Instagram Reels Nedir ve Püf Noktaları Nelerdir | Sonsuz Teknoloji

Instagram Reels Nedir ve Püf Noktaları Nelerdir?

Instagram Reels

Instagram, kullanıcıların fotoğraf ve video paylaşmasına izin veren sosyal medya uygulamasıdır. Efekt, hikâye, müzik gibi özellikleri kullanarak paylaşımları daha farklı hali getirebilirsiniz. Diğer sosyal medya uygulamaları eklediği özelliklerle, Instagram ile rekabet eder hale geldi. Instagram reels (kısa süreli video) özelliği kullanıcıların paylaşımına sunuldu. Reels kullanımının püf noktalarını inceleyerek, ilgi çekici paylaşımlar yapabilirsiniz.

Instagram’ın 15 saniyelik video trendine sizde katılabilirsiniz. Diğer sosyal medya uygulamalarında aktif olan bu özellik, Instagram’a da geldi. Android ve İphone cihazlarda kullanıma hazır olan bu özelliği kullanarak, filtre ve efektlerle mükemmel içerikler oluşturabilirsiniz.

Instagram Reels Nasıl Açılır?

Reels özelliğini hikâyeler menüsünde bulabilirsiniz. Kullanıcı adı ve şifrenizle Instagram’a giriş yaptıktan sonra ekranın sol üst köşesinde yer alan profil resmine dokunun. Ekranın alt kısmında reels seçeneğine basın. Böylece reels ile video çekebilirsiniz.

InstagramReels Kullanmanın Püf Noktaları

Müzik Ekleyin

Çekici reels içeriği oluşturmanın ilk püf noktası müzik eklemektir. Müzik butonuna basarak kütüphaneden hazır müziklerden birini seçebilir ya da sınıflandırılmış müzik kliplerinden bir tanesini seçebilirsiniz. Müzik ne kadar uzun olursa olsun, paylaşmadan önce istediğiniz kısımları keserek paylaşabilirsiniz.

Kayıt Hızını Düzenleyin

Kayıt hızını hızlı ya da yavaş olarak düzenleyerek eğlenceli içerikler oluşturabilirsiniz. Videoyu beş kat yavaşlatabilir veya üç kat hızlandırabilirsiniz.

Efekt Ekleyin

Fotoğraf ve videolara efekt ekleyerek duygularınızı paylaşabilirsiniz. Ruh hali, ışık, mimikler, renk gibi efektlerden bir tanesini seçebilirsiniz. Reels özelliğinin içerisinde yer alan efektler butonuna basarak, bir birinden farklı efektlerden bir tanesini seçebilirsiniz.

Zamanlayıcı Kullanın

Reel özelliğini kullanarak sadece 15 saniye video çekebilirsiniz. Sürenin tamamını bir kerede kullanmak istemeyebilirsiniz. Zamanlayıcı butonuna dokunarak 2 saniyeden 15 saniyeye kadar seçim yaparak, 5 veya 10 saniyelik video da oluşturabilirsiniz.

Doğru Anı Belirleyin

15 saniyeyi en iyi şekilde değerlendirmek için, üç saniyelik zamanlayıcı özelliğini kullanabilirsiniz. En doğru anı belirlemek için, yerinizi ve duruşunuzu belirleyin.

Videoyu Düzenleyin

Çekilen videoda bulanıklık veya titreme gibi bir durum varsa, hizala özelliğini kullanarak videoyu düzenleyin. Videoyu çektikten sonra reels menüsünün en alt kısmında yer alan simgeye dokunarak videoyu düzenleyebilirsiniz.

Videoyu Kontrol Edin

Video çekimini yapıp, hemen yayınlamayın. Bir ya da iki kez izleyerek bir hata olup olmadığını kontrol edin. Efekt, müzik ve düzenleme seçeneklerini değiştirebilirsiniz.

Videoyu Kaydedin

Paylaştığınız içeriklere önem veriyorsanız mutlaka kaydedin. Reels videosunu cihazınıza kaydetmek için, ekranda yer alan aşağı ok butonuna basarak kaydedebilirsiniz.

Çıkartma ve Yazı Kullanın

Çekmiş olduğunuz videoyu daha renkli hale getirmek için; yazı, çıkartma, emoji, tarih, konum, saat ekleyebilirsiniz.

Kapak Fotoğrafını Değiştirin

Videoyu paylaşmadan önce kapak simgesine dokunarak, kapak resmini değiştirebilirsiniz. İlgi çekici kapak resmi, videonuzu daha fazla izlenilmesini sağlayacaktır.

Paylaşım Seçeneklerini Kontrol Edin

Reels videosunu hikâye olarak da paylaşabilirsiniz. İçerik 24 saat sonra otomatik olarak silinir. Videoyu kendi profilinizde gönderi olarak paylaşabilir ya da taslak olarak kaydedebilirsiniz. Keşfet menüsünü kullanarak da içeriklerinize ulaşabilirsiniz.

Yakınlaştırma Ve Uzaklaştırma Yapabilirsiniz

Canlı reels videosu oluşturmak isterseniz, yakınlaştırma ve uzaklaştırma özelliğini kullanabilirsiniz. Yukarı kaydırarak yakınlaştırabilir, aşağı kaydırarak da uzaklaştırabilirsiniz. Yakınlaştırma ve uzaklaştırma özelliğini konser ve spor etkinliklerinde kullanabilirsiniz.

Başka Videoların Müziğini Kullanabilirsiniz

Diğer sosyal medya uygulamalarından beğendiniz müzik olabilir. Müzik simgesine dokunup, sesi kullan diyerek, beğendiniz o müziği videonuza ekleyebilirsiniz.

Reels Ve Orijinal Sesi Kontrol Altına Alın

Diğer kullanıcılar efekt, hashtag ve müziklerden içeriğinize ulaşabilirler.Reels özelliğini kullanarak paylaşacağınız videoları herkes indirerek, her yerde paylaşabilir. Bu durumda gizli (özel hesap) kullanmanızı öneririz.

Reels Video Nasıl Silinir?

Reels videosu paylaştığınızda, profilinizdereels bölümü açılacaktır. Çekmiş olduğunuz içerikler burada yer alır. Silmek istediğiniz videoyu açın. Ekranın sağ üst köşesinde yer alan üç noktaya basarak, sil seçeneğine dokunun.

  1. Bilgilendirici bir yazı olmuş elinize sağlık. Merak edenler ve öğrenmek isteyenlere ışık olacak gibi görünüyor

Bir yorum bırakınız...

*

Microsoft Copilot Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Microsoft Copilot, Microsoft'un Windows, Edge, mobil ve Office 365 için yapay zeka aracıdır. Yapay zekanın gelişmesi ve OpenAI GPT'nin popüler olması ile birlikte teknoloji ...
Gmail akıllı yazma

G-mail Akıllı Yazma Özelliğini Açma Kapatma

Akıllı yazma aracı, e-mailler için otomatik tamamlama gibi çalışır. E-maillerin nasıl yazılacağını öğrenir ve cümlelerin tamamlanmasını sağlar. E-mail metinlerinin hızlıca oluşmasını sağlar. Yazarken öneriler ...
IMAP

İmap Nedir? İmap Kullanımının Faydaları

Birçok insan imap nedir bilmemektedir. Gerek günlük hayatta gerekse iş hayatında e-mail kullanımı çok önemlidir. E-mail protokolü sayesinde kişiler her cihazdan e-mailerini kontrol edebilir, ...
mac windows

Mac vs Windows Bilgisayar Özet Karşılaştırma

Bilgisayar teknolojisi, günümüzde büyük ölçüde Windows ve Mac işletim sistemleri üzerine odaklanmış durumda. Her iki işletim sistemi de benzersiz özelliklere ve kullanıcı deneyimine sahiptir ...
Gmail görev oluşturma

G-mail Görev Oluşturma G-mail Alanlar Düzenleme

G-Mail’den görev oluşumu çok basittir. Öncelikle, G-Mail hesabına giriş yaparak, sağ üstteki alan "Görevler"e tıklanmalıdır. Açılacak pencerede, yeni görevin eklenebilmesi için "Görev Ekle"ye tıklanmalıdır ...
MAPI EWS

MAPI EWS Nedir Ne İşe Yarar Ne Amaçla Kullanılır?

Teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte MAPI EWS nedir ne amaçla kullanılır pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. İnternet önemli iletişim kaynaklarındandır. Gere iş alanlarında ...
Shopify

Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım

Sahip olduğunuz alan adını Shopify’e yönlendirmek istediğinizde hangi işlemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım aktaracağımız bu yazımız sizler ...
Karekod

Karekod Nedir, QR Kod Oluşturma Nasıl Olur

Yıllardır alışveriş ve farklı sektörlerde kullanımı olan barkod sisteminden esinlenerek tasarımı gerçekleştirilen Karekod veya en çok kullanılan ismi ile QR kodlar, iki boyutlu bir ...
veri kurtarma

Veri Kurtarma Sürecinde Yapılması – Yapılmaması Gerekenler

Veri kurtarma süreci, bilgisayar sistemlerinde meydana gelen veri kaybını geri getirme çabalarını içerir. Bu süreç, çeşitli nedenlerle oluşan veri kaybı durumlarında uygulanabilir, donanım arızaları, ...
yapay zeka

Yapay Zekayı anlamak ve İnsanın Yapay Zekayı kullanımı

Zeka kavram olarak, düşünme, akıl yürütme, algı, kavrama, yargılama ve sonuca varma, soyutlama, öğrenme ve yeni durumlara uyma şekliyle insana verilen yetenekler zinciri toplamıdır ...