tercih edilen bir veri tabanı yönetim ...
IMEI Kayıt ücreti nasıl ödenir

IMEI Kayıt Ücreti Nasıl Ödenir? IMEI Kaydı Nasıl Yapılır?

IMEI Kayıt ücreti nasıl ödenir? IMEI Kayıt ücreti ne kadar? Gibi sorular, özellikle ülkemizde artan telefon fiyatları nedeni ile sıkça sorulmaya başlandı. Yurt dışından ...
Olimpiyat Oyunları

2024 Olimpiyat Oyunları Nerede Yapılacak?

2024 Yaz Olimpiyat Oyunları Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenecek. Etkinliğin Ağustos ayında yapılması planlanıyor. Paris yüz yıl sonra yeniden Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapacak. Başvuruda ...